Futbol

ŞAMPİYON GALATASARAY

Mayıs 27, 2018

Bu sene yıllardır yaptığımın aksine her maça gidemedim. İçerde, dışarda, soğukta, sıcakta, sevinçte, üzüntüde, umutta, hayalkırıklığında hep yanında olduğum takımımı bu yıl biraz yalnız bıraktım, ta ki gönüllerimizin teknik direktörü Fatih Terim gelene kadar.
Fatih hoca geldiğinden beri gittiğim bütün deplasmanlardan galip geldik. Gidemediğim Gençlerbirliği ve Sivas maçlarında ise yenilgiyle ayrıldık. Bu istatistik kaçınılmaz şekilde göze çarpınca ve hocam da her maça bekliyoruz deyince bütün deplasman maçlarına gitmem şart olmuştu ama… Aması azzz sonra. J


Bazılarının aksine ben Fatih hocamı çok severim. Galatasaray’a mutluluklarının en büyüğünü tattırmıştır; kimsenin rüyasında bile göremeyeceği kupaların müzemizde olmasını, sevincinin hala kalplerimizde olmasını sağlamıştır.

Bu kupaların hepsinin değil elbette ama bir tanesi var ki, neredeyse en kıymetlisi. Biliyorsunuz siz onu. J


Sırf UEFA Kupası yüzünden bile Fatih Terim’in her Galatasaraylının yüreğinde yeri farklı olmalıdır.

Fatih Terim Galatasaraylıdır; eşini, çoluğunu, çocuğunu ihmal etme pahasına Florya’da yatar kalkar, sadece futbol düşünür, takımını sürekli gözetim altında tutar. Kimin derdi, sorunu, karın ağrısı var bilir, ilgilenir, çözer, çözmez, bunların hepsini de Galatasaray’ın menfaati için yapar.
Fatih Terim biraz da nabza göre şerbettir; ona nasıl yaklaşırsanız o şekilde karşılık verir. Sevgiyle yaklaşana sevgiyle, saygıyla yaklaşana saygıyla, sopayla yaklaşana da ne yazık ki sopayla karşılık verir. Belki de bizim İmparatorumuzun da tek kusuru budur ama sopayla gelenin hiç mi suçu yok hakim bey?..
Beni bıraksanız Galatasaray’ın evladı Fatih Terim’e güzellemeye devam ederim ama biraz da Şampiyonluk hislerimden bahsedeyim.

 

Şampiyonluk hislerimden bahsedeyim dedim ama bunu yazmak, kelimelere dökmek o kadar kolay değil. Yazılarımı takip edenler zaten gittiğim pek çok deplasmandan haberdarlar. Bilmedikleri bunca yorgunluğun, koşturmanın sonucu alınan şampiyonluğun verdiği o tarifsiz haz. Bunu ancak yaşayan bilir, anlar.

Sokaktaki adam, bazen anne, bazen eş, hatta “bi topun peşinden 22 adamın koştuğu bir sporu izlemem ben”ciler anlamaz bizi. Adı üstünde “taraftar”ız biz.


Evet tarafız; tuttuğumuz takım belli, rengimiz belli.


Evet subjektifiz; her attığımız gol nizami, bize çalınan her faul hatalı, aleyhimize verilen her penaltı eyyamdır.

Hep haklıyızdır.
Kazandıysak büyüklüğümüzden, kaybettiysek hakem yüzündendir.
O kavgayı hiç bir zaman biz başlatmayız, bizi kışkırtmışlardır.
Futbolcumuzun rakip tribünlere yaptığı hareket o formayı ne kadar sevdiğini göstermek istediğindendir. Yoksa en centilmen futbolcular her zaman bizimkilerdir.

Yensek de yenilsek de yanındayızdır elbette ama evet, hep kazanmak isteriz. Biz o Şampiyonluk pastasının tadını biliriz, o yüzden de hep yemek isteriz.


Bazen cebimizdeki son parayla maça gideriz.

Bazen o çok sevdiğimiz kızla ilk buluşmayı kaçırma pahasına maça gideriz. Kızdan da maçtan da vazgeçmez, kızı ilk buluşmada maça getiririz.
İşini, eşini, adını, hatta dinini değiştirir ama takımını değiştirmez gerçek taraftar.

İşte bu ve benzeri binlerce sebeple taraftarlık, şampiyonluk, mutluluk ne kadar istense de öyle 2 kelime yazıyla anlatılacak iş değildir, öyle akıllı mantıklı adam işi hiç değildir yani.


Ben yine saldım çayıra mevlam kayıra yol almışım gidiyorum, hadi artık yavaştan Göztepe maçına girişeyim.

Yok yine girişmeyeyim; Şampiyonluğu Alanya maçından başlayarak anlatmak istiyorum.

