Futbol Spor

Mabed

Temmuz 18, 2018

Mabed
Türk Dil Kurumu’na göre kelime anlamı “tapınak, özel bir konuda sevgi ve saygı ile bağlanmanın ortaya konulduğu yer” demekmiş. Müsait kelimesini “flört etmeye hazır, kolayca flört eden kadın” olarak tanımlayan bir kuruma ne kadar güvenileceği tartışılır ama o ayrı bir yazı konusu. Ben size, kendi  “mabed”lerimden bahsetmek istiyorum.

Her ne kadar dini bir kelime olsa da futbol literatüründe de önemli bir yeri vardır “mabed” kelimesinin. Genellikle taraftar için stadyumdur mabed ama benim için Florya’dır.
Galatasaray’ın antreman tesislerinin olduğu, sonradan aldığı isimle Florya Metin Oktay Tesisleri.

Ali Sami Yen yıkıldı, Türk Telekom Arena’ya geçtik ama Florya orda diye düşünüyordum ama yakında oradan da taşınmamız gündemde diye hatıralarımızın yaşadığı yer hala ayaktayken Florya’dan bahsetmek istedim biraz.

Galatasaraylılığımın çocukluğumdan geldiğini beni tanıyan ve bloğumu takip eden hemen herkes bilir. Çocukluk yıllarımızın tek kanallı televizyonlarda, futbolcuların komik fıkralar anlattıkları Televole’ler henüz peydahlanmamışken, twitter, facebook, internet bırak daha bilgisayarlar doğru düzgün hayatımıza girmemişken, biricik aşkımız takımımızı takip edebileceğimiz tek adresti Florya. Bir de gazeteler vardı; az sayıda ama özgürdüler.

Futbolcuların aldıkları milyon dolarlar sebebiyle burnunun kalkmadığı, kah padişah kılığında, kah kral, kah fasıl ekibi kılığında ama madara edilmediği o güzel zamanlardan bahsediyorum.

 

O zamanlar spor servisi çok iyi olan Milliyet, Güneş ve Sabah gazetelerini alırdık. Maçlara gitmek neredeyse hayaldi; hem çok para, hem de çok küçüğüz, başımızda bizi götürecek kimse yoktu. Böyle olunca arada bir Florya’ya gider ve özlemimizi doyasıya giderirdik futbolcularla, antrenörlerle. Hem de ne gitmek! Günler öncesinden programa karar verir, gençlik festivaline katılacakmış gibi hazırlıklar yapardık. Çocukluk arkadaşım ve Galatasaraylı olmamda en büyük etkisi olan sevgili (rahmetli) Murat’la planı yapar, annelerimizi de ikna ederdik. Onlar da kah söylene, kah eğlene götürürlerdi bizi Florya’ya. Arnavutköy’den Florya’ya 3 vesaitle gidilirdi. Hala vesait kelimesi kullanılıyor mu bilmem ama o zamanlar öyleydi. Düşünün ne kadar eski tarihten bahsediyorum.

Antreman saatlerini nasıl tutturduğumuzu bilmiyorum. Sanırım hep aynı saatte olurdu ya da biz telefon açıp sorardık. Bir tek santral telefonu vardı ve bir kızcağız açardı telefonu. O kıza kıl olurduk nedense. Birini telefona istediğimizde sorup soruşturur hatta bazen de bağlamazdı ya, ondan. Tabi bir de bizim olmak istediğimiz yerde çalışıyor olmasından. Telefona sevdiğimiz birini ister, bağlandığımızda da sizi çok seviyoruz, lütfen Şampiyon olun, başka takıma gitmeyin filan derdik. Ne diyeceğiz ki?.. Hatta buyrun, 24 Şubat 1988’den günlüğüme yazdığım bir telefon konuşması…

Ben o yıllarda şiirler yazılar yazar, karikatür çizerdim. Şiirleri elle kopya yapar, (tek fotokopi hakkımı resimlerime kullanmıştım) karikatürler, hatıra defterlerini hazırlar, çıkınlarımızı yüklenir öyle düşerdik yollara.
Bilmeyenler varsa Uğur Tütüneker;

Cevad Prekazi;

Tanju Çolak;

Galatasaray’ın bugünlere gelmesinde en çok payı olanlardan teknik direktör Jupp Derwall;

Uğur Tütüneker’e “hasta olduğum” zamanlarda ona vermek üzere, üzerinde “I love You” yazan bir anahtarlık almıştım da utancımdan verememiştim. İşte bizim hayranlıklarımız böyleydi, şimdiki kızlar gibi boyunlarına (ayıp olmasın diye boyunlarına yazıyorum) atlamıyorduk.

Evde bir tane olan fotoğraf makinesi çok kıymetli olduğu için yanımıza verilmez, tesisleri, futbolcuları, teknik ekibi sadece gördüğümüzle kalır geri dönerdik. 3 Haziran 1987’de gittiğimiz bir keresinde tanımadığımız birinin makinesiyle fotoğraf çektirmiş ve yollaması için adresimizi vermiştik. O zamanlar hala iyi insanlar vardı ki bize postayla 2 kopya bastırıp yollamışlardı.

Fotoğraf çektiremediğimiz için çoğunlukla imza alırdık. O zamanlarda da boş kağıda imza bana çok saçma geliyordu ki, vakti olandan hatıra defterime yazmasını rica ederdim. Onlar da bizi kırmaz yazarlardı. Şimdikiler fotoğraf çektirmeye bile üşeniyorlar.

