Yurtdışı Seyahat

Roma

Haziran 23, 2018
İtalya’nın en güzel şehirlerinden. Hatta dünyanın en güzel şehirlerinden.
Yurtdışına çıkmış olanlardan Roma’yı görmeyen neredeyse yoktur. Gitmediyseniz bile Roma hakkında mutlaka bilginiz vardır.
Daha önce görmemiş olanlar ya da bizim gözümüzden görmek isteyenler için biz de çiziktirelim birşeyler o zaman…
Yazıya birinci çoğul ağzıyla başladığıma dikkat etmişsinizdir. Birinci çoğul, birinci çoğul olalı böyle çoğulluk görmemiştir inanın. Çünkü Roma’ya tam 8 kişi gittik. Evet evet tam 8 kız! Tur şirketiyle değil, münferit gittik hem de. Biz bir tane bile göremiyoruz, sen 8 kızı nerden buldun diyorsanız bizim okuduğumuz yerde onlardan çok vardı. Ben de en iyi 7 tanesini aldım attım bir kenara yıllardır tepe tepe seviyorum. 🙂
Beşiktaş Kız Lisesi’nde 1984’te başlayan arkadaşlığımız araya zorunlu ayrılıklar girse de neredeyse hiç kopmadan devam etti. Çoluk çocuğunu hatta torununu büyütenlerle artık gezmeye, birlikte güzel yerler keşfetmeye başlamıştık zaten. Bari yazımı okuyanlar hatırlayacaktır…

http://www.sibelakin.com.tr/2015/

Bu sefer yine 3 – 4 kişi ancak gideriz derken herkes işini gücünü ayarladı ve tam 8 kız attık kendimizi Roma’nın kollarına. Bu cümle üzerine 8 kızın Roma “maceralarını” okuyacağını sanan varsa okumayı burda bırakabilir; biraz sokaklar, çokça da yemek anlatacağım çünkü. İtalyan erkekleriyle tanışmak için Roma’ya gitmeyi düşünen varsa o düşünceden de şimdi vazgeçsin çünkü İtalya’da en az İtalyan göreceğiniz yer Roma’dır. Dünyanın neredeyse bir numaralı turistik şehri olduğu için özellikle gündüzleri dünyanın değişik yerlerinden gelmiş turistler dışında yerliye rastlama olasılığınız pek azdır.
Roma’ya daha önce 3 kez gittiğimden benim için görecek müze ya da tarihi eser kalmadığı için ben tabir-i caizse elimi kolumu sallaya sallaya gezdim. İlk kez gidecekler için görülmesi gereken başlıca yerleri kısa açıklamalarıyla yazayım.
Başlıkların altındaki ilk resimler bu gidişimden. Diğerleri, 2000 ve 2003 yıllarında değişik aylardan.
Colosseum  – Kolezyum
M.S. 82 yılında yapılan ve orijinal adı Ampfitheatrum Flavium (Flavium Anfitiyatrosu) olan Kolezyum, dönemin en önemli seyirlik eğlencesi olan gladyatör arenasıymış. Büyük ölçüde yıkılmış olsa da zamanında ne kadar muhteşem bir yapı olduğunun izlerini hala taşıyor.  Günümüz futbol eğlencesinin başka bir versiyonu olduğunu iddia edebileceğim gladyatör döğüşlerinde ne kanlı mücadeleler yapıldığını anlatıp bu keyifli yazıya en başından limon sıkmayayım.
Tabanı artık yerinde olmadığı için gladyatörlerin ve vahşi  hayvanların tutulduğu kısmı yukarıdan rahatlıkla görebiliyorsunuz. Yalnız yapının azameti fotoğraftan anlaşılır gibi değil. Roma’ya giden herkesin mutlaka görmesi gereken Kolezyum, hala pek çok sembolik değer taşıyor.
Kapının önünde birkaç euroya modern gladyatörlerle fotoğraf çektirebiliyorsunuz. Zamanında Romalı kadınların hayalini süsleyen gladyatörlerle fotoğraf çektirme fırsatını da kaçırmayın derim.  Ben ilk gittiğimde çektirmiştim.
Ay bi de havalı pozlar vermişim ki, Allahım! Şu gençlik ne fena şey gerçekten de.

Arco di Constantino – Konstantinus Zafer Takı

Kolezyum’un hemen karşısındaki Konstantinus Takı,  ilk Hristiyan Roma İmparatoru Konstantin’in Maxentius’u yenmesi şerefine diğer tapınaklardan parçalar getirilerek 4. yy’da yapılmıştır.  Roma’da hala ayakta olan en eski taktır.

Piazza Repubblica – Cumhuriyet Meydanı

Adı üstüne Cumhuriyet Meydanı. Bu kadar bilseniz yeter. Hem onca basamağı çıkınca güzel bir manzaradan çok daha fazlası yok hem de daha meşhur başka basamaklar var.

Vatikan

Dünyanın en enteresan yerlerinden biri. Taksim Meydanı’ndan biraz daha büyük bir yer olan bu kutsal mekanın, dünyanın en küçük ama en engin ülkelerinden biri olduğunu söylesek yanlış olmaz.  Katolik mezhebinin yönetim yeri olan Vatikan, külçe altın rezervi, medyaya ve siyasete olan etkisi, kimi papaların sır ölümleri ve çocuk tacizleriyle gündeme gelip her daim gizemini korumuştur.
Aziz Petrus Meydanına bakan Aziz Petrus Kilisesi Vatikan’ın en temel yapısıdır. Bu meydanda, önemli dini günler ve bayramlarda çok büyük törenler düzenlenir ve Papa halkla uzaktan da olsa kucaklaşır.

İlk gidişlerimde Dan Brown’un Da Vinci’nin Şifresi kitabı daha çıkmadığı için Sistine Şapeli’ne gerekli önemi veremesem de uzun uzun gezmiştim. Michelangelo’nun meşhur tablosu “Adem’in Yaratılışı” Sistine Şapeli’nin tavanını süslemektedir. Ben daha önce çekmemiştim ki- çektiğiniz mesafeden normal bir makineyle çıkma şansı pek yok, ben size kendi elcağımızla yaptığım 6.000 parçalık puzzle’ını göstereyim.

Fontana di Trevi – Aşk Çeşmesi
Aslında Poli Sarayı’nın bir köşesidir. Barok mimarının güzel örneklerinden olması ve doğru pazarlamayla Roma’nın simge yerlerinden biri olmuştur. Gerçi güzel yapı Allah için. Türkçe’ye çevirdiğinizde Üç Yol Çeşmesi olması gerekirken Aşk Çeşmesi diyoruz. Ülkecek aşka ihtiyacımız varsa demek…
Ben yıllardır gidiyorum ama daha gerçek aşkı bulamadım. Bunda çeşmenin bakımına harcandığını bildiğim dilek paralarından hiç atmamanın da etkisi var mıdır bilmem ama olsun yine de kaptırmayacağım o kıymetli paracıklarımı Aşk Çeşmesi’ne. 😉
Yakın zamanda tadilatı biten ve tertemiz bir görünüme kavuşan Aşk Çeşmesi etrafında fotoğraf çektirmek öyle her babayiğidin harcı değil yalnız.  O kadar kalabalık ki değil fotoğraf çektirmek, para atmak için bile boşluk bulunmuyor bazen. Sabırla sıranızı bekleyecek, bir fırsatını kollayacak ve bulduğunuzda da hemen çektireceksiniz afilli fotoğrafınızı.
Bu arada size başka bir gereksiz bilgi vereyim;  aşk kelimesi Arapça “Aşeka”dan geliyormuş. Aşeka, bir ağacı saran, besinini ağaçtan alan ve zaman içinde ağacı kurutarak öldüren sarmaşığa denirmiş. Buyrun, biz birşey biliyoruz da aşık olmuyoruz değil mi?.. 🙂

Evet bir zamanlar ben ve fularlarım… 

İspanyol Merdivenleri

Alın size  Roma’nın en meşhur yerlerinden biri daha. Bir merdiven nasıl bu kadar ünlü olabilir demeyin, oluyor işte. Hep diyorum ya, doğru tanıtım ve pazarlamayla artık herşey mümkün.
Merdivenlerin meşhur olması dışında fazla bir numarası yok ama istemeseniz de bir şekilde bu meydana yolunuz düşecek. Onun için boşuna direnmeyin; gelin ve 135 basamaklı bu yerde oturup soluklanın, fotoğraf çektirin, sağı solu kesin ama yemek yemeyin; çünkü yasak.