 
Maç günü 13.45 uçağıyla direkt Alanya’ya gitmek üzere biletimi almıştım. Uçağın kalkmasına yarım saat kala, İstanbul’da hava çok güzel olmasına ve Antalya’da hava 24 derece olmasına rağmen Alanya havalimanının rüzgar dolayısıyla kapandığını ve uçağımızın 17.30’a ve Antalya’ya alındığını öğrendik. Aynı uçakta gelecek olan bazı Galatasaray taraftarları maça yetişemeyeceklerini düşünüp  biletlerini iptal edip gitmekten vazgeçtiler.  Ben ne yapıp edip sonraki ilk Antalya uçağına (16.15) biletimi değiştirdim. Maç 19.00’daydı ama benim uçağın Antalya’ya inmesi ve benim çıkmam 17.30 civarı olacağı için hemen turizm şirketinden bana bir araç ayarlamalarını rica ettim. Fiyatını buraya yazmayayım ama benim bütçeme göre yüksek bir rakama Mercedes Vito ayarladıklarını söylediler. Ben de Mercedes’e gerek yok, normal binek bir araç da olur dedim. Onlar da başka araç olmadığı için Vito’yu göndereceklerini söylediler. Mecburen tamam dedim. Bir araba parasının pazarlığı mı olur demeyin; en nihayetinde kendi kazandığı parayı harcayan, bunca yıldır bütün deplasman paralarını cebinden ödeyen bir kişiyim. Malum şu devirde her türlü harcamamın hesabını yapıyorum ki ileride öngöremediğimiz şartlarda yaya kalmayalım.
Neyse efendim maça mümkünse ekonomik yollarla gitme çabam Antalya’ya inince meyve verdi. Bekleyin görün. 
Tur şirketinin verdiği numarayı arayıp merhaba, ben Sibel alandan çıktım, neredesiniz dedim. Karşıdaki ses, anlamaz bir tonla efendim? dedi. Ben de siz beni Alanya’ya götürecek Vito değil misiniz dedim. Adam hayır yanlış numara dedi. Ben tekrar tekrar, Alanya’ya Galatasaray maçına gitmek için beni alandan alacak kişi siz değil misiniz diyorum. Adam ısrarla hayır diyor. Peki deyip kapadım ve tur şirketinin arayıp niye yanlış numara veriyorsunuz, zaten geç kalıyorum diye hafiften(!) serzenişte bulundum. Bu arada saat 17.30 ve ben yavaştan geriliyorum. 5 dakika sonra numaranın doğru olduğunu, adamı arayıp teyit ettiklerini söylediler. Adamı tekrar aradım ve biraz önce niye yanlış numara dediniz diyorum; adam diyor ki siz Vito dediniz ama??!!!… Yarabbim, sen beni nelerle sınıyorsun deyip biraz yutkundum ve tamam kardeşim sen yeter ki gel, ben çıkış kapısının önündeyim dedim. Ben de çıkış kapısının önündeyim dedi. Burda böyle bir araç yok, olsa görürüm diyorum. Israrla ben de kapıdayım diyor. Neyse başka bir kapıda olduğunu anlaması ve benim yanıma gelmesi de bir 10 dakika daha sürdükten sonra nihayet geldi. Bu müthiş pratik zekalı şoförümüz tamam da gelen aracın 25 kişilik servis minibüsü olmasına kaç puan veriyorsunuz?
Mercedes olmayınca bunu bulmuşlar. Allahım sana geliyorum diyeceğim ama henüz önümde 1,5 saatlik bir yol var ve Alanya maçına yetişmem lazım. Sana başka zaman gelirim artık. 

Yola çıktığımızda saat 18.00’e geliyordu zaten ve 1,5 saatte gideceğimizi sandığım yol 2 saati aşkın sürdü. Şoför, zaten hızlı gidemeyen arabayı daha da yavaş kullandı,  sürekli yol tarifi aldı ama arada kayboldu, yanlış yola girdi, geri döndü ve nihayet maçın tam 45. dakikasında beni stada getirebildi. Yolda maçla ilgili bilgileri sürekli aldığım için benim için orada olmanın önemi daha da arttı. Maç zordaydı.
Dünyanın en zeki en mantıklı insanları da olsalar, tamamen pozitif bilime dayanan işler de yapsalar,  taraftarlar bazen anlaşılmaz batıl inançları olan insanlardır. Bunları yazıyorum çünkü ben de bu maça gitmem gerektiği ve ancak ben maça gidersem yenebileceğimiz gibi bir inançtaydım. Hiç şaşırmayın, işte taraftarlık böyle saçma sapan totemlerin, inançların olduğu tuhaf bir müessese.
Bir ara hatırlatın da maç totemleri yazayım. Hatta sizin de garip totemleriniz varsa onları da yazın da yazı iyice şenlensin.

Devre arasında beni gören gözlerin rahatlaması, sen geldiğine göre maçı alırız demeleri benim totemimin herkes tarafından kabul edildiğini gösteriyordu 2. devre forvet değişikliğinde beni oyuna alacaklarından değil hoş, bu yıl ayağımın uğuru tescillendiğinden…

Bu arada lige yeni de çıkmış olsa 1. ligde oynayan bir takımın böyle görüş açısı olan stadı olur mu yahu?

 

Sahayı zar zor da görsek çok zor geçen maçı ucu ucuna 3-2 kazandık ve hepimiz rahatladık. Alanya deplasmanı hem çok kısa olduğu için hem de Şampiyonluk yazısında bahsederim diye özellikle yazmamıştım ama şimdi bakınca o kadar da kısa değilmiş, hala devam ediyor. J

 

Dönüşte Alanya havalimanı hala kapalı olduğu için otobüslere binip Antalya’dan uçmak üzere yola çıktık. Yani Alanya’da kaldığım süre toplam 1 saatti. Maç sebebiyle Bükreş’e, Atina’ya hatta Yekaterinburg’a bile günübirlik gitmiştim ama bir yere sadece 1 saatliğine gitme deneyimini yine Galatasaray sayesinde tatmış oldum. 1 saat için saatlerce gidip dönmek hem yorucu hem pahalı ama İstanbul’a 3 puanla dönmüş olmanın mutluluğu paha biçilemez.