Bir keresinde Arif Kocabıyık bizi içeriye almış ve bacak kadar halimize bakmadan yetişkin insanlar gibi karşısına alıp sohbet etmişti ya hiç ama hiç unutamam.

Hatta geçen senelerde Arena’daki bir maçta karşılaşınca neredeyse boynuna (bu boyun, gerçek boyun) sarılacaktım. Çocukluğumuzda bizim için ne kadar önemli olduğundan söz edince ikimizin de gözleri doldu; işte bu duygu o kadar güzel ki, ona da bana da yeter.

Sadece Galatasaray için diye değil, bir zamanlar bu duyguları yaşamış olmak bile güzel. Herşeyin metalaştığı, çok çabuk tüketildiği hatta 6 saniyelik ilgiye indirgendiği, sevginin de ilginin de, parayla, menfaatle, “like”la ölçülür olduğu günümüzde gençlere bu sevgiyi anlatmak biraz zor elbette ama olsun biz yaşadık. Emin olun en az 5.000 like değerindeydi, hatta Trend Topic olmak gibiydi.

Florya’ya yetişkin zamanlarımda da gidişlerim oldu.  En güzellerinden biri 2005 yılında, ezeli rakibimiz Fenerbahçe’yi, Olimpiyat Stadı’ndaki Türkiye Kupası Finalinde 5-1 yenip aldığımız kupayla resim çektirdiğim o gündü.

 
O zamanki teknik direktörümüz Hagi, maçın en iyileri Ribery ve Necati’yi oyundan almasa iddia ediyorum o maç en az 7-1 filan olabilirdi.
 
Daha sonraki gidişlerim, yaşın da verdiği ağırlıkla biraz daha oturaklı oldu haliyle.

Antremanlar eskisi gibi taraftarlara açık değil artık. Çok nadiren motivasyon ya da kutlama gerektiren zamanlarında açıyorlar kapıları cefakar taraftarlara. Benim de az cefakar olmadığımı bildiklerinden davet ediyorlar arada sağolsunlar. Çok sevgili Fatih hocamla böyle vesilelerde görüşüp fotoğraf çektirme, sadece bende kalmak üzere çok değerli konuşmalarımız olmuştu.

Hatta bir de haber videomuz var. Tarihe iz kalsın.

Benim için en güzel anılardan biri de bir süre yönetim kurulunda yer aldığım Galatasaraylı Yönetici ve İşadamları Derneği’nin (GSYİAD) Florya için yaptırdığı bir projede yer almak oldu. Destek sağlayanlara, Yönetim Kurulu, Teknik Direktör Reijkaard ve bazı futbolcuların katıldığı bir törenle plaket verildi.

 

O plaket ve şu anda hala orada olan Altyapı tesislerinin duvarında ismim olması benim için o kadar değerli ki. Bir zamanlar gitmek, içeri girmek için bile ne taklalar atıyorken şu anda Florya’da bir binada benim adım yazıyor.

 

Daha da güzeli benim Florya’da bir dikili ağacım, manolyam var. Bir tane benim, bir tane de yıllardır müthiş bir özen ve sevgiyle sürdürdüğümüz bir yazışma platformu olan “aslan” grubumuzun da bir dikili ağacı var.

Bu hayalleri gerçekleştirmekte, yıllarca Florya Metin Oktay Tesisleri’nin müdürlüğünü yapmış sevgili Fahri ağabeyimizin payını da unutmamak lazım. Fatih hocamınızın sağ kolu olan Fahri Yılmaz, her türlü isteğe cevap verebilmek için canla başla koştururdu. Ta ki yeni yönetimlerle beraber, tepeden aşağıya tüm kadroları değiştirme modası başlayana kadar…

Kutsal yerlerimiz demişken Galatasaray Adası’ndan bahsetmemek olmaz.
Biz küçükken takımların sezon açılışları vardı. Temmuz ayının ilk haftalarında takımlar anlı şanlı törenlerle kendi stadlarında sezon açılışı yapar, yeni transferlerini tanıtır, bu vesileyle taraftarlarıyla kaynaşırdı.

Geleneksel olarak da takım önce Kuruçeşme’deki Galatasaray Adası’nda yemek yer, oradan stada geçerdi. Çocukluğum Arnavutköy’de geçtiği için, biz de bu günleri gazetelerden takip eder Kuruçeşme’de bekler, yakalayabildiğimiz futbolculardan imza alır, resim çektirirdik.

 

O uzun bekleyişlerimde bir gün Galatasaray Adası’na çıkabilecek miyim acaba diye hayal kurardım. Bizim gibi bir halk çocuğunun oralara gidebilmesi imkansızdı çünkü. Yıllar sonra büyüdüm, Galatasaray Kulübü’ne üye oldum ve bir gün bir oylamada Galatasaray Adası’nın kime kiralanacağı konusunda oy verenlerden biri oldum. Adaya çıkabilir miyim derken az da olsa kiralanmasında söz sahibi oldum. Gençler, demek ki neymiş; bu hayatta imkansız diye birşey yokmuş!

Daimi mabedimiz olan Ali Sami Yen’in bu hallerini de gördük;

Bu hallerini de;

Türk Telekom Arena’nın bu hallerini de gördük;

 

Bu hallerini de;

 

Fotoğraflar herşeyi anlattığı için fazla birşey yazmak istemiyorum; sahip olduklarımızın kıymetini zamanında bilelim yeter.
Kıssadan hisseyi okuyanlar kendileri alsın diyor ve çocukluk hatıralarımı okuduğunuz bu yazıyı Haziran 1987 yılında yazdığım bir şiirle noktalamak istiyorum.