Navona Meydanı

İtalya’da en sevdiğim yerlerden. Çok turistik ama olsun seviyorum ben. Koca meydanda her daim güzel bir hareket var ama öyle boğucu değil. Dört Nehir Çeşmesi var ama Aşk Çeşmesi kadar meşhur olmadığı için tıklım tıkış kalabalık da değil. Alın size Roma’da keyifle uzun uzun vakit geçirebileceğiniz bir yer daha…
Oval şekli M.S. 1. yıllarda burada bir stadyum olmasından. Şu anki haline 1600’lerde kavuşmuş. Audrey Hepburn ve Gregory Peck’in unutulmaz Roma Tatili filminde Gregory Peck’in küçük çatı dairesi bu güzel meydana bakıyordu. Bendenizin yukarıdan bakamadığı için yatarak bakmışlığı da vardır. 🙂
 

Pantheon

Roma’nın çok tanrılı inanış zamanlarından kaldığı söylenen Pantheon, ilk olarak M.Ö. 27 yılında yapılmış ama yangınlar sebebiyle zarar görmesiyle son haline M.S. 118’de kavuşmuş. Yuvarlak beton kubbesiyle dikkat çeken yapı, pagan tapınağı iken artık Meryem adaya adanmış bir Katolik Kilisesi. Vatikan’da bulunan meşhur “Atina Okulu” tablosunun 37 yaşında ölen Rafael’inin mezarı da bu kilisedeymiş. Bunu geldikten sonra öğrendim gerçi ama olsun, geç gelen bilgi de bilgidir sonuçta. Bir turist için buraya dair verebileceğim en önemli detay, Roma’da en güzel kahveyi buraya çok yakın Caffe Tazza D’oro’da içebileceğiniz.  http://www.tazzadorocoffeeshop.com
Unutmayın fazla kahve bünyeye, fazla bilgi akla zarar.  Taam ya bunu şimdi uydurdum. Neyse biz devam edelim.
Her şehrin belirli bir gezme süresi var. Biz en genç, en dinamik zamanlarımızda 1 günde bütün bir şehri hem de yürüyerek gezmiştik. Yaşı 25’den büyük olanlara bunu kesinlikle tavsiye etmiyorum.
Yaş tavsiyesi vermek gerekirse:
18 – 25 yaş – 1 gün
26 – 34 yaş – 2 gün
36 – 45 yaş – 3 gün
46 – 60 yaş – 4 gün
35 yaşı neden yazmadığımı soracak olursanız o yaşlardan yapacak daha başka işleriniz olabilir. Daha yolu yarılayıp şiirler yazacaksınız filan ohooo… uzun iş. Kim gider o yaşlarda Roma’ya…
Seyahatimize dönersek, Türk Hava Yolları’nın indirimli biletlerinden 8 tane bulup direk uçuşla Roma’ya uçtuk. Baktılar biz yakaladığımız her bileti sömürüyor, atıyoruz kendimizi yaban ellere, o tarihten beri ucuz bilet yapmıyorlar. 99$’dan başladığı söylenen ama sayfaya girince en ucuzunu 200 dolara bulduğunuz biletlerle ilgili yazılı sözlü her türlü şikayetimi iletiyorum ama nafile tabi.
8 kişi seyahat yapmanın maddi manevi külfeti vardır sanıyorduk ama biz hiç zorlanmadık. Aksine o kadar keyifli ve ekonomik bir seyahat oldu ki anlatamam. Gidiş-dönüş biletimiz 300TL bile değildi. Otel yerine Airbnb’den büyük bir daire tuttuk. 3 gece için kişi başı toplam 300TL ödedik. Yani Roma’ya gidiş-geliş ve konaklamamız 600TL tuttu. E o zaman arta kalan paralarımızla ne yapmalıyız? Yeeeemmmeekkk!!!..
Durun durun daha yemeğe var. Önce alandan eve ulaşalım.
8 kişi olunca havalimanından transfer için şoförlü bir minibüs kiraladık. Şehre ulaşmak en fazla yarım saat sürdüğü için ucuz ve keyifli bir yolculuk oldu. Kaldığımız ev, Roma’nın tam kalbinde olmamakla beraber Collesium’a yürüyerek 5 dakika mesafede, çok güzel bir yerdeydi. Kocaman odaları, geniş banyoları ve yüksek tavanıyla eski ama çok bakımlı bir daireydi.
Gittiğimiz mevsime rağmen genelde güneşli havasıyla Roma bizi çok güzel ağırladı. Ta ki döneceğimiz güne kadar.  Son günkü yağmurla acısını çıkardı ama olsun.
Roma’ya ilk kez gelen arkadaşlarımız gündüzleri tarihi yerleri gezdiler. Biz de o sırada aylak aylak dolaştık Roma’nın cıvıl cıvıl sokaklarında.
İtalya’nın pek çok şehri gibi Roma’da herhangi bir sokaktan başlayıp rastgele dolaştığınızda karşınıza pek çok güzellik çıkacaktır zaten. Her bir köşesi bu kadar güzel, bu kadar sürprizlerle dolu başka bir şehir neredeyse yoktur. Yüzyıllardır korunmuş binalar, meydanlar, çeşmeler, heykeller insanın başını döndürecek cinsten. Yazmakla, fotoğrafla olmaz. Gidip kendi gözlerinizle görmelisiniz. Hatta pek çoklarının yaptığı gibi gitmişken bir de Roma Başkonsolosluğunda evleniverin.  🙂
Hadi gittiniz, ne yiyip ne içeceksiniz oralarda?..  Turistik yayınlar, tarihi yerlerin yapılış tarihinden,  işlevinden, sahibinin burcundan, mimarının ayakkabı numarasına kadar her detayı yazıyor ama nerde güzel yemek yiyebileceğinizi, kahve içebileceğinizi yazmıyor. Bu sebepledir ki Roma’ya bundan önceki 3 gidişimde de neredeyse aç kalmış, rastgele bulduğum bir yer dışında hiç güzel yemek yiyememiştim. Gurme arkadaşlarım ve yılların tecrübesi sayesinde artık böyle bir sıkıntım kalmadı çok şükür. Sizin de bu satırlardaki arkadaşınız benim ve tavsiye ettiğim yerlere gittiğinizde bana teşekkür edeceksiniz, benim her seferinde onlara yaptığım gibi. Teşekkür edemiyorsanız “allah razı olsun” yazıp evrene yollayın, ben ordan alırım.
Geleneksel komikliğimi de yaptığıma göre yemeğe geçebiliriz.
En bingo seçimimiz ilk gece gittiğimiz Cul de Sac isimli küçük ama çok güzel bir restauranttı. http://www.enotecaculdesacroma.it Navona Meydanı’nın bitişiğinde çok keyifli bir sokak içindeki Cul De Sac, küçücük ama hem çok lezzetli hem de çok ucuzdu. Burası aynı zamanda şaraplarıyla da meşhurmuş. Biz yemeklerden birer tane söyleyip hepimiz bölüştük; beğendiklerimizden tekrar sipariş verdik. Hem herşeyden tatmış olduk, hem de oldukça ekonomik bir hesap ödedik. 8 kişi herşeyden yedik içtik, 2 – 3 şişe şarap dahil kişi başı 20-25 euro hesap verdik. Yurtdışında hesabı Türk Lirası’yla çarpıp çevirmeyeceksiniz, onların 25 Lirası diye düşüneceksiniz. Yoksa zaten euro olmuş neredeyse 4TL. Bu hesaba göre hiç bir yere gitmeyin, oturun oturduğunuz yerde. Aaa kızdırmayın adamı…
Komiklikten sonra agresyonumu da attığıma göre devam edebilirim. Ertesi gün kızlar görülmesi elzem yerlerde taban patlatıyorken Trastevere’ye yakın bir yerde öğlen yemeği yedik. https://www.tripadvisor.it/Restaurant_Review-g187791-d1155578-Reviews-Hostaria_Pizzeria_Dino_Toni-Rome_Lazio.html  Web sayfası olmayan ve oldukça lokal bir yer olan Hostaria Dino e Toni, benim gibi turistik lokanta sevmeyenler için ideal. Bu sebeple şehir merkezine de yürüyerek biraz uzak ama yemeklerin lezzeti için değer. Cem Yılmaz’a selam çakıp usta, sen masayı donat, (iki elinizle de tabak işareti yaparak) ortaya kafana göre birşeyler getir diyorsunuz ve getiriyorlar. Fotoğraflarda kötü gözüktüğüne bakmayın. Hem cep telefonuyla çekildiği, hem ben çektiğim, hem de aç çektiğim için öyle kötüler. Yoksa lezzetleri inanılmaz.
İtalya’da pek çok küçük lokanta gibi öğlen ve akşamları açıklar. En geç 15.00’te kapatıyorlar. Bu yüzden 13.00 – 13.30 gibi orda olacaksınız ki rahat rahat yiyin yemeğinizi.
Hassasiyeti olanlar için yazayım; bu yazıda görünen bütün etler dana eti. Zaten korkmayın, hiçbir yabancı ülkede öyle yanlışlıkla domuz eti filan da yemezsiniz. Yabancıları uyarırlar ya da beyaza yakın renginden anlarsınız.