Bitime 1 ay kala,  2 deplasman kalmıştı ve istatistik bilimi yanılmazdı; gitmediğim tüm maçlarda Galatasaray yenilmişti, gittiğim tüm deplasmanlarımda da galibiyetim garantiydi. Ancaaak sonraki Akhisar deplasmanına gidemeyecektim. Aylar öncesinden ve benim yaptığım bir organizasyon sebebiyle arkadaşlarımla yurtdışı seyahatim vardı ve programı değiştiremezdim. Galantor arkadaşlarımdan tatil biletini değiştir, yeter ki maça git, sonraki seyahati ben karşılayacağım bile diyen oldu ama Galatasaraylılığımdan daha önemlisi verdiğim sözler olduğu için seyahate gittim ama ya yenilirsek vicdan azabından ölürüm diye de içim içimi yedi. Neyseki istatistik bilimi yanıldı ve o maçı kazandık.


 

Sezon başı fikstür açıklandığında şartlar ne olursa olsun Göztepe deplasmanına gideceğim demiştim. O zaman bu maçın Şampiyonluk maçı olacağını bilemezdim tabi. İzmir’in tek temsilcisi Göztepe, maçlarını 9.250 kişilik Bornova stadından oynadığından Galatasaray taraftarına son derece kısıtlı sayıda bilet ayrılmıştı. İzmir’in diğer büyük stadlarında Passo Lig uygulaması olmadığı ve maçı başka yere alma şansı da kalmadığı için bilet sıkıntısı baş göstermişti.
Allahtan aylar önce ve maç yaklaştıkça defalarca gitme isteğimi bildirmiştim de bilet ve uçak organizasyonunda zor da olsa yer bulabildim. Hiç şaşırmayın, yıllardır hemen her maça gitsek de,  bilet ve kontenjan sıkıntısı olan maçlarda, kimi hatırı sayılır kişilerin bir tanıdığının birden maça gitme isteği depreşir ve tepeden inme sizin yerinizi alabilir. Yani bazen bize bile lolo ama ne yapalım, babamın oğlu yapsa çekmeyeceğim şeylere Galatasaray aşkına katlanıyorum işte.

 

 

Maçtan bir gün önce kafileyle İzmir’e uçup takımın havasını görme şansı buldum. Zaten 2 hafta önce gittiğim antrenmanlardan birinde başta Fatih hocamın ve takımın ne kadar konsantre olduğunu yakınen görmüştüm zaten ama uçakta bir kez daha emin oldum ki biz İzmir’den Şampiyon olarak dönecektik.

İzmir’e uçtuğumuz 18 Mayıs Cuma günü İstanbul’un pek çok yerinde yollar trafiğe kapanacağından uçağa geç kalmamak için erkenden yola çıkayım dedim ama fazla erken çıkmışım, çünkü 15 dakika sonra alanda oldum. Uçağa daha saatler olduğu için tur görevlisi arkadaşımızın biniş kartlarını düzenlemesine yardımcı oldum. Benim gibi erken gelen ve bekleyen arkadaşların yanında (yazar burda şahitleri olduğu imasını yapıyor)  biniş kartları tomarını elime alıp yarınki maçın adamı olacak kişinin kartını çekeceğim dedim ve bilin bakalım kim çıktı; Gomis!


Yanında karta yapışmış Latovlevici’nin kartı da geldi ama bonusu sayılmaz; maçın adamının Gomis olacağına 18 Mayıs 2018 saat 15.00’de karar verilmişti artık.

 

Uçakta Muslera hemen arka sıramda oturuyordu. Önceki haftalarda bir türlü almaya fırsat bulamadığım formasını şampiyonluktan sonra alma sözünü aldım. Uçaktaki fotoğraf yasağını, maçlarda efsane kurtarışlarını yaptığı o değerli parmaklarını çekerek deldim. Uuu çok haylazım. J


Şaka bir yana, toplasanız en fazla 6 – 7 futbolcuyla resmim vardır zaten. Kişilere değil renklere tutkun olduğumdan gelir geçer kişilerle pek fotoğraf çektirmeyi sevmem. E artık yaş da fotoğraf çektirebilir miyiz çağını epeyce geçtiğinden artık neredeyse hiç çektirmiyorum. Zaten burdakiler de hep eskilerden farkettiyseniz…Alanda yıllardır hiç görmediğimiz bir şekilde inanılmaz bir karşılama vardı. Bir baştan bir uca bu takıma ve şampiyonluğa inanan binlerce insan doldurmuştu alanı. Ben zaten biliyordum da artık diğerleri de iyice emindi şampiyon olacağımızdan. Video yüklenemedi. 🙁


 
İzmir’de maç seyahatlerinde hep kaldığımız Swissotel’de kaldık. Deplasmanlar genelde takım başka bir otelde kalır ama bu sefer aynı oteldeydik. Bilgi olarak söylemek gerekirse, aynı otelde bile olsak takım başka bir katta kalır. O katta ve takımın yemek yediği, toplantı yaptığı, hatta birbirine şaka yaptığı her yerde bir güvenlik görevlisi bekler ve kimsenin burnunu içeri sokmasına izin vermez.
 