Yer gök inlesin Şampiyon Cim Bom diye
Canımızı vereceğiz sana seve seve
Bizi kimse durduramaz gelecek senelerde
Binlerce teşekkür sana Şampiyon Cim Bom

14 yıl beklemenin sonu
Şanlı, şerefli şampiyonluk turu
Bize vereceğin en büyük mutluluk buydu
Binlerce teşekkür sana Şampiyon Cim Bom

Bizi çekemeyenler kıskansın
Sen her zaman en kral aslansın
Adını hiçbir zaman unutturmayacaksın
Binlerce teşekkür sana Şampiyon Cim Bom

Şanıyla, şerefiyle gururuyla
Sana kurban olsun taraftalar tüm varlığıyla
Nice senelere gireceğiz şampiyonluk coşkusuyla
Binlerce teşekkür sana Şampiyon Cim Bom

Cim Bom aşkıyla yanıp tutuşuyoruz
Sesimizi Avrupa’da bile duyuruyoruz
Bu sene de şampiyoluğa koşuyoruz
Binlerce teşekkür sana Şampiyon Cim Bom

You Might Also Like...

150 Comments

 • Reply
  Like
  Ağustos 31, 2018 at 5:30 pm

  Like!! Great article post.Really thank you! Really Cool.

 • Reply
  เพิ่มไลค์เพจ
  Eylül 1, 2018 at 5:30 pm

  I went over this site and I think you have a lot of good information, saved to fav 🙂

 • Reply
  ปั้มไลค์
  Ekim 7, 2018 at 5:29 am

  You have observed very interesting details! ps decent internet site. 🙂

 • Reply
  醫學美容-免沖洗-無副作用-cosmetic-wiki
  Ekim 25, 2018 at 10:15 pm

  CP值顏值都超高 8款$500以下糖果色煮食小家電網購SundayMore 在這個相機食先的年代,不單食物要色、香、味俱全,連餐具、廚具都要出得廳堂!今時今日有不少家電品牌都提升顏值,即推介8款CP值高,又平、又靚、性能又好的家電。

 • Reply
  醫學美容-水能-微分子-cosmetic-wiki
  Ekim 28, 2018 at 8:45 am

  La Colline 【原肌美素NATIVAGE系列】原肌美素優化精華 NATIVAGE LE SERUM的商品介紹 La Colline,原肌美素NATIVAGE系列,原肌美素優化精華 NATIVAGE LE SERUM

 • Reply
  Football Solutions Veli Lampi
  Kasım 5, 2018 at 10:50 pm

  It is hard to look for consolations when you have been torn apart in front of 75,000 fans and your major attacking weapon has been shown to be less potent than you believed. Manchester United 5 Stoke 0: Pulis punished as red-hot Ronaldo runs riot

 • Reply
  site web
  Kasım 28, 2018 at 6:33 am

  I simply want to tell you that I am beginner to blogging and honestly loved you’re blog site. Very likely I’m likely to bookmark your website . You amazingly have amazing article content. Kudos for sharing your blog site.

 • Reply
  PDF indirme sitesi
  Kasım 28, 2018 at 8:55 am

  Her ne kadar federasyon önümüzü kapatsa da illaki şampiyonuz!

 • Reply
  House Plans
  Aralık 2, 2018 at 5:48 am

  Hey there, You have done an incredible job. I’ll certainly digg it and personally suggest to my friends. I am confident they’ll be benefited from this web site.

 • Reply
  Home Improvement Leads
  Aralık 2, 2018 at 5:48 am

  Thanks , I’ve just been looking for info approximately this subject for a long time and yours is the best I’ve found out till now. But, what concerning the conclusion? Are you sure in regards to the source?

 • Reply
  John Deere Repair Manuals
  Aralık 2, 2018 at 1:55 pm

  I’m impressed, I have to admit. Truly rarely do I encounter a weblog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you could have hit the nail about the head. Your idea is outstanding; ab muscles an element that inadequate people are speaking intelligently about. We are delighted i came across this inside my look for something regarding this.

 • Reply
  fashion articles
  Aralık 3, 2018 at 2:38 am

  I’ll gear this research towards 2 styles of These: existing Zune home owners who are considering an update, and Those hoping towards make your mind up amongst a Zune and an iPod. (There are other gamers truly worth contemplating out there, which include the Sony Walkman X, still I assume this delivers you ample info toward produce an knowledgeable final decision of the Zune vs players other than the iPod line as nicely.)

 • Reply
  House & Home Improvement
  Aralık 3, 2018 at 6:55 am

  I have been reading out many of your stories and it’s clever stuff. I will definitely bookmark your website.

 • Reply
  House & Home Improvement
  Aralık 3, 2018 at 7:36 am

  Hiya very nice site!! Guy .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your web site and take the feeds additionally¡KI am glad to search out so many helpful information here in the submit, we’d like work out more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 • Reply
  Health & Fitness
  Aralık 3, 2018 at 7:37 am

  Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Actually Excellent. I am also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 • Reply
  House & Home Improvement
  Aralık 3, 2018 at 8:13 am

  Great paintings! This is the type of information that should be shared around the web. Disgrace on Google for now not positioning this publish upper! Come on over and discuss with my web site . Thank you =)

 • Reply
  News
  Aralık 3, 2018 at 7:11 pm

  This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I’ve shared your web site in my social networks!

 • Reply
  Home Improvement
  Aralık 4, 2018 at 2:35 am

  You are my aspiration , I possess few web logs and occasionally run out from to brand.