Akşam yemeğe gittiğimiz pizzacıda çektirdiğimiz fotoğrafların hiçbirinde kendimi beğenmeyince buraya fotoğraf koymuyorum. Kızlar kusura bakmayın artık. Biz filan diye başladım ama kendi bloğumda kötü fotoğrafımı koyacak halim yok. O kadar da “biz” değil. :))
Roma’da şimdiye kadar pek iyi pizzacı da bulamadığım için Pizza Re, çölde vaha gibi geldi. http://www.pizzare.it Sadece pizza olduğu için menüde aklınızı çelecek fazla birşey yoktu. O yüzden abandık pizzaya. Fiyatları da makul olduğu için güzel pizza yemek isteyen herkese öneririm.
Biz gitmedik ama Pizza Re’den daha iyi olduğunu duyduğum bir pizzacı da “Ristorante Ai Marmi” Orası Trastevere’deymiş. Bir daha gidişimde mutlaka gitmek üzere buraya not alıyorum.  https://www.tripadvisor.it/Restaurant_Review-g187791-d1014758-Reviews-Pizzeria_Ai_Marmi-Rome_Lazio.html
Bizim gidemediğimiz ama hem size hem de kendime ileride tavsiye olması açısından diğer restaurantları da kısaca yazıyorum.
En havalısını başa yazayım ki sonra atlanmasın.
La Zanzara 
Roma’nın Lucca’sı deniyor.  Roma’da da piyasa yapmak isteyenlere duyurulur. Gitme niyetindeyseniz, şık giyinip daha çok iş çıkış saatlerini tercih edecekseniz.
Dal Bolognese
Bolonez görünce makarnacı sanmayın hemen. Bologna mutfağından her çeşit yemek var. Popolo Meydanı’na yakınsanız ve biraz şık bir yer arıyorsanız burayı tercih edebilirsiniz.
Trattoria da Cesare
Trattoria adını gördüğünüzde güvenerek girebilirsiniz. Bizdeki lokantalara karşılık gelebileceğini söyleyebilirim. Hem makul fiyatlı hem de lezzetli olurlar. Çarşamba günleri kapalı olduğunu unutmayın yalnız.
Ristorante alla Rampa 
Roma’yı turist gibi gezenler için öneriyorum. Öğlen vakti İspanyol Merdivenleri’ni gezip yorulduysanız ve acıktıysanız hemen yanındaki Rampa tam size göre.
Il Gabriello
İspanyol Merdivenleri’nden ayrılmaya niyetim yok, akşam da burada güzel bir yerde yemek yemek istiyorum diyorsanız Il Gabriello. Bir daha gittiğimde mutlaka gitmek istediğim yerlerden biri.
Trattoria al Moro
Ben Aşk Çeşmesi’ne daha yakınım, bana daha uygun bir yer yok mu diyenlere de önerim burası.
Ristorante Le Tamerici
Aşk Çeşmesi civarında ama lokal bir yerde güzel balık yemek isteyenler için tavsiye olunur.
Nino
Çok merkezi değil, sitesi de çok cazip gelmiyor olabilir ama 1934’ten beri açık olan bir restaurant’a gözünüz kapalı gidin bence.
Trattoria da Teo
En lokal önerilerden biri de burasıydı. Trastevere civarında ve ünlü yönetmen Ferzan Özpetek’in müdavim olduğu yerlerdenmiş. Son filmini (İstanbul Kırmızısı) beğenmesem de bu kadar güzel film çeken adam güzel yemek yiyordur’dan hareketle ben buraya giderim arkadaş.
Trattoria Tritone
Çok şık bir yer arayanlara tavsiye ediliyor.
La Pergola
Çok para kazanırsam ancak gidebileceğim bu yeri ileride kendime özellikle not olarak paylaşıyorum.
Ertesi gün Roma’da yaşanış bir arkadaşımın tavsiyesiyle Roma’ya trenle 30-40 dak. mesafedeki Frascati’ye gitmeye karar verdik.
Bilmediğim yerlere gitmeden mutlaka google’dan  araştırma yaparım, resimlerine bakarım. Aşağıdaki gibi güzel fotoları görünce Frascati’nin mutlaka görülmeye değer bir yer olduğunu düşünmüştüm.
O gün sabah hava biraz kapalıydı ama klasik Türk iyimserliğiyle gidene kadar açılır diye ümit ettik.
Dükkanda dar olan kotun giyildikçe açılacağına inanmak gibi…
Arayacağını söyleyen o adamın arayacağına inanmak gibi…
Türkiye’de bir gün gerçek demokrasinin geleceğine inanmak gibi…
Her zamanki iyimserliğimiz işe yaramadı, o kot hala dar, o çocuk aramadı, demokrasi gelmedi ve Frascati’de hava açmadı. Açmadığı gibi bi de yağmur yağdı iyi mi?! Zaten beklediğimiz kadar değil hiç güzel bir yer değildi. Oranın mevsimi olmadığından belki sokaklar bomboştu. Cafelerin, lokantaların hemen hepsi kapalıydı. Zar zor yiyecek bir pastane bulduk da öğlen karnımızı doyurduk. Sezonda gidenler cafeleri, şarapları çok önerseler de ben Frascati’yi hiç önermediğim için yemek önerisi de yapmıyorum.
Frascati’ye gidip dönene kadar öğleden sonra oldu ve ancak akşamüstü kahvesi içecek kadar bir vaktimiz kaldı. Daha önce onlarca kere önünden geçmeme rağmen hiç görmediğim tarihi Greco Cafe’ye gittik. http://www.anticocaffegreco.eu İspanyol Merdivenlerine arkanızı verdiğinizde tam karşınızdaki cadde Via Condotti. Caddenin hemen başında. Roma’ya gidenler bu cafeyi kesinlikle atlamayın. Kahve ve tatlı fiyatları dışarıya göre pahalı olsa da servisi, atmosferi ve keyfi için değer.
1760 yılında kurulan tam 257 yıllık cafe günümüze kadar aynen korunmuş. Oturduğunuz yerlere yıllar önce Goethe’nin, Wagner’in, Baudaliere’in oturduğunu bilmek öyle değişik bir duygu ki. Bizim ülkemizde eksikliğini en çok çektiğimiz şeydir bu; geçmişe ait pek çok yerin artık yaşamıyor olması. Bu yerlere sahip çıkmamak sanki geçmişimizin de silinmesi gibi geliyor bana. Yazılarımda sürekli bundan şikayet ettiğimin farkındayım ama ne yapayım ben de bu eski yapılar ve yaşanmışlıklar yani toplumsal hafıza konusunda hassasım işte.
En güzel yemeği farkında olmadan en son akşama saklamışız. http://www.tullioristorante.it
Güzel bir yer olduğunu tahmin ediyorduk elbette ama bu kadar güzel çıkacağını hiç tahmin etmemiştik. İçeri girer girmez dekorasyonundan, peçetelerden ve garsonların yaşından güzel bir yer olduğunu hemen anladık. Alın size bir ipucu daha. İtalya’da garsonlar ne kadar yaşlıysa mekan o kadar eski ve iyidir. Tecrübeyle sabit. O yaşlı garsonlardan birinin bana yazması da -hadi kompliman diyelim; İtalyan erkekleri sizi rahatsız etmeden “yazdığı” için buna kompliman yapıyor demek daha doğru olur – tecrübeyle sabittir. 🙂 Bir de taksi şoförlerini de atlamayalım tabi. Taksicilerin de tipiysem demek…
Yemeğe dönersek, yine ortaya söyleyerek başladık ama resimde iyi çıkmayan ama hayatımda yediğim en lezzetli tabaklardan biri olduğunu iddia edebileceğim bu Porcini mantarları efsaneydi. Kaç tabak daha söyledik hatırlamıyorum.
Sonraki fotoğrafını çekemeden mideye indirdiğimiz makarnalar da şahaneydi. O değil de kaç tabak yedik, insan birini çekmez mi?.. Midemiz fazlasıyla çekti fotoğrafını, o bize yeter diyor ve bir daha Roma’ya gidersem akşam yemeği için en favori mekanımı şimdiden belirliyorum.
Adrian Brody’den, James Franco’ya, Mel Gibson’dan, Woody Allen’a dünyaca ünlü konuklar ağırlayan Tullio, bizi de çok güzel ağırladı. 🙂 O gece ayrıca sevgili arkadaşımız Melek’in (en sağdaki) de doğum günü olduğu için ona da küçük bir kutlama yapma şansı yakaladık. Arkadaşımızın doğumgünü olduğunu duyunca küçük bir tiramisu’ya mum koyarak bize güzel bir jest yaptılar.
İyi ki doğdun Melek, iyi ki varsınız kızlar. İyi ki sizinle aynı okulda okudum da sizin gibi değerli arkadaşları tanıma şansım oldu.
Ben gözyaşlarımı silerken siz de Türk Hava Yolları’nın sayfasına girip ucuz Roma ya da herhangi bir Avrupa bileti bakın. Varsa bana da haber ediverin de size yeni bir yemek yazısı pardon Avrupa yazısı çıksın.