Gerçi katlara çıkış yasaktı ama otelin lobisi gittiğimizden itibaren tıklım tıklım doluydu. Takım şampiyonluk maçına çıkacak, heyecan vardır, konsantrasyon vardır demeden, çoluk çocuk, genci yaşlısı onlarca insan birini görmek, bir fotoğraf çektirmek ya da imza alabilmek için inatla bekledi. 2 aylık çocuğuyla saatlerce bekleyen vardı. Oteldeki bekleyişleri sonuç vermedi ama günün sonunda herkesin beklentisi fazlasıyla sonuç verdi neyse ki.

Ertesi sabah otelde takım doktorundan, malzemecisine kadar gördüğüm herkesin gözleri kıpkırmızıydı. Belli ki gece kimsenin gözüne uyku girmemiş. Ben rahat rahat uyuduğum için azıcık pişmanlık duymadım değil ama ben emindim diyorum anlamıyorsunuz. J

Maç günü İzmir’de hava kapalı ama inanılmaz sıcak ve nemliydi. Buna rağmen güzel İzmir’in 19 Mayıs coşkusuna tanık olmak ve oteldeki stresli havadan biraz uzaklaşmak için dışarı çıkmaya karar verdim. 


 


Otelin bahçesinde orijinal Bottero heykeli görmekten çok mutlu oldum. Güzel İzmir’in modern yüzü de güzelmiş. Yıllar önce İtalya’nın küçücük sanat şehri Pietra Santa’daki açık hava sergisinde gördüğüm Bottero’yu farklı çizgisi sebebiyle oldukça beğenirdim zaten. Kendi yurdumda kalıcı olarak görmekten daha da mutlu oldum.


 

İzmir’in sokakları bayraklarla donatılmıştı ve her yerde İzmir Marşı çalıyordu. Ancak Kordon’da denizin pisliğine inanamayarak kendimi yolun karşısına attım ve İzmir’de bir vaha daha buldum.
 
Arkas Holding’in eski bir binadan dönüştürdüğü kültür merkezinde çok güzel bir resim sergisine denk geldim. Empresyonizmin(İzlenimci) Türkiye’deki öncü ressamlarından oluşan sergi, çoğunlukla Arkas Holding’in koleksiyonundaki eserlerinden seçilmişti.   http://www.arkassanatmerkezi.com/article.aspx?pageID=5
Diğer pek çok sanatseverin(!) aksine, içerde fotoğraf çekmek yasak olduğu için çekmedim, o yüzden size fotoğraf gösteremiyorum ama sergiyi çok beğendim ve İzmir’de oturanlara mutlaka tavsiye ederim. 


Ara ara atıştıran yağmura rağmen sokaklarda gezip ufak çaplı gösterilere katılıp maç saatine yakın otele döndüm.


 

19.00’da başlayacak maç için 17.30’da otelden ayrıldık ve Bornova Stadı’nın yoluna koyulduk.

Hep söylüyordum, ligde her zaman İzmir’den bir takım olsun diye. Hele ki bu ateşli taraftarı olan Göztepe’yse daha da güzel diye düşünüyordum ama Göztepe taraftarları maç boyunca bu fikrimi değiştirmek için ellerinden geleni ardlarına koymadılar sağolsunlar.

 

Bizi, hem yer sorunu hem de maçtan sonra çabuk çıkabilmemiz için Göztepe taraftarlarının arasına oturtmuşlardı. VIP bölümünde de olsa Göztepe taraftarı oldukça gergin ve saldırgandı. Güvenlik görevlileri renklerimiz aynı da olsa hiçbirimizin sarı-kırmızı bir şeyler takmasına izin vermedi ama her halimizden rengimiz belli olduğundan maç oldukça stresli geçti.


Gomis’in golünden sonra çıkabilecek büyük olayları polis engelledi. Göztepe’nin maçı kazansa da kaybetse de, durumunda bir değişiklik olmayacaktı, o yüzden bize karşı olan hırsını anlamakta zorlandığımı söylemeliyim. Gerçi sahaya mutlaka kazanmak için çıkmalıydı, bize yatacak hali yoktu elbette ama ben bu nefreti ve şiddeti anlamıyorum.

 

 

Maç bitmiş, Şampiyon olmuşuz, sevinmeyelim, bağırmayalım diye başımızda bekliyorlar. Dışarı çıktık, otobüslere binmeden kendi aramızda biraz fotoğraf çektirip biraz da tezahürat yapalım, üçlü çekelim dedik ama ona bile tahammül edemediler ve üstümüze ayran attılar.


Bilin bakalım o ayran kimin üzerinde patladı. Yine bildiniz, ben! Gerçi olsun biz Şampiyon olmuşuz artık, o anda isterlerse Molotof patlatsınlar, kimsenin umurumda olmazdı. Biz Şampiyonduk olmuştuk ya, gerisi kimsenin umrunda değildi.