 • Reply
  gta 5 make money online 2017
  Aralık 4, 2018 at 4:22 am

  Zune and iPod: Most These examine the Zune to the Contact, nonetheless following viewing how skinny and shockingly low and mild it is, I take it in the direction of be a fairly exceptional hybrid that combines features of the two the Touch and the Nano. It can be fairly colourful and beautiful OLED show is slightly scaled-down than the contact screen, however the player alone feels Incredibly a little bit lesser and lighter. It weighs around 2/3 as a lot, and is significantly scaled-down inside width and peak, When getting merely a hair thicker.

 • Reply
  Jobs & Career
  Aralık 4, 2018 at 7:34 am

  Good ¡V I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

 • Reply
  Jobs & Career
  Aralık 4, 2018 at 7:35 am

  fantastic issues altogether, you just won a logo new reader. What may you suggest about your publish that you just made a few days in the past? Any positive?

 • Reply
  Jobs & Career
  Aralık 4, 2018 at 8:02 am

  Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

 • Reply
  News
  Aralık 4, 2018 at 8:14 am

  I’m not sure where you are getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for wonderful information I was looking for this information for my mission.

 • Reply
  Jobs & Career
  Aralık 4, 2018 at 8:31 am

  Hi, i think that i saw you visited my web site thus i came to “return the favor”.I’m trying to find things to improve my website!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 • Reply
  Web Design
  Aralık 4, 2018 at 7:34 pm

  Thanks for sharing superb informations. Your web-site is so cool. I am impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and just could not come across. What an ideal web site.

 • Reply
  News
  Aralık 5, 2018 at 2:32 am

  I will right away snatch your rss feed as I can not find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Please allow me recognise so that I may just subscribe. Thanks.

 • Reply
  fishing tips stardew valley
  Aralık 5, 2018 at 5:12 am

  Palms down, Apple’s app retail store wins via a mile. It can be a massive determination of all kinds of apps vs a alternatively not happy number of a handful for Zune. Microsoft contains packages, primarily inside of the realm of online games, but I am not positive I would will need toward wager on the foreseeable future if this element is significant to yourself. The iPod is a much superior preference in that situation.

 • Reply
  News
  Aralık 5, 2018 at 10:28 am

  I do believe all of the ideas you have presented in your post. They are very convincing and can certainly work. Still, the posts are very quick for novices. May just you please prolong them a little from subsequent time? Thanks for the post.

 • Reply
  Travel and Hotel
  Aralık 5, 2018 at 3:43 pm

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 • Reply
  Fashion
  Aralık 5, 2018 at 4:01 pm

  Very interesting details you have remarked, appreciate it for putting up. “These days an income is something you can’t live without–or within.” by Tom Wilson.

 • Reply
  Information Technology
  Aralık 5, 2018 at 4:15 pm

  I get pleasure from, cause I found exactly what I was taking a look for. You have ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 • Reply
  Latest technology
  Aralık 5, 2018 at 4:28 pm

  I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one these days..

 • Reply
  Seo Website
  Aralık 5, 2018 at 4:50 pm

  of course like your website however you have to test the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the reality then again I will certainly come again again.

 • Reply
  Wireless Internet Providers
  Aralık 5, 2018 at 5:00 pm

  I haven¡¦t checked in here for a while because I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 • Reply
  Home Remodelling
  Aralık 5, 2018 at 5:20 pm

  excellent issues altogether, you simply won a new reader. What could you recommend about your put up that you made some days in the past? Any certain?

 • Reply
  News
  Aralık 6, 2018 at 1:14 am

  Very interesting subject , appreciate it for posting . “It is much easier to try one’s hand at many things than to concentrate one’s powers on one thing.” by Quintilian.

 • Reply
  sell gold
  Aralık 6, 2018 at 4:38 am

  Apple at the moment includes Rhapsody as an application, which is a suitable start off, but it is currently hampered by means of the lack of ability to retail outlet locally upon your iPod, and is made up of a dismal 64kbps bit price tag. If this modifications, then it will somewhat negate this benefit for the Zune, yet the Ten new music per month will continue to be a massive moreover within just Zune Pass’ choose.

 • Reply
  Law & Legal
  Aralık 6, 2018 at 6:57 am

  Thanks , I’ve recently been looking for information approximately this topic for a while and yours is the greatest I have found out so far. But, what in regards to the conclusion? Are you certain in regards to the source?

 • Reply
  Security Finance
  Aralık 6, 2018 at 7:46 am

  We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your site offered us with valuable information to work on. You’ve done an impressive job and our entire community will be thankful to you.

 • Reply
  application
  Aralık 6, 2018 at 7:46 am

  Hi, Neat post. There’s a problem together with your site in web explorer, might check this¡K IE nonetheless is the marketplace leader and a big component to people will leave out your great writing due to this problem.

 • Reply
  property
  Aralık 6, 2018 at 7:47 am

  Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 • Reply
  Music Arts & Entertainments
  Aralık 6, 2018 at 8:06 am

  You actually make it appear so easy along with your presentation however I to find this topic to be actually one thing that I believe I might by no means understand. It sort of feels too complicated and very extensive for me. I’m looking forward on your subsequent publish, I¡¦ll try to get the grasp of it!

 • Reply
  Pets
  Aralık 6, 2018 at 8:06 am

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 • Reply
  Pets
  Aralık 6, 2018 at 8:07 am

  It’s perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or tips. Maybe you can write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it!

 • Reply
  Pets
  Aralık 6, 2018 at 8:14 am

  There is noticeably a lot to realize about this. I believe you made certain good points in features also.