You Might Also Like...

141 Comments

 • Reply
  Adsız
  Nisan 28, 2017 at 12:26 pm

  ����

 • Reply
  Mehlika
  Haziran 27, 2018 at 6:34 pm

  Özellikle tullio restorant yemekleri gerçekten cok lezzetliydi.ilk iki gün berbat pizzalar yiyerek aç kalmıstık taaa kiii yazınızı okuyana kadar kalan diğer iki günümüzde de tullio ve cul de sac da yedik. Özellikle cul de sac ta ki mozerella domates tabağı harikaydı ve pesto soslu makarna Keske en bastan sizin tavsiye ettğiniz yerlerde yeseymişizzz çook teşekkür ederizzz. Keske diğer yerleri de deneyecek zamanımız olsaydı. Bir dahakine artık

  • Reply
   Sibel Akın
   Haziran 28, 2018 at 7:21 am

   Merhaba,

   ilk gün deneyimlerinize üzüldüm ancak sonrasında Roma gezinizin keyifli geçmesinde katkımız olduysa ne mutlu bana…

 • Reply
  Like
  Eylül 16, 2018 at 3:59 pm

  Like!! I blog quite often and I genuinely thank you for your information. The article has truly peaked my interest.

 • Reply
  เพิ่มไลค์เพจ
  Eylül 17, 2018 at 4:00 pm

  I went over this site and I think you have a lot of good information, saved to fav 🙂

 • Reply
  ปั้มไลค์
  Ekim 12, 2018 at 11:54 pm

  You have observed very interesting details! ps decent internet site. 🙂

 • Reply
  Football Solutions Nnamdi Oduamadi
  Kasım 10, 2018 at 2:14 pm

  DOMINIC KING: It started with a dream, finished with a barb. They said Mario Balotelli would make headlines when he arrived on Merseyside and so it proved, but rarely were they positive. The 12 miserable months for Mario Balotelli on Merseyside: Here’s where it all went wrong for the maverick striker at Liverpool

 • Reply
  futbol.run Futsal EURO - Teams
  Kasım 20, 2018 at 4:05 am

  Yannick Bolasie says he his embracing the Dutch way of playing at Everton under manager Ronald Koeman. Bolasie has only worked with likes of Neil Warnock, Tony Pulis and Alan Pardew. Yannick Bolasie is enjoying the ‘Dutch way’ of playing at Everton under Ronald Koeman

 • Reply
  recommended you read
  Kasım 28, 2018 at 8:44 am

  I simply want to say I’m new to weblog and absolutely liked you’re blog site. Very likely I’m likely to bookmark your site . You absolutely come with impressive articles and reviews. Thanks for sharing with us your webpage.

 • Reply
  Tractor Workshop Manuals
  Aralık 1, 2018 at 12:33 am

  of course like your web-site however you need to check the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I to find it very bothersome to inform the reality however I’ll surely come back again.