 

Maç öncesi stresi, maçta bağıramama stresi, maç bitti hala bağıramamanın stresi bizi biraz düşürdü sanırım. Otobüste dönüş yolunda tezahüratlar yapsak da herkesin üzerinde tuhaf bir ağırlık vardı.
Alanda takımı göremedik diye fazla hay huy da olmadı. Uçak en büyüklerden olduğu ve takım arkadan bindiği için takımı da görüp havaya giremediğimiz için uçakta da ilk anda fazla bağıramadık. Neyse ki hocam imdadımıza yetişti de Şampiyon olduğumuzun ayırdına vardık. Video yine yüklenemedi 🙁

İstanbul’a indiğimizde takım, sivil havacılıktan çıktığı için çıkışta da göremedik. Yani anlayacağınız yalan oldu bizimkilerin takımla Şampiyonluk kutlama hayalleri ve elbette ki benim Muslera formam. Olsun be Muslera, gün gelecek “bir gün benim resmimi de oraya koyacak mısın” dediğin yerde yerini alacaksın inşallah.
 

 

Bu arada İzmir’den bizden daha yorgun dönenler de vardı. J

 


Uçakta fotoğraf çekme yasağını 21. Şampiyonluk Pastasını çekerek bir kez daha deldim. Önce parmaklar, şimde de pasta. Bu seyahatte çok anarşist gördüm kendimi canım. 
J

 
Şampiyonluk pastası vardı ama Şampiyonluk Kupası yoktu haliyle. Dün gittiğim Başkanlık seçiminde yakaladığım ve olabilecek en güzel tarihte gelen (19.05) kupayı doya doya seyredelim diye buraya koyuyorum. 
 


Göztepe gibi zor bir deplasmandan sağ salim ve Şampiyon olarak döndük ya, Metin Oktay’ın dediği gibi “Sonra dedim ki; iyi ki Galatasaraylıyım be!”

You Might Also Like...

44 Comments

 • Reply
  Goji Original Capsulas
  Haziran 22, 2018 at 3:05 am

  It?s difficult to find educated people about this subject, however,
  you sound like you know what you?re talking about!

  Thanks https://matchguaranty.com/groups/why-anger-pushes-me-do-weight-loss-training-1370664047/

 • Reply
  free mobile online Slot games
  Haziran 22, 2018 at 10:51 pm

  If you’re searching for a good phone but they are against spendimg a good fortune oon it, thben LG Optimus
  One P500 is just one of tthe best recommended products and solutions.
  This smaqrt phone consists involving ideal mobile features, a positive change Rs.10300*.

  On top oof regulating thee equipment and becoming a preventative measure,
  a solar contyroller can be set i’ll carry on with many gadgets.
  One of those is so iit can can be like a thermometer keeping track of the health of a solar fan system.
  Coud bee dome as simply as having LED lights that shine red or
  green ith regards to how the software is working. Or the solar scr888 can have features that alert proprietokr to any problems
  alsdo ass track the input and production of the system and reset any shodt circuits in system.

  Most because theey came from decide to get inn shpe arre beginners orr people that were once in shape and be able tto
  get back for them. The frst thing you’ll should ant to doo
  is educate yourself on what you want to do – when it is build muscles, lose weight, flatten yoour stomach or
  conceivably becoming more all-around fit. There are workoouts aimed at best mann
  specific goals – weight loss, toning your muscles, fitness training and
  body specific training course.

  Sometimes take place . part about getting ffit iss began. There is
  nothing worse thhan that first jog a person hardly render iit
  around the block. Few things tend to be more disheartening than trying to try somne push-ups and
  only being capable of singing onee or two. It’s the same with crunches and other
  ab-toning drills. At first, it can be very frustrating when you
  can’t do very very. How are yoou ever gong to obtain where it’s also wise to?

  Realising that you need tto analyse time spent on direct work isn’t a whole new idea.
  Everybody can see selling price of finding out hhow long and precisely how much iit costs to create products orr services you actually
  supply of your customers.

  Opening the box, it offers six SATA cables, one
  SLI bridge, WiFi Go to! module with pair of antenna, ASUS Q-connectors,
  DVD installer, user’s guide an incident badge.

  In this space, here are some explore reaally the many and varied ways grandparents can enjoy and nurture their grandchildren. There are some ways we can enrich their lives and our unique.
  Your input and concepts are welcome here too. http://daejinpos1.dothome.co.kr/?document_srl=277114

 • Reply
  slot machine finder
  Haziran 23, 2018 at 5:41 pm

  Despite the state’sstand, West Wendover, Nevada is a boom
  the village. Among various types of mobjle casino occasion better too opt forr Bingo,
  a tyle off lottery play. http://www.go4jesus.org/?document_srl=694158

 • Reply
  918 kiss brunei
  Haziran 25, 2018 at 6:33 am

  Hi there! Someone in my Myspace group shared this sitge with us so I came to
  check it out. I’m definitely lovving the information.
  I’m book-marking and will be tweeting this to myy followers!
  Excellent blog and excellent desig andd style. http://mothercenter.info/gallery/963481

 • Reply
  ntc33 slot games
  Haziran 27, 2018 at 9:45 am

  Hey there! Do youu know if they make any pluins to help with SEO?
  I’m trying too get myy blog to rank for some targeted keywords buut
  I’m not seeing very good results. If you know of any please share.
  Thank you! http://bazardelmercado.net/__media__/js/netsoltrademark.php?d=go4jesus.org&popup=1