 • Reply
  Shopping And Fashion
  Aralık 6, 2018 at 8:34 am

  I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this blog. Thank you, I will try and check back more frequently. How frequently you update your web site?

 • Reply
  Law & Legal
  Aralık 6, 2018 at 8:35 am

  Whats Going down i am new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively helpful and it has helped me out loads. I am hoping to contribute & help other users like its helped me. Great job.

 • Reply
  Web Design
  Aralık 6, 2018 at 8:54 am

  Hello my family member! I want to say that this post is amazing, great written and include almost all significant infos. I would like to see extra posts like this.

 • Reply
  Web Design
  Aralık 6, 2018 at 1:43 pm

  Its fantastic as your other blog posts : D, thanks for putting up. “Experience is that marvelous thing that enables you to recognize a mistake when you make it again.” by Franklin P. Jones.

 • Reply
  Travel
  Aralık 6, 2018 at 8:23 pm

  I’ve recently started a website, the information you offer on this web site has helped me greatly. Thank you for all of your time & work. “There is a time for many words, and there is also a time for sleep.” by Homer.

 • Reply
  Legal
  Aralık 7, 2018 at 1:45 am

  F*ckin’ awesome issues here. I am very satisfied to see your article. Thanks a lot and i am taking a look forward to touch you. Will you please drop me a mail?

 • Reply
  dmca
  Aralık 7, 2018 at 3:51 am

  Nice blog here! Also your website loads up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as quickly as yours lol

 • Reply
  Web Design
  Aralık 7, 2018 at 9:13 am

  I like this weblog so much, bookmarked. “Nostalgia isn’t what it used to be.” by Peter De Vries.

 • Reply
  Tech
  Aralık 7, 2018 at 10:02 am

  Great write-up, I am normal visitor of one¡¦s web site, maintain up the nice operate, and It’s going to be a regular visitor for a long time.

 • Reply
  pest control 247
  Aralık 7, 2018 at 2:57 pm

  Amongst me and my husband we’ve owned much more MP3 avid gamers around the several years than I can count, such as Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, and so forth. But, the remaining number of a long time I’ve solved down in direction of a person line of players. Why? Considering the fact that I was delighted towards locate how well-designed and fun toward employ the service of the underappreciated (and commonly mocked) Zunes are.

 • Reply
  dmca
  Aralık 7, 2018 at 4:01 pm

  Wow! Thank you! I always wanted to write on my blog something like that. Can I implement a portion of your post to my blog?

 • Reply
  Home Improvement
  Aralık 7, 2018 at 8:14 pm

  I’ve learn some excellent stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I wonder how much attempt you set to make this type of magnificent informative web site.

 • Reply
  Nail Places In Scottsdale
  Aralık 7, 2018 at 9:46 pm

  I’m very happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

 • Reply
  Travel
  Aralık 8, 2018 at 3:50 am

  Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is great blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

 • Reply
  Fashion For Passion
  Aralık 8, 2018 at 10:10 am

  There is noticeably a bundle to know about this. I believe you made various nice points in features also.

 • Reply
  Health
  Aralık 8, 2018 at 11:03 am

  I really like your writing style, superb info, appreciate it for posting :D. “You can complain because roses have thorns, or you can rejoice because thorns have roses.” by Ziggy.

 • Reply
  casino games
  Aralık 8, 2018 at 2:45 pm

  Wow that was strange. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say wonderful blog!

 • Reply
  health diabetes
  Aralık 8, 2018 at 3:43 pm

  Between me and my partner we’ve owned added MP3 avid gamers earlier mentioned the yrs than I can rely, which includes Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, etc. But, the closing several several years I have fixed down to one line of avid gamers. Why? Since I was delighted toward investigate how well-designed and enjoyment toward employ the underappreciated (and extensively mocked) Zunes are.

 • Reply
  Health And Fitness
  Aralık 8, 2018 at 4:23 pm

  It¡¦s really a great and helpful piece of information. I¡¦m satisfied that you shared this useful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 • Reply
  Web Design
  Aralık 8, 2018 at 5:26 pm

  I actually wanted to type a quick remark so as to appreciate you for these fantastic tricks you are writing on this site. My time consuming internet research has finally been rewarded with excellent insight to talk about with my family members. I ‘d declare that many of us readers are undeniably endowed to dwell in a very good website with so many outstanding professionals with very helpful strategies. I feel very much blessed to have encountered your web page and look forward to really more awesome times reading here. Thanks once more for a lot of things.

 • Reply
  digital marketing agency san antonio
  Aralık 8, 2018 at 5:41 pm

  Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and everything. However just imagine if you added some great images or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and videos, this website could certainly be one of the greatest in its niche. Very good blog!

 • Reply
  Iulian Croitoru
  Aralık 8, 2018 at 7:44 pm

  I’m truly enjoying the design and layout of your website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Outstanding work!

 • Reply
  repair garage door openers
  Aralık 9, 2018 at 4:07 am

  Hey, you used to write fantastic, but the last few posts have been kinda boring… I miss your great writings. Past several posts are just a little bit out of track! come on!

 • Reply
  film streaming
  Aralık 9, 2018 at 5:58 pm

  Thanks for sharing excellent informations. Your web-site is very cool. I’m impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What a great website.