 • Reply
  Home Improvement Ideas
  Aralık 2, 2018 at 10:34 am

  you are truly a good webmaster. The site loading velocity is incredible. It kind of feels that you’re doing any unique trick. In addition, The contents are masterpiece. you have done a great task in this subject!

 • Reply
  g fashion shop
  Aralık 2, 2018 at 1:02 pm

  I am going to devices this study to Two styles of All those: latest Zune homeowners who are thinking of an enhance, and individuals seeking to choose among a Zune and an iPod. (There are other gamers relevance looking at out there, which includes the Sony Walkman X, nevertheless I hope this presents your self sufficient data to deliver an knowledgeable alternative of the Zune vs avid gamers other than the iPod line as perfectly.)

 • Reply
  Health & Fitness
  Aralık 3, 2018 at 8:08 pm

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 • Reply
  News
  Aralık 3, 2018 at 10:06 pm

  You have brought up a very fantastic points , thanks for the post.

 • Reply
  Health & Fitness
  Aralık 3, 2018 at 11:51 pm

  Of course, what a great site and revealing posts, I definitely will bookmark your website.All the Best!

 • Reply
  Health & Fitness
  Aralık 3, 2018 at 11:56 pm

  Hey there, You’ve done a fantastic job. I will certainly digg it and personally suggest to my friends. I am confident they will be benefited from this web site.

 • Reply
  House & Home Improvement
  Aralık 4, 2018 at 12:52 am

  Simply wish to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply cool and i can assume you are an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 • Reply
  House & Home Improvement
  Aralık 4, 2018 at 1:37 am

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 • Reply
  make money online qatar
  Aralık 4, 2018 at 3:30 am

  Concerning me and my partner we’ve owned added MP3 players previously mentioned the many years than I can rely, which includes Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, and many others. But, the remaining few years I have solved down towards just one line of gamers. Why? Considering the fact that I was content in direction of discover how well-designed and pleasurable in the direction of hire the underappreciated (and broadly mocked) Zunes are.

 • Reply
  Home Improvement
  Aralık 4, 2018 at 5:26 am

  I am glad for commenting to make you be aware of of the great discovery our daughter found viewing your web site. She picked up a wide variety of details, most notably what it’s like to have an incredible helping mindset to make folks completely learn specified grueling subject matter. You truly surpassed visitors’ expectations. I appreciate you for supplying such great, trusted, educational and in addition unique thoughts on this topic to Lizeth.

 • Reply
  News
  Aralık 4, 2018 at 11:12 am

  I’ve read a few good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how much attempt you set to create this sort of wonderful informative web site.

 • Reply
  Jobs & Career
  Aralık 4, 2018 at 8:06 pm

  I am also writing to let you understand of the terrific discovery our princess encountered viewing yuor web blog. She realized lots of details, not to mention what it is like to possess a marvelous giving mindset to make other people effortlessly know certain hard to do subject matter. You really exceeded people’s desires. I appreciate you for imparting the warm and helpful, trustworthy, revealing not to mention fun thoughts on the topic to Lizeth.

 • Reply
  Web Design
  Aralık 4, 2018 at 10:30 pm

  Very interesting topic, appreciate it for putting up.

 • Reply
  Jobs & Career
  Aralık 5, 2018 at 12:15 am

  Great post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very helpful info specially the last part 🙂 I care for such info much. I was looking for this particular information for a long time. Thank you and best of luck.

 • Reply
  Jobs & Career
  Aralık 5, 2018 at 12:16 am

  hi!,I love your writing so so much! percentage we be in contact more approximately your article on AOL? I need a specialist in this house to resolve my problem. Maybe that’s you! Looking forward to peer you.

 • Reply
  Jobs & Career
  Aralık 5, 2018 at 1:42 am

  Nice blog here! Also your site loads up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 • Reply
  House & Home Improvement
  Aralık 5, 2018 at 2:37 am

  You made some good points there. I did a search on the subject and found most guys will approve with your blog.

 • Reply
  News
  Aralık 5, 2018 at 5:23 am

  I have been absent for a while, but now I remember why I used to love this website. Thanks, I will try and check back more often. How frequently you update your website?

 • Reply
  fishing tips catfish
  Aralık 5, 2018 at 7:36 am

  The Zune concentrates on currently being a Transportable Media Player. Not a world-wide-web browser. Not a game machine. Possibly within just the future it will do even better inside of all those areas, however for by now it can be a outstanding way to organize and pay attention in the direction of your audio and videos, and is without the need of peer inside of that respect. The iPod’s positive aspects are its world-wide-web browsing and apps. If these reliable even more compelling, potentially it is your least complicated conclusion.

 • Reply
  News
  Aralık 5, 2018 at 1:25 pm

  Good day very nice website!! Man .. Beautiful .. Superb .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also…I am satisfied to seek out numerous useful information here within the publish, we want work out extra strategies in this regard, thank you for sharing.

 • Reply
  Fashion
  Aralık 5, 2018 at 7:00 pm

  You are my inspiration , I have few blogs and occasionally run out from to post .

 • Reply
  News
  Aralık 6, 2018 at 4:13 am

  I just could not go away your site prior to suggesting that I actually loved the standard information an individual supply in your guests? Is gonna be again frequently in order to investigate cross-check new posts.

 • Reply
  football scores
  Aralık 6, 2018 at 7:19 am

  This is starting to be a bit a lot more subjective, nonetheless I considerably choose the Zune Marketplace. The interface is colorful, is made up of more flair, and some amazing features such as ‘Mixview’ that allow your self quickly look at equivalent albums, audio, or other end users similar in direction of what you are listening towards. Clicking upon just one of those will center on that product or service, and another preset of “neighbors” will come into watch, making it possible for oneself in direction of navigate about investigating through related artists, audio, or people. Chatting of customers, the Zune “Social” is way too ideal pleasurable, permitting on your own identify other folks with shared choices and turning out to be close friends with them. Your self then can pay attention towards a playlist designed centered upon an amalgamation of what all your pals are listening in direction of, which is moreover thrilling. People apprehensive with privateness will be relieved in the direction of understand yourself can steer clear of the community against watching your unique listening habits if you thus opt for.

 • Reply
  Mens Health
  Aralık 6, 2018 at 8:57 am

  Thank you, I’ve just been searching for information about this topic for a long time and yours is the greatest I have found out till now. But, what in regards to the bottom line? Are you certain in regards to the supply?

 • Reply
  Definition of Technology
  Aralık 6, 2018 at 10:00 am

  I am glad for commenting to make you understand of the exceptional discovery our girl encountered viewing your web site. She came to understand such a lot of issues, with the inclusion of how it is like to possess a very effective coaching style to let the rest without hassle fully understand some multifaceted subject matter. You truly exceeded our expectations. I appreciate you for presenting these good, dependable, explanatory and even unique guidance on this topic to Lizeth.

 • Reply
  Tech
  Aralık 6, 2018 at 10:01 am

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 • Reply
  Software Online
  Aralık 6, 2018 at 10:35 am

  I truly appreciate this post. I have been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thank you again

 • Reply
  New Technology in Computer
  Aralık 6, 2018 at 10:39 am

  I have been checking out many of your stories and i can claim clever stuff. I will make sure to bookmark your site.