 • Reply
  Demetrius
  Temmuz 8, 2018 at 3:09 am

  What’s up, the whhole thhing iis going perfectly her and ofcourze every one is sharing data,
  that’s really fine, keep up writing. https://ktexchange.Sph.uth.tmc.edu/Forum/default.aspx?g=posts&m=40548&

 • Reply
  918Kiss Brunei
  Temmuz 8, 2018 at 12:12 pm

  I know thi if offf topic but I’m lloking into starting my own blog and was wonderung what all is required to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet savvy soo I’m not 100% sure.
  Any suggestions or advvice would be greatlyy appreciated. Appreciate
  it http://globalflare.com/members/bombcherry9/activity/9119/

 • Reply
  918 Kiss Scr Apk
  Temmuz 8, 2018 at 10:26 pm

  Everyone loves what you guys aree up too. Such clever work
  and reporting! Keep up the fantastic works guy I’ve included yyou guys to
  blogroll. http://www.car-wizard.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=amazinghealthservices.com

 • Reply
  mobile strike equipment slot
  Temmuz 9, 2018 at 8:24 am

  With havin so much written content do you ever run into
  any problems off plagorsm or copyright violation? My blog has a lot of completely unique content I’ve
  either written myself or outsourced buut itt looks like a lot of it iss popping it up
  all over the internet without my permission. Do you know any techniques to help prevent content from beong
  stolen? I’d really appreciate it. http://healthshot.tv/node/108

 • Reply
  Graig
  Temmuz 10, 2018 at 6:59 am

  Very rapidly this website will be famous ami all blogging people, due to it’s nice articles http://Www.zzao.co.kr/index.php?mid=zsg&document_srl=1120265

 • Reply
  Marianne
  Temmuz 27, 2018 at 8:38 pm

  When someone writes an paragraph he/she maintains the thought of a user in his/her mind that how a user can be aware of it.

  Thus that’s why this piece of writing is perfect.
  Thanks!

 • Reply
  รับเพิ่มไลค์
  Ağustos 18, 2018 at 1:56 am

  บริการเพิ่มไลค์เฟสบุ๊คให้แฟนเพจ, ไลค์เพจ, ปั้มไลค์สถานะ, Pump Like, เพิ่มไลค์, รับเพิ่มไลค์แฟนเพจเฟสบุ๊ค, ปั้มไลค์เพจ, ปั้มไลค์รูป Facebook, รับไลค์ครบวงจรทั่วไทย, ปั่นไลค์, รับเพิ่มไลค์แฟนเพจ เป็นการโปรโมทแฟนเพจ เพื่อเพิ่มยอดขายสินค้าได้, จ้างกดไลค์, ปั้มไลค์แฟนเพจ, ปั้มไลค์รูปเฟส, บริการปั้มไลค์ฟรี, เพิ่มไลค์เพจ, ปั้มเพจเฟสบุ๊ค, ไลค์แฟนเพจ, Auto Like, เพิ่ม Like, ไลค์แฟนเพจได้สูงสุดหนึ่งล้านไลค์, ปั้มไลค์เพจ Facebook, รับสร้างแฟนเพจพร้อมยอดไลค์, Add Like Fanpage, ไลค์แฟนเพจเฟสบุ๊ค, รับจ้างปั้มไลค์, ปั้มไลค์ทั่วไป, Up Like Fanpage, เพิ่มไลค์แฟนเพจ, แฟนเพจพร้อมยอดไลค์, ปั้มไลค์รูป, กด Like, จ้างไลค์รูป, เพิ่มไลค์คนไทย, รับ Like Fanpage, ปั้มไลค์ฟรี, กดไลค์, จ้างไลค์, ปั้มไลค์เฟสบุ๊ค, ปั้มเพจ, ปั้มไลค์ครบวงจร, ปั้มไลค์เพจฟรี, รับทำไลค์แฟนเพจจำนวนมาก, รับทำเพจเฟสบุ๊ค, การเพิ่ม Like เป็นการเพิ่มโอกาสทางการขายสินค้าของคุณนั่นเอง ด้วยงานบริการเพิ่มไลค์แฟนเพจระดับมืออาชีพ ประสบการณ์การทำงานหลายปี, รับทำเพจสินค้าพร้อมยอดไลค์, ปั้มไลค์ Facebook, ปั้มเพจ เหมาะสำหรับผู้ที่ต้องการยอดไลค์เพจเพจเยอะๆ, เพิ่มไลค์แฟนเพจ ราคาถูก, กดไลค์รูป, เพิ่มไลค์ฟรี, ปั้ม Like ฟรี, รับปั้มไลค์เพจ, รับเพิ่มไลค์, จ้างเพิ่มไลค์, ปั้มไลค์มือถือ, รับปั้มไลค์รูป, ปั้มรูป, บริการเพิ่มไลค์แฟนเพจฟรี, Like Fanpage, กดไลค์แฟนเพจ, รับไลค์แฟนเพจ, ไลค์แฟนเพจราคาถูก, ปั้มโพสต์, โกงไลค์, ปั้มไลค์ง่ายๆ, รับเพิ่ม Like Fanpage Facebook ราคาพิเศษ เหมาะสำหรับผู้ที่ต้องการเพิ่ม Like Fanpage ให้ดูเป็นความน่าเชื่อถือของร้าน, รับจ้างเพิ่มไลค์, เพิ่มไลค์เพจ ราคาถูก, ไลค์คนไทย 100%, รับทำไลค์ครบวงจร, ปั้มไลค์ ในโทรศัพท์, ปั้มไลค์เพจคนไทย, บริการปั้มไลค์แฟนเพจฟรี, จ้างปั้มไลค์, ซื้อไลค์แฟนเพจ, บริการเพิ่ม Like ให้แฟนเพจของคุณ โดยทีมงานระดับมืออาชีพ ในระยะเวลาอันสั้นและราคาถูก รับประกันไลค์จากคนไทย 100%, ปั้มไลค์, รับจ้างกดไลค์, ปั้มไลค์ราคาถูก, ปั้มยอดไลค์เป็นคนไทย 100%