 • Reply
  Fashion
  Aralık 9, 2018 at 6:26 pm

  I think this is one of the most significant info for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on some general things, The web site style is ideal, the articles is really great : D. Good job, cheers

 • Reply
  sex
  Aralık 10, 2018 at 1:35 am

  I simply wished to appreciate you once more. I do not know the things I could possibly have followed without the entire strategies shown by you about that question. It had been an absolute difficult matter for me, however , understanding this specialised fashion you solved that made me to cry for happiness. I will be happy for this advice as well as have high hopes you recognize what an amazing job you were putting in teaching the rest thru your web blog. I’m certain you have never encountered all of us.

 • Reply
  toko komputer jakarta
  Aralık 10, 2018 at 5:30 am

  Hi there, You’ve performed a fantastic job. I’ll certainly digg it and in my opinion recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this website.

 • Reply
  health memory
  Aralık 10, 2018 at 6:39 am

  Among me and my husband we have owned more MP3 gamers more than the years than I can rely, including Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, and so forth. But, the ultimate couple of a long time I have solved down in the direction of a person line of gamers. Why? For the reason that I was satisfied in the direction of come across how well-designed and fun towards seek the services of the underappreciated (and widely mocked) Zunes are.

 • Reply
  Web Design
  Aralık 10, 2018 at 8:19 am

  Some really good articles on this internet site, regards for contribution. “Once, power was considered a masculine attribute. In fact, power has no sex.” by Katharine Graham.

 • Reply
  Technology
  Aralık 10, 2018 at 9:38 am

  You actually make it seem so easy together with your presentation however I in finding this topic to be actually one thing that I think I might by no means understand. It seems too complicated and very large for me. I’m taking a look forward for your next submit, I will try to get the hold of it!

 • Reply
  Technology
  Aralık 10, 2018 at 10:46 am

  My brother recommended I might like this blog. He was totally right. This post truly made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!

 • Reply
  Technology
  Aralık 10, 2018 at 10:46 am

  I truly appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thx again

 • Reply
  Technology
  Aralık 10, 2018 at 11:03 am

  Usually I don’t learn article on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to check out and do it! Your writing taste has been surprised me. Thanks, very great article.

 • Reply
  Technology
  Aralık 10, 2018 at 11:38 am

  I was just seeking this information for some time. After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your web site. I wonder what’s the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative sites in top of the list. Normally the top web sites are full of garbage.

 • Reply
  Travel
  Aralık 10, 2018 at 2:19 pm

  My brother recommended I might like this blog. He was totally right. This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!

 • Reply
  film streaming
  Aralık 10, 2018 at 2:25 pm

  I like this weblog very much, Its a really nice billet to read and obtain info . “It is impossible for a man to learn what he thinks he already knows.” by Epictetus.

 • Reply
  toko laptop jakarta
  Aralık 10, 2018 at 6:00 pm

  My brother suggested I might like this blog. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!

 • Reply
  News
  Aralık 10, 2018 at 7:35 pm

  But wanna remark on few general things, The website pattern is perfect, the articles is real wonderful : D.

 • Reply
  Dmca
  Aralık 10, 2018 at 9:14 pm

  I dugg some of you post as I thought they were extremely helpful handy

 • Reply
  Attorney
  Aralık 10, 2018 at 11:07 pm

  I am always looking online for posts that can benefit me. Thank you!

 • Reply
  Dmca
  Aralık 11, 2018 at 1:58 am

  You made some decent points there. I looked on the internet for the subject and found most people will approve with your website.

 • Reply
  Home Improvement
  Aralık 11, 2018 at 2:27 am

  Hello my loved one! I wish to say that this article is amazing, nice written and come with approximately all important infos. I would like to peer more posts like this.

 • Reply
  agen tour travel terpercaya
  Aralık 11, 2018 at 6:28 am

  You are a very intelligent individual!

 • Reply
  Dmca
  Aralık 11, 2018 at 8:47 am

  Hello would you mind letting me know which web host you’re using? I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good web hosting provider at a reasonable price? Thanks, I appreciate it!

 • Reply
  Travel
  Aralık 11, 2018 at 8:49 am

  Great write-up, I am regular visitor of one’s website, maintain up the excellent operate, and It is going to be a regular visitor for a long time.

 • Reply
  investing blog
  Aralık 11, 2018 at 9:53 am

  If you might be nonetheless upon the fence: get your preferred earphones, thoughts down toward a Easiest Acquire and talk to in direction of plug them into a Zune then an iPod and view which just one seems much better in the direction of on your own, and which interface creates oneself smile further. Then you can notice which is specifically for you.

 • Reply
  Dmca
  Aralık 11, 2018 at 2:53 pm

  My brother recommended I might like this website. He was totally right. This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!

 • Reply
  Health
  Aralık 11, 2018 at 6:46 pm

  I am not sure where you’re getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for excellent info I was looking for this info for my mission.

 • Reply
  Dmca
  Aralık 12, 2018 at 12:12 am

  Hello there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Cheers!

 • Reply
  Travel
  Aralık 12, 2018 at 12:59 am

  Just wanna remark on few general things, The website style and design is perfect, the articles is very wonderful. “The sun sets without thy assistance.” by The Talmud.

 • Reply
  Home Improvement
  Aralık 12, 2018 at 6:10 am

  I’ve recently started a blog, the info you offer on this web site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work. “There can be no real freedom without the freedom to fail.” by Erich Fromm.

 • Reply
  Financial Management Services
  Aralık 12, 2018 at 7:03 am

  Whats Taking place i am new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It absolutely helpful and it has aided me out loads. I hope to contribute & aid other customers like its aided me. Great job.