 • Reply
  Home Improvement Tools
  Aralık 6, 2018 at 11:00 am

  I truly appreciate this post. I¡¦ve been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thanks again

 • Reply
  FASHION UPDATE
  Aralık 6, 2018 at 11:04 am

  Hi, Neat post. There is a problem with your web site in internet explorer, might test this¡K IE still is the market leader and a big component of folks will pass over your fantastic writing because of this problem.

 • Reply
  Us Stock Market
  Aralık 6, 2018 at 11:39 am

  I truly appreciate this post. I¡¦ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thanks again

 • Reply
  science and technology
  Aralık 6, 2018 at 11:44 am

  you are actually a just right webmaster. The web site loading speed is incredible. It seems that you are doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterwork. you’ve performed a magnificent task on this subject!

 • Reply
  international flights
  Aralık 6, 2018 at 11:50 am

  Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 • Reply
  kitchen remodel
  Aralık 6, 2018 at 11:51 am

  It¡¦s truly a nice and helpful piece of info. I am happy that you simply shared this helpful information with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 • Reply
  Web Design
  Aralık 6, 2018 at 12:01 pm

  Appreciate it for helping out, superb info .

 • Reply
  Web Design
  Aralık 6, 2018 at 4:47 pm

  F*ckin’ amazing things here. I am very satisfied to peer your post. Thank you so much and i am taking a look forward to contact you. Will you kindly drop me a e-mail?

 • Reply
  Law & Legal
  Aralık 6, 2018 at 8:11 pm

  Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Today bloggers publish only about gossips and net and this is actually irritating. A good web site with interesting content, this is what I need. Thank you for keeping this web site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 • Reply
  Pets
  Aralık 6, 2018 at 8:12 pm

  It’s appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it!

 • Reply
  Travel
  Aralık 6, 2018 at 11:33 pm

  Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely wonderful. I really like what you have acquired here, really like what you’re saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it smart. I cant wait to read far more from you. This is actually a great site.

 • Reply
  Pets
  Aralık 7, 2018 at 1:31 am

  Good ¡V I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

 • Reply
  Pets
  Aralık 7, 2018 at 1:32 am

  Somebody necessarily lend a hand to make seriously articles I’d state. That is the very first time I frequented your web page and thus far? I amazed with the research you made to make this actual put up extraordinary. Wonderful process!

 • Reply
  Pets
  Aralık 7, 2018 at 2:21 am

  Useful info. Lucky me I found your site unintentionally, and I’m stunned why this twist of fate did not happened in advance! I bookmarked it.

 • Reply
  dmca
  Aralık 7, 2018 at 2:46 am

  Very interesting points you have mentioned , thanks for putting up. “Oh, what a tangled web we weave, When first we practice to deceive” by Sir Walter Scott.

 • Reply
  Law & Legal
  Aralık 7, 2018 at 2:58 am

  Normally I do not learn article on blogs, however I wish to say that this write-up very compelled me to check out and do it! Your writing style has been amazed me. Thanks, very great post.

 • Reply
  Legal
  Aralık 7, 2018 at 4:50 am

  I like this website very much, Its a very nice berth to read and incur information. “If at first you don’t succeed, you’re running about average.” by M. H. Alderson.

 • Reply
  health hair loss
  Aralık 7, 2018 at 10:53 am

  I will machines this review towards 2 patterns of us residents: present-day Zune homeowners who are considering an update, and humans hoping in the direction of decide involving a Zune and an iPod. (There are other gamers worthy of thinking of out there, such as the Sony Walkman X, nevertheless I be expecting this offers on your own plenty of facts to deliver an mindful alternative of the Zune vs avid gamers other than the iPod line as very well.)

 • Reply
  Web Design
  Aralık 7, 2018 at 12:16 pm

  Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such fantastic info being shared freely out there.

 • Reply
  dmca
  Aralık 7, 2018 at 2:48 pm

  I simply could not go away your site prior to suggesting that I extremely enjoyed the usual information an individual supply on your visitors? Is going to be back regularly in order to check up on new posts.

 • Reply
  Computer Networking
  Aralık 7, 2018 at 3:03 pm

  I do agree with all of the concepts you’ve introduced on your post. They’re really convincing and will certainly work. Still, the posts are too short for starters. May you please lengthen them a bit from subsequent time? Thanks for the post.

 • Reply
  Nail Places In Scottsdale
  Aralık 7, 2018 at 8:42 pm

  Along with everything that seems to be building within this specific area, your opinions happen to be fairly refreshing. However, I appologize, because I do not give credence to your entire theory, all be it radical none the less. It looks to everyone that your comments are actually not totally justified and in reality you are yourself not really completely convinced of the point. In any case I did enjoy looking at it.

 • Reply
  Home Improvement
  Aralık 7, 2018 at 11:41 pm

  Somebody necessarily lend a hand to make severely articles I’d state. That is the very first time I frequented your web page and to this point? I amazed with the research you made to create this particular submit extraordinary. Great task!

 • Reply
  Travel
  Aralık 8, 2018 at 7:19 am

  But wanna input that you have a very decent site, I enjoy the design it really stands out.

 • Reply
  online casino games
  Aralık 8, 2018 at 1:43 pm

  F*ckin’ awesome things here. I’m very glad to see your post. Thanks a lot and i’m looking forward to contact you. Will you kindly drop me a e-mail?

 • Reply
  Health
  Aralık 8, 2018 at 2:31 pm

  I like this post, enjoyed this one thank you for putting up. “We are punished by our sins, not for them.” by Elbert Hubbard.

 • Reply
  health allergies
  Aralık 8, 2018 at 6:46 pm

  Zune and iPod: Optimum Those people look at the Zune in direction of the Touch, but once looking at how skinny and shockingly low and light-weight it is, I just take it toward be a fairly unique hybrid that combines characteristics of each the Touch and the Nano. It truly is amazingly colourful and attractive OLED display is somewhat lesser than the contact screen, yet the participant by itself feels pretty a bit lesser and lighter. It weighs regarding 2/3 as much, and is drastically lesser within just width and peak, even though staying specifically a hair thicker.

 • Reply
  Health And Fitness
  Aralık 8, 2018 at 7:18 pm

  I really wanted to make a small comment in order to appreciate you for those nice ways you are giving out on this site. My time intensive internet search has now been rewarded with high-quality facts and strategies to write about with my friends and classmates. I would assert that many of us website visitors actually are extremely endowed to live in a superb place with so many awesome people with insightful strategies. I feel rather fortunate to have encountered the web page and look forward to tons of more enjoyable times reading here. Thank you again for a lot of things.

 • Reply
  Web Design
  Aralık 8, 2018 at 8:58 pm

  I think this is among the most significant information for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on some general things, The site style is wonderful, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 • Reply
  Fashion For Passion
  Aralık 9, 2018 at 12:11 am

  I was just seeking this info for a while. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your site. I wonder what is the lack of Google strategy that don’t rank this kind of informative websites in top of the list. Usually the top sites are full of garbage.

 • Reply
  digital marketing agency san antonio
  Aralık 9, 2018 at 1:46 am

  I really appreciate this post. I’ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thank you again

 • Reply
  garage door repair san antonio
  Aralık 9, 2018 at 7:02 am

  Hi! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to look it over. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Great blog and brilliant design and style.

 • Reply
  film streaming
  Aralık 9, 2018 at 4:47 pm

  Thank you, I’ve recently been searching for information about this subject for ages and yours is the greatest I’ve discovered so far. But, what about the conclusion? Are you sure about the source?

 • Reply
  จัดงานแต่งงานแถวบางนา
  Aralık 9, 2018 at 7:10 pm

  Hi just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same outcome.