 • Reply
  ปั้มไลค์
  Ağustos 22, 2018 at 1:23 am

  ปั้มไลค์คอมเม้น, Hack Like Facebook, ปั้มไลค์, เว็บปั้มไลค์, ปั้มไลค์, ระบบเพิ่มไลค์, ปั้มไลค์, ปั้มไลค์แฟนเพจ, ออโต้ไลค์, แฮกไลค์, ปั้มไลค์รูปภาพ, Auto Like

 • Reply
  รับปั้มไลค์
  Ağustos 23, 2018 at 1:23 am

  รับเพิ่มไลค์แฟนเพจ, ซื้อไลค์เพจ, ซื้อไลค์แฟนเพจคนไทยราคาถูก, รับกดไลค์เพจ, บริการปั้มไลค์

 • Reply
  เพิ่มไลค์
  Ağustos 27, 2018 at 12:04 pm

  Auto Like, Hack Like Facebook, ออโต้ไลค์, แฮกไลค์, ปั้มไลค์คอมเม้น, ปั้มไลค์, ระบบเพิ่มไลค์, ปั้มไลค์รูปภาพ, เว็บปั้มไลค์, ปั้มไลค์แฟนเพจ

 • Reply
  รับปั้มไลค์
  Ağustos 28, 2018 at 12:04 pm

  ซื้อไลค์คนไทยราคาถูก, ซื้อไลค์เพจ, รับเพิ่มไลค์เพจ, บริการปั้มไลค์, บริการกดไลค์

 • Reply
  Like
  Eylül 4, 2018 at 12:09 am

  Like!! I blog frequently and I really thank you for your content. The article has truly peaked my interest.

 • Reply
  ปั้มไลค์เพจ
  Eylül 5, 2018 at 12:09 am

  I went over this site and I think you have a lot of good information, saved to fav 🙂

 • Reply
  BotLike
  Eylül 9, 2018 at 2:27 am

  Autoliker, Status Auto Liker, auto liker, Facebook Auto Liker, facebook auto liker, autolike, Facebook Liker, Working Auto Liker, auto like, Auto Liker, Fb Autoliker, autoliker, Auto Like, Autoliker Facebook, Increase Facebook Likes, Autoliker, Photo Liker, Photo Auto Liker, Facebook Autoliker, Status Liker

 • Reply
  เพิ่มไลค์เพจ
  Eylül 10, 2018 at 2:28 am

  เพิ่มไลค์เพจ ราคาถูก, ปั้มไลค์แฟนเพจ, ปั๊มไลค์เพจ, เพิ่มไลค์แฟนเพจ, ปั้มไลค์เพจ, ปั้มเพจ, ปั๊มไลค์แฟนเพจ, เพิ่มไลค์เพจ, ไลค์เพจ, ปั๊มไลค์เพจ, ปั๊มไลค์เพจ facebook

 • Reply
  รับเพิ่มไลค์แฟนเพจ
  Eylül 11, 2018 at 2:29 am

  ผู้นำด้านที่ปรึกษาการตลาดออนไลน์ของไทย เพิ่มไลค์ ปั้มไลค์แฟนเพจ รับเพิ่มไลค์แฟนเพจ เพิ่มยอดไลค์ ปั้มไลค์ ปั้มไลค์คนไทย

 • Reply
  ปั้มไลค์
  Ekim 8, 2018 at 10:22 am

  I believe you have mentioned some very interesting points, regards for the post. 🙂

 • Reply
  Christian
  Ekim 18, 2018 at 8:11 am

  We’re a group of volunteers and starting a brand new scheme in our community.
  Your website provided us with useful information to work on.
  You have performed a formidable activity and our whole group will be grateful to you.