 • Reply
  parenting club
  Aralık 12, 2018 at 7:49 am

  Arms down, Apple’s application retail outlet wins by a mile. It is really a substantial option of all sorts of programs vs a quite unhappy conclusion of a handful for Zune. Microsoft contains Strategies, especially in the realm of online games, nevertheless I am not certainly I would require toward guess upon the long run if this part is critical in direction of yourself. The iPod is a significantly greater preference within just that scenario.

 • Reply
  Home Computer
  Aralık 12, 2018 at 10:54 am

  Definitely, what a splendid blog and revealing posts, I definitely will bookmark your website.All the Best!

 • Reply
  Fashion
  Aralık 12, 2018 at 11:15 am

  Appreciate it for helping out, superb info .

 • Reply
  film complet
  Aralık 12, 2018 at 1:15 pm

  Great write-up, I’m normal visitor of one’s web site, maintain up the excellent operate, and It is going to be a regular visitor for a long time.

 • Reply
  films streaming
  Aralık 12, 2018 at 2:43 pm

  Hi, Neat post. There is a problem along with your site in web explorer, may test this… IE nonetheless is the market chief and a huge component to people will miss your excellent writing due to this problem.

 • Reply
  food for diet
  Aralık 12, 2018 at 4:20 pm

  It’s perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or advice. Maybe you can write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!

 • Reply
  Fashion
  Aralık 12, 2018 at 4:38 pm

  I really like your writing style, superb information, thank you for putting up :D. “Let every man mind his own business.” by Miguel de Cervantes.

 • Reply
  streaming vf
  Aralık 12, 2018 at 4:51 pm

  I have not checked in here for a while because I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 • Reply
  Occupation
  Aralık 13, 2018 at 3:59 am

  Attractive section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 • Reply
  film gratuit
  Aralık 13, 2018 at 4:10 am

  Good post. I be taught one thing tougher on completely different blogs everyday. It’ll all the time be stimulating to learn content from other writers and observe just a little one thing from their store. I’d desire to make use of some with the content material on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link in your net blog. Thanks for sharing.

 • Reply
  News
  Aralık 13, 2018 at 4:15 am

  Merely wanna input that you have a very decent internet site , I like the design it really stands out.

 • Reply
  Wedding
  Aralık 13, 2018 at 6:53 am

  Excellent post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Very helpful information specifically the last part 🙂 I care for such info a lot. I was looking for this particular info for a very long time. Thank you and best of luck.

 • Reply
  Online Jewelry
  Aralık 13, 2018 at 7:43 am

  Thanks a lot for providing individuals with an extraordinarily terrific opportunity to read articles and blog posts from here. It can be so cool and stuffed with fun for me personally and my office colleagues to search the blog not less than thrice in 7 days to see the latest secrets you have. Of course, I am also always fulfilled concerning the splendid advice served by you. Selected two areas in this article are definitely the most impressive we’ve ever had.

 • Reply
  Website & Web Design
  Aralık 13, 2018 at 8:23 am

  I like the helpful information you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here frequently. I’m quite certain I’ll learn many new stuff right here! Good luck for the next!

 • Reply
  Travel & Leisure
  Aralık 13, 2018 at 8:32 am

  As a Newbie, I am continuously browsing online for articles that can help me. Thank you

 • Reply
  Website & Web Design
  Aralık 13, 2018 at 8:44 am

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is magnificent blog. A fantastic read. I will certainly be back.

 • Reply
  Website & Web Design
  Aralık 13, 2018 at 8:45 am

  Excellent post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Very helpful info particularly the last part 🙂 I care for such info much. I was looking for this particular information for a long time. Thank you and best of luck.

 • Reply
  wanda panda
  Aralık 13, 2018 at 11:25 am

  Excellent beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your site, how can i subscribe for a weblog website? The account aided me a applicable deal. I had been tiny bit familiar of this your broadcast offered vibrant transparent idea

 • Reply
  streaming vf
  Aralık 13, 2018 at 12:06 pm

  Thanks , I have just been searching for info approximately this subject for a long time and yours is the best I have found out till now. But, what about the bottom line? Are you sure in regards to the source?

 • Reply
  pc article
  Aralık 13, 2018 at 1:16 pm

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 • Reply
  travel advisor
  Aralık 13, 2018 at 1:28 pm

  I intended to post you one very little note to be able to say thanks a lot yet again for those remarkable suggestions you have discussed above. This is quite particularly generous of you to allow unreservedly what a few individuals might have distributed as an e-book in making some cash on their own, certainly seeing that you could possibly have tried it in case you wanted. The tips as well acted like the fantastic way to fully grasp that other people online have the same zeal really like my personal own to know the truth very much more with respect to this issue. I believe there are some more pleasurable opportunities up front for folks who view your blog.

 • Reply
  health department
  Aralık 13, 2018 at 1:28 pm

  Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is wonderful blog. A great read. I’ll certainly be back.

 • Reply
  social security administration
  Aralık 13, 2018 at 1:31 pm

  I have recently started a blog, the information you provide on this website has helped me greatly. Thank you for all of your time & work.

 • Reply
  technology
  Aralık 13, 2018 at 1:35 pm

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great. I don’t know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 • Reply
  News
  Aralık 13, 2018 at 2:09 pm

  Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 • Reply
  stream complet
  Aralık 13, 2018 at 3:16 pm

  I’d must examine with you here. Which isn’t one thing I often do! I get pleasure from reading a put up that may make people think. Additionally, thanks for allowing me to comment!