 • Reply
  Fashion
  Aralık 9, 2018 at 9:55 pm

  I really appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thanks again!

 • Reply
  xxx
  Aralık 10, 2018 at 12:23 am

  I truly appreciate this post. I’ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thx again!

 • Reply
  health stress
  Aralık 10, 2018 at 1:20 am

  Hands down, Apple’s application keep wins through a mile. It is a large selection of all types of purposes vs a in its place not happy option of a handful for Zune. Microsoft consists of systems, in particular inside the realm of games, still I’m not of course I would have to have in the direction of wager upon the long run if this characteristic is substantial to your self. The iPod is a a great deal improved alternative in just that scenario.

 • Reply
  toko komputer jakarta
  Aralık 10, 2018 at 8:17 am

  fantastic post, very informative. I’m wondering why the opposite experts of this sector do not realize this. You must continue your writing. I’m sure, you have a great readers’ base already!

 • Reply
  Web Design
  Aralık 10, 2018 at 11:30 am

  Some truly quality blog posts on this web site , saved to my bookmarks .

 • Reply
  Litigation
  Aralık 10, 2018 at 12:38 pm

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is wonderful blog. A great read. I’ll definitely be back.

 • Reply
  streaming vf
  Aralık 10, 2018 at 1:17 pm

  Hi there, just changed into aware of your weblog through Google, and found that it’s really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will be grateful when you proceed this in future. A lot of folks might be benefited out of your writing. Cheers!

 • Reply
  insurance general
  Aralık 10, 2018 at 2:41 pm

  Hands down, Apple’s app retail outlet wins as a result of a mile. It truly is a huge choice of all forms of purposes vs a fairly disappointed number of a handful for Zune. Microsoft includes Designs, in particular in just the realm of online games, nonetheless I am not confident I would will need towards wager upon the foreseeable future if this function is vital towards oneself. The iPod is a significantly much better conclusion in that case.

 • Reply
  Home Electronics
  Aralık 10, 2018 at 4:44 pm

  I must show some appreciation to you for rescuing me from this type of circumstance. Right after exploring throughout the internet and seeing tricks which are not powerful, I believed my life was gone. Existing without the presence of approaches to the problems you’ve resolved as a result of this write-up is a crucial case, and the kind that might have badly affected my entire career if I hadn’t come across the blog. Your own understanding and kindness in maneuvering almost everything was helpful. I am not sure what I would’ve done if I had not come upon such a stuff like this. I can at this time relish my future. Thank you very much for this specialized and sensible help. I will not be reluctant to refer your web site to any individual who requires assistance about this problem.

 • Reply
  Travel
  Aralık 10, 2018 at 5:38 pm

  Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is great blog. An excellent read. I’ll certainly be back.

 • Reply
  Dmca
  Aralık 10, 2018 at 8:07 pm

  Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and everything. Nevertheless think about if you added some great photos or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and videos, this website could undeniably be one of the best in its field. Amazing blog!

 • Reply
  toko laptop
  Aralık 10, 2018 at 8:46 pm

  An interesting discussion is worth comment. I believe that you should write more on this topic, it might not be a taboo topic but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 • Reply
  News
  Aralık 10, 2018 at 10:52 pm

  Thanks for helping out, great info. “Courage comes and goes. Hold on for the next supply.” by Vicki Baum.

 • Reply
  Technology
  Aralık 10, 2018 at 11:52 pm

  As a Newbie, I am always browsing online for articles that can help me. Thank you

 • Reply
  Technology
  Aralık 10, 2018 at 11:53 pm

  Nice blog here! Additionally your site so much up very fast! What host are you using? Can I am getting your affiliate hyperlink on your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 • Reply
  Technology
  Aralık 10, 2018 at 11:53 pm

  I am continuously looking online for ideas that can assist me. Thank you!

 • Reply
  Dmca
  Aralık 11, 2018 at 12:54 am

  I was curious if you ever considered changing the layout of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 images. Maybe you could space it out better?

 • Reply
  Technology
  Aralık 11, 2018 at 4:34 am

  Thanks for your whole efforts on this site. Gloria really likes conducting internet research and it’s easy to see why. I know all regarding the powerful tactic you create both useful and interesting solutions by means of the website and even foster participation from people on the area then our favorite princess is actually discovering a lot. Have fun with the rest of the new year. You’re the one performing a powerful job.

 • Reply
  Home Improvement
  Aralık 11, 2018 at 5:33 am

  Just wanna comment on few general things, The website design is perfect, the subject material is real fantastic : D.

 • Reply
  Travel & Leisure
  Aralık 11, 2018 at 5:56 am

  Hiya, I’m really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossips and net and this is really frustrating. A good site with exciting content, that is what I need. Thank you for keeping this website, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 • Reply
  House Valuation
  Aralık 11, 2018 at 6:23 am

  Thank you a lot for sharing this with all of us you actually realize what you are talking about! Bookmarked. Kindly additionally talk over with my site =). We may have a link exchange arrangement between us!

 • Reply
  Technology
  Aralık 11, 2018 at 6:54 am

  I carry on listening to the newscast talk about getting boundless online grant applications so I have been looking around for the top site to get one. Could you tell me please, where could i get some?

 • Reply
  Dmca
  Aralık 11, 2018 at 9:04 am

  It is perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or suggestions. Maybe you can write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!

 • Reply
  agen tour travel terpercaya
  Aralık 11, 2018 at 9:31 am

  I and my pals ended up taking note of the great solutions from your website and unexpectedly got a horrible suspicion I never expressed respect to the site owner for those strategies. These people ended up certainly glad to study them and have in effect unquestionably been enjoying those things. Appreciation for indeed being very thoughtful and also for using some awesome subject areas most people are really desirous to know about. Our sincere apologies for not expressing appreciation to sooner.

 • Reply
  Dmca
  Aralık 11, 2018 at 1:47 pm

  you’ve an awesome weblog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 • Reply
  Travel
  Aralık 11, 2018 at 1:48 pm

  Very interesting subject, appreciate it for putting up.

 • Reply
  Games
  Aralık 11, 2018 at 3:46 pm

  Very well written article. It will be supportive to anyone who utilizes it, as well as me. Keep doing what you are doing – i will definitely read more posts.

 • Reply
  ilmanvaihtokanavien puhdistus
  Aralık 11, 2018 at 9:15 pm

  Hey there! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa? My blog goes over a lot of the same topics as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to send me an email. I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!

 • Reply
  Health
  Aralık 11, 2018 at 10:10 pm

  Thank you for sharing superb informations. Your web-site is very cool. I’m impressed by the details that you’ve on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the information I already searched everywhere and just could not come across. What an ideal website.

 • Reply
  Dmca
  Aralık 11, 2018 at 10:33 pm

  Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such great info being shared freely out there.

 • Reply
  film sur youwatch
  Aralık 11, 2018 at 11:27 pm

  One thing is that when you’re searching for a education loan you may find that you will want a co-signer. There are many conditions where this is correct because you might find that you do not employ a past credit score so the mortgage lender will require that you have someone cosign the money for you. Great post.

 • Reply
  Travel
  Aralık 12, 2018 at 4:15 am

  Thanks for helping out, superb information.