 • Reply
  醫學美容-飄眉-更生-cosmetic-wiki
  Ekim 25, 2018 at 8:49 pm

  就差這關鍵一步!陳年深色痘疤、頑固黑眼圈也能輕鬆遮蓋 – FG彩妝保養 – FashionGuide 華人時尚專業評鑑 (圖片來源:各品牌/pinterest/clevver/INSTEGRAM@bourjois_kr/@clio_official/@fm.korea),陳年痘疤、泛紅,以及眼下的暗沉,甚至是因為過敏而泛紫,都讓女孩們超級困擾!使用遮瑕力高的產品容易太乾卡紋,而選擇水感的遮瑕乾,又達不到該有的遮瑕力!如果上述都讓妳心有戚戚焉,一定要趕緊往下看編輯的遮瑕…,

 • Reply
  醫學美容-節食-曬腿-cosmetic-wiki
  Ekim 27, 2018 at 11:48 pm

  衝擊視覺!全球四大靚裝酒店 – STYLE-TIPS.COM 身處時尚年代,住也要住得fashionable!以下介紹的酒店便是由著名時裝品牌…

 • Reply
  Teresita
  Kasım 5, 2018 at 3:51 am

  Good site you’ve got here.. It’s hard to find high quality writing like yours these days.
  I truly appreciate individuals like you! Take care!!

 • Reply
  Football Solutions Timely Mata keeps Chelsea in top-four contention
  Kasım 7, 2018 at 9:00 am

  Salah equalled the record Suarez shares with Alan Shearer and Cristiano Ronaldo for 31 goals in a 38-game Premier League season after scoring in the Reds’ 2-2 draw at West Brom on Saturday. Mohamed Salah becomes the first Egyptian to win the PFA Player of the Year award… but which country and club have the most winners?

 • Reply
  Edith
  Kasım 8, 2018 at 8:31 pm

  An interesting discussion is worth comment. There’s no doubt that that you should write more on this topic, it may not be a
  taboo subject but generally people don’t talk about these topics.
  To the next! Many thanks!!

 • Reply
  Arthur
  Kasım 8, 2018 at 8:31 pm

  Good information. Lucky me I found your blog by chance (stumbleupon).

  I have saved as a favorite for later!

 • Reply
  Mozelle
  Kasım 8, 2018 at 8:36 pm

  Link exchange is nothing else except it is only placing the other
  person’s web site link on your page at suitable place and other person will also
  do similar in support of you.

 • Reply
  Aracely
  Kasım 8, 2018 at 8:41 pm

  Marvelous, what a website it is! This blog gives valuable
  data to us, keep it up.

 • Reply
  Reuben
  Kasım 8, 2018 at 8:42 pm

  Remarkable! Its genuinely remarkable piece of writing, I have
  got much clear idea about from this post.

 • Reply
  Freeman
  Kasım 8, 2018 at 8:43 pm

  I enjoy what you guys are up too. This kind of clever work and exposure!
  Keep up the wonderful works guys I’ve added you guys to our blogroll.

 • Reply
  Jesenia
  Kasım 8, 2018 at 8:50 pm

  Undeniably believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the net the easiest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they just don’t know
  about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people
  can take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

 • Reply
  Antonietta
  Kasım 8, 2018 at 8:52 pm

  If you desire to obtain a great deal from this article then you have to apply such methods to your won website.

 • Reply
  Chauncey
  Kasım 8, 2018 at 9:25 pm

  you are actually a just right webmaster. The site loading pace is incredible.
  It seems that you’re doing any distinctive trick. In addition,
  The contents are masterwork. you have done a great job in this subject!

 • Reply
  Jude
  Kasım 8, 2018 at 9:25 pm

  An impressive share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who was doing a little homework on this.

  And he in fact ordered me breakfast due to the fact
  that I discovered it for him… lol. So allow me to reword this….
  Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this subject here on your web site.

 • Reply
  Nelly
  Kasım 12, 2018 at 6:19 pm

  I just like the helpful information you provide to
  your articles. I’ll bookmark your weblog and take
  a look at again here frequently. I’m reasonably certain I’ll be told a lot of new stuff proper right here!
  Good luck for the next!

 • Reply
  Aja
  Kasım 12, 2018 at 6:21 pm

  Greetings, There’s no doubt that your web site may be having web browser compatibility problems.
  Whenever I take a look at your web site in Safari, it
  looks fine however, when opening in I.E., it’s got some overlapping issues.
  I just wanted to provide you with a quick heads up!

  Apart from that, wonderful blog!

 • Reply
  Cooper
  Kasım 12, 2018 at 6:22 pm

  I think this is one of the most significant
  info for me. And i am glad reading your article.
  But wanna remark on few general things, The web site style is ideal, the articles is really excellent : D.
  Good job, cheers

 • Reply
  Stepanie
  Kasım 14, 2018 at 1:34 pm

  Hello would you mind letting me know which hosting company you’re
  using? I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and
  I must say this blog loads a loot quicker then most.
  Caan you suggest a good internet hosting provider at a
  fair price? Cheers, I appreciate it!

 • Reply
  Esperanza
  Kasım 14, 2018 at 7:44 pm

  Howdy! This blog post could not be written much better!
  Going through this article reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept preaching about this. I’ll send this article to
  him. Pretty sure he’s going to have a good read. Thanks for sharing!

 • Reply
  Jerold
  Kasım 14, 2018 at 7:45 pm

  Greetings, I think your site could be having internet browser
  compatibility issues. Whenever I take a look at your site in Safari, it looks fine however, if
  opening in IE, it’s got some overlapping issues.

  I just wanted to give you a quick heads up! Besides that, excellent website!

 • Reply
  Charolette
  Kasım 14, 2018 at 7:46 pm

  Greetings! Very useful advice in this particular post!

  It is the little changes that will make the biggest changes.
  Thanks a lot for sharing!

Leave a Reply