 • Reply
  obermain
  Aralık 13, 2018 at 4:48 pm

  I savor, result in I discovered just what I was taking a look for. You have ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 • Reply
  digital marketing agency
  Aralık 13, 2018 at 7:19 pm

  I simply could not go away your site before suggesting that I really loved the standard info an individual provide in your visitors? Is gonna be again incessantly to investigate cross-check new posts

 • Reply
  film complet
  Aralık 13, 2018 at 8:45 pm

  I have come to understand that rates for internet degree pros tend to be a great value. For example a full Bachelors Degree in Communication with the University of Phoenix Online consists of 60 credits at $515/credit or $30,900. Also American Intercontinental University Online comes with a Bachelors of Business Administration with a overall course feature of 180 units and a tariff of $30,560. Online studying has made getting your degree been so detailed more than before because you can earn your degree in the comfort of your home and when you finish from work. Thanks for all the tips I have certainly learned from your web-site.

 • Reply
  Download Game
  Aralık 13, 2018 at 11:29 pm

  I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this web site. Thank you, I will try and check back more often. How frequently you update your web site?

 • Reply
  w88vn
  Aralık 14, 2018 at 2:18 am

  you have got an incredible weblog right here! would you wish to make some invite posts on my blog?

 • Reply
  News
  Aralık 14, 2018 at 3:24 am

  Keep up the great work , I read few articles on this site and I conceive that your site is real interesting and contains bands of superb information.

 • Reply
  film gratuit
  Aralık 14, 2018 at 4:03 am

  Today, taking into consideration the fast lifestyle that everyone is having, credit cards have a big demand throughout the market. Persons out of every arena are using the credit card and people who are not using the credit cards have made arrangements to apply for even one. Thanks for giving your ideas about credit cards.

 • Reply
  computer & technology
  Aralık 14, 2018 at 7:39 am

  I simply couldn’t leave your site prior to suggesting that I really enjoyed the standard information a person provide in your visitors? Is gonna be again continuously in order to check up on new posts

 • Reply
  computer & technology
  Aralık 14, 2018 at 7:39 am

  As a Newbie, I am continuously exploring online for articles that can aid me. Thank you

 • Reply
  computer & technology
  Aralık 14, 2018 at 7:41 am

  Definitely believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 • Reply
  digital marketing agency
  Aralık 14, 2018 at 8:48 am

  Super-Duper website! I am loving it!! Will come back again. I am taking your feeds also.

 • Reply
  computer & technology
  Aralık 14, 2018 at 9:07 am

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 • Reply
  computer & technology
  Aralık 14, 2018 at 9:08 am

  hey there and thank you for your information – I have certainly picked up something new from right here. I did however expertise several technical points using this site, as I experienced to reload the site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective interesting content. Make sure you update this again very soon..

 • Reply
  computer & technology
  Aralık 14, 2018 at 9:27 am

  Good web site! I truly love how it is simple on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I might be notified when a new post has been made. I’ve subscribed to your RSS feed which must do the trick! Have a nice day!

 • Reply
  computer & technology
  Aralık 14, 2018 at 9:27 am

  It¡¦s really a nice and helpful piece of information. I¡¦m happy that you just shared this useful information with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 • Reply
  computer & technology
  Aralık 14, 2018 at 9:31 am

  This is really interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I’ve shared your web site in my social networks!

 • Reply
  grosir polo shirt
  Aralık 14, 2018 at 10:47 am

  I just couldn’t leave your website prior to suggesting that I really enjoyed the usual information an individual provide for your guests? Is going to be back often in order to check up on new posts

 • Reply
  grosir baju olahraga
  Aralık 14, 2018 at 12:35 pm

  I’m still learning from you, but I’m improving myself. I absolutely liked reading all that is written on your website.Keep the aarticles coming. I loved it!

 • Reply
  health clinic
  Aralık 14, 2018 at 12:45 pm

  It¡¦s actually a nice and helpful piece of information. I¡¦m glad that you just shared this useful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 • Reply
  adaptive education
  Aralık 14, 2018 at 1:20 pm

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! However, how can we communicate?

 • Reply
  shrimp recipes
  Aralık 14, 2018 at 1:27 pm

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I have shared your website in my social networks!

 • Reply
  W88Thai
  Aralık 14, 2018 at 2:23 pm

  I do trust all the ideas you have offered for your post. They’re really convincing and can definitely work. Still, the posts are very quick for novices. May just you please extend them a little from next time? Thank you for the post.

 • Reply
  real estate selling
  Aralık 14, 2018 at 2:36 pm

  The refreshing Zune browser is remarkably Great, but not as very good as the iPod’s. It will work perfectly, nevertheless is not as fast as Safari, and includes a clunkier interface. If oneself once in a while plan upon taking the world-wide-web browser which is not an issue, nonetheless if you might be coming up with to examine the net alot versus your PMP then the iPod’s bigger show and much better browser could be crucial.

 • Reply
  Fashion
  Aralık 14, 2018 at 3:34 pm

  You can definitely see your enthusiasm in the paintings you write. The arena hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time go after your heart. “History is the version of past events that people have decided to agree upon.” by Napoleon.

 • Reply
  business administration
  Aralık 14, 2018 at 3:49 pm

  Nice read, I just passed this onto a colleague who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch as I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thank you for lunch!

 • Reply
  jual flashdisk kartu murah
  Aralık 14, 2018 at 7:12 pm

  Definitely believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 • Reply
  Home Design
  Aralık 14, 2018 at 9:20 pm

  I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts on this kind of space . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site. Studying this information So i¡¦m satisfied to convey that I’ve a very excellent uncanny feeling I found out just what I needed. I most without a doubt will make sure to do not omit this site and give it a glance on a constant basis.

Leave a Reply