 • Reply
  real estate commercial
  Aralık 12, 2018 at 9:25 am

  Zune and iPod: Maximum people today examine the Zune towards the Touch, however after looking at how thin and surprisingly lower and mild it is, I choose it towards be a pretty unique hybrid that combines characteristics of either the Contact and the Nano. It’s Really colorful and gorgeous OLED show is a little bit scaled-down than the contact screen, however the player alone feels Really a little bit smaller sized and lighter. It weighs pertaining to 2/3 as substantially, and is appreciably smaller sized within width and peak, even though getting simply a hair thicker.

 • Reply
  Home Improvement
  Aralık 12, 2018 at 9:25 am

  You have brought up a very great points , thankyou for the post.

 • Reply
  Business and Finance
  Aralık 12, 2018 at 12:45 pm

  I am continuously searching online for articles that can help me. Thx!

 • Reply
  film vostfr
  Aralık 12, 2018 at 1:38 pm

  This website online is really a walk-by means of for all of the information you needed about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and also you’ll positively discover it.

 • Reply
  Fashion
  Aralık 12, 2018 at 2:39 pm

  I was looking through some of your articles on this website and I believe this web site is very informative ! Retain posting .

 • Reply
  vk streaming
  Aralık 12, 2018 at 3:09 pm

  Thanks for this article. I’d personally also like to express that it can possibly be hard if you find yourself in school and starting out to initiate a long credit rating. There are many students who are simply trying to endure and have long or good credit history is often a difficult matter to have.

 • Reply
  Fashion
  Aralık 12, 2018 at 7:50 pm

  I dugg some of you post as I cerebrated they were handy invaluable

 • Reply
  stream complet
  Aralık 13, 2018 at 3:08 am

  I am not sure where you are getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for fantastic information I was looking for this info for my mission.

 • Reply
  News
  Aralık 13, 2018 at 7:35 am

  I was reading through some of your content on this internet site and I conceive this internet site is rattling informative! Continue posting.

 • Reply
  weight lose programs
  Aralık 13, 2018 at 10:43 am

  Thanks a bunch for sharing this with all people you actually recognize what you are speaking about! Bookmarked. Please additionally consult with my website =). We can have a link exchange arrangement between us!

 • Reply
  stream complet
  Aralık 13, 2018 at 12:26 pm

  After study a couple of of the blog posts on your web site now, and I really like your approach of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site checklist and will be checking again soon. Pls check out my website as nicely and let me know what you think.

 • Reply
  Wedding Dresses
  Aralık 13, 2018 at 12:50 pm

  Thank you for sharing excellent informations. Your web site is very cool. I am impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and simply could not come across. What a perfect web-site.

 • Reply
  film complet
  Aralık 13, 2018 at 1:46 pm

  Good write-up, I am normal visitor of one’s web site, maintain up the nice operate, and It’s going to be a regular visitor for a lengthy time.

 • Reply
  obermain
  Aralık 13, 2018 at 3:04 pm

  Nice read, I just passed this onto a colleague who was doing a little research on that. And he just bought me lunch because I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch!

 • Reply
  News
  Aralık 13, 2018 at 5:43 pm

  I like this post, enjoyed this one appreciate it for putting up. “The difference between stupidity and genius is that genius has its limits.” by Albert Einstein.

 • Reply
  stream complet
  Aralık 13, 2018 at 7:33 pm

  Thank you for sharing superb informations. Your site is so cool. I am impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and simply could not come across. What an ideal web site.

 • Reply
  Website & Web Design
  Aralık 13, 2018 at 8:35 pm

  I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this blog. Thanks , I will try and check back more often. How frequently you update your site?

 • Reply
  Woman
  Aralık 13, 2018 at 8:35 pm

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 • Reply
  Travel & Leisure
  Aralık 13, 2018 at 8:36 pm

  Excellent blog here! Also your website loads up very fast! What host are you the usage of? Can I am getting your affiliate hyperlink for your host? I desire my web site loaded up as quickly as yours lol

 • Reply
  computer software
  Aralık 13, 2018 at 8:37 pm

  Very nice post and straight to the point. I am not sure if this is in fact the best place to ask but do you folks have any thoughts on where to employ some professional writers? Thanks in advance 🙂

 • Reply
  digital marketing agency bandung
  Aralık 13, 2018 at 10:41 pm

  Wow that was odd. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say great blog!

 • Reply
  business plan
  Aralık 13, 2018 at 10:59 pm

  you are in point of fact a good webmaster. The website loading pace is amazing. It kind of feels that you’re doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you’ve performed a great activity in this subject!

 • Reply
  science
  Aralık 13, 2018 at 11:48 pm

  Great remarkable things here. I¡¦m very glad to peer your post. Thank you a lot and i am taking a look ahead to touch you. Will you please drop me a mail?

 • Reply
  Wedding
  Aralık 14, 2018 at 1:27 am

  whoah this weblog is magnificent i really like studying your articles. Keep up the good paintings! You know, many people are looking round for this information, you can help them greatly.

 • Reply
  Website & Web Design
  Aralık 14, 2018 at 1:28 am

  I have recently started a blog, the information you offer on this web site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work.

 • Reply
  Website & Web Design
  Aralık 14, 2018 at 1:47 am

  I think other site proprietors should take this site as an model, very clean and magnificent user genial style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

 • Reply
  w88top
  Aralık 14, 2018 at 2:36 am

  One thing is one of the most typical incentives for making use of your credit cards is a cash-back or perhaps rebate supply. Generally, you will get 1-5% back upon various acquisitions. Depending on the card, you may get 1% again on most purchases, and 5% in return on acquisitions made on convenience stores, gasoline stations, grocery stores in addition to ‘member merchants’.

 • Reply
  stream complet
  Aralık 14, 2018 at 2:37 am

  Thank you a bunch for sharing this with all of us you really understand what you’re speaking approximately! Bookmarked. Please also visit my website =). We can have a hyperlink change contract among us!

 • Reply
  News
  Aralık 14, 2018 at 6:46 am

  I truly appreciate this post. I’ve been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thanks again!

 • Reply
  reputation management services
  Aralık 14, 2018 at 9:24 am

  If you’re however on the fence: get your favorite earphones, thoughts down in the direction of a Simplest Invest in and inquire in the direction of plug them into a Zune then an iPod and look at which a single appears far better in the direction of you, and which interface will make on your own smile much more. Then you may understand which is immediately for yourself.

 • Reply
  w88thai pc
  Aralık 14, 2018 at 1:15 pm

  I’m really enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Outstanding work!

 • Reply
  grosir baju olahraga
  Aralık 14, 2018 at 4:09 pm

  Incredible! This blog looks just like my old one! It’s on a entirely different subject but it has pretty much the same page layout and design. Wonderful choice of colors!

 • Reply
  Fashion
  Aralık 14, 2018 at 7:00 pm

  Nice blog here! Also your web site loads up fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 • Reply
  artist
  Aralık 14, 2018 at 8:32 pm

  You could certainly see your enthusiasm in the work you write. The sector hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time go after your heart.

 • Reply
  computer & technology
  Aralık 14, 2018 at 9:42 pm

  Great tremendous things here. I¡¦m very glad to look your post. Thanks so much and i am taking a look forward to contact you. Will you please drop me a mail?

 • Reply
  computer & technology
  Aralık 14, 2018 at 9:42 pm

  Thank you for another informative web site. Where else could I get that kind of info written in such a perfect means? I’ve a venture that I’m simply now running on, and I have been at the look out for such information.

 • Reply
  computer & technology
  Aralık 14, 2018 at 10:17 pm

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

Leave a Reply