Yurtdışı Seyahat

Floransa

Temmuz 13, 2018

Floransa

İtalya’nın incisi, medar-ı iftiharı, Rönesans sanatının merkezi
Medici Ailesinin zenginliğinin, ihtişamının hala yaşayan kanıtı.
Dan Brown’un son kitabı Cehennem’e konu olmasıyla turistlerin zaten yoğun olan ilgisini biraz daha çekmiş olan muhteşem şehir.

 

İtalya’nın bu güzel şehrine 14 sene önce sırt çantalarımızı alarak otel rezervasyonu bile yapmadan gitmiştik. Gördüğüm ilk İtalyan şehri olmasına rağmen hem serde gençlik olması hem de cepte yeterince para olmaması sebebiyle hakkını veremediğimiz Floransa’ya bu sefer kararlı gelmiştim; ey Floransa seni yenecektim. Hıhı, tabe, öptm cnm bye…

 

Floransa’ya otelde kalmak yerine bundan sonraki seyahatlerimde de kullanmayı planladığım https://www.airbnb.com.tr/ sitesinden bulduğum bir odada kaldım.
Sistem şu şekilde işliyor; dünyanın her yerinde bir odasını ya da evini tümden kiraya vermek isteyen insanlardan oluşan siteye girip otel rezervasyonu yapar gibi rezervasyonunuzu yapıyorsunuz. Kimlik onaylı kişileri tercih ediyorsanız sorun yaşama riskiniz de neredeyse hiç kalmıyor. Ödemeyi siteye yapıyorsunuz. Eve gittiğiniz gün bir sorun varsa hemen bildiriyorsunuz ve para çekilmiyor. Sorun yoksa ilk günün sonunda para tahsil ediliyor. 2. günden sonra sorun olursa ne olur bilmiyorum ama Avrupalı bizim kadar kurnaz olamayacağı için bence rahat rahat gidebilirsiniz. Kalacak yere gereğinden fazla para vermek istemiyorsanız ve lüks şartlar değil sadece yatacak yer arıyorsanız herkese tavsiye ederim.
Benim 2 adet airbnb maceram gayet güvenli ve sorunsuz geçti. Sadece kaldığınız yerin otel konforunda olmayabileceğini ve evlerin resimlerden küçük olabileceğini aklınızda çıkarmayın.

 

 

Orada öğrendiğim ama benim kesinlikle kullanmayı düşünmediğim bir siteyi de meraklısı için buradan paylaşayım. https://www.couchsurfing.org/ Adından da anlaşılacağı gibi koltuk arama sitesi. Korkusuzum, öğrenciyim, param yok ama dünyayı dolaşmak istiyorum ve herhangi birinin evinin salonundaki koltukta, üsteki kadının rahatlığında yayıla yayıla yatabilirim diyenler için ideal bir site. Şartları çok net bilmiyorum ama siz de kendi evinizdeki koltuğunuzu paylaşmaya açarsanız kalacak yere para vermiyorsunuz.

Kendimize kalacak bir yer bulduğumuza göre artık Floransa’ya doğru yola çıkabiliriz. Toscana bölgesinin başşehri olan Floransa’ya gitmenin en kolay yolu İstanbul’dan Bologna’ya uçmak. Oradan yarım saat süren bir tren yolculuğuyla çok kolay varıyorsunuz Floransa’ya. Önceki yazılarımda da belirttiğim gibi İtalya’nın en büyük demiryolu şirketi olan Trenitalia http://www.trenitalia.com/ hem uygun fiyatlı hem de dakik. Biletleri önceden aldığınızda çok daha ekonomik ama uçak saatlerine güven olmayacağından, istasyondan almanızı öneriyorum. Bologna’dan neredeyse 15 – 20 dakikada bir Floransa’ya tren var. Eş dosttan duyduğunuz; “İtalya’da kimse biletlere bakmıyor, biletsiz bineyim” demeyin. Bilet maceramı ilerleyen satırlarda bulacaksınız.

Floransa’nın Santa Maria Novella meydanına inerseniz oradan gideceğiniz her yere taksiyle çok rahat ulaşırsınız. Hatta valiziniz çok ağır değilse yürümenizi bile tavsiye ederim. Şehrin içinde pek çok yol tek yön olduğu için taksiler ister istemez dolaşıyor. Yürüyerek de taksiyle de neredeyse aynı zamanda ulaşıyorsunuz gideceğiniz yere.

Ben öğleden sonra uçağıyla gittiğim için kalacağım eve varmam akşam 8 oldu. Yolculuk çok rahat geçtiğinden ve neredeyse hiç yorulmadığımdan hemen üstümü değişip yemeğe gittim.
Eş, dost, arkadaş tavsiyesiyle edindiğim listemden, eve en yakın olan restaurant’a giderek başladım.

Cibréo ilk gece için gidilecek en doğru yerdi diyebilirim.
http://www.edizioniteatrodelsalecibreofirenze.it/ Restaurant, ertesi gün kapanıyormuş. Son gecesini yakalayabildiğim için çok şanslıydım. İtalya’da Temmuz sonundan itibaren 1 ay boyunca hemen her yer kapanıyor ve insanlar yazlık yerlere gidiyor. O yüzden Ağustos ayının buralar için pek doğru zaman olduğunu söyleyemeyeceğim.

İtalya’daki güzel hemen her yerde olduğu gibi rezervasyonsuz yer bulmak biraz zor. O yüzden 15 – 20 dakika bekleyip öyle oturabildim yemeğe. Başte gelen nefis çorbanın resmi o kadar kötüydü ki, hayalinizi yıkmayayım diye resmini buraya koymadım. Tipik Toscana yemeklerinin servis edildiği Cibréo’da, çorbadan sonra gelen tanıdık mercimekle karşılaşmak da enteresan oldu tabi. Yalnız organik olduğu her halinde belli olan mercimeğin tadı çok güzeldi.

Yemekten sonra işletmenin karşı dükkanındaki sahnede başlayan ve 20. yılını deviren Maria Cassi’nin “Obladioblada” isimli tek kişilik gösterisine gittim. İtalyanca olduğu için hepsini anlamadığımı itiraf etsem de ilerleyen yaşına rağmen kadının performanstı şahaneydi. Çokça gülüp kısa bi gece yürüyüşünden sonra ilk gecemi erken sonlandırdım.

Ertesi gün tüm gün boş olduğum için geçen sefer Viareggio’ya kadar gitmişken gidemediğim Cinque Terre bölgesine gitmeye karar verdim. Bütün bölgelere çıkış noktası olan Santa Maria Novella Meydanı’ndaki tren istasyonundan trene bindim. Cinque Terra, İtalyanca 5 yer demek ve adından da anlaşıldığı gibi (Monterosso Al Mare, Vernezza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore isimli) 5 küçük kıyı kasabasından oluşuyor. Çok dik kayaların üzerine kurulduğu için en kolay yol trenle gitmek.
Ben en uzak yerden başlayıp yavaş yavaş Floransa’ya gelmeye karar verdiğim için önce Monterosso’ya gittim.

Tertemiz bir deniz kıyısında uzanan kumsalıyla şirin mi şirin bir sahil kasabası olan Monterosso, pazar günü olduğu için çok kalabalıktı. Yalnız yurdumuzda alışkın olduğumuz beach’lerden burada eser yoktu. Bazı yerlerde sadece şezlong, şemsiye ve duş imkanı sağlayan küçük tesisler vardı.

Monterosso’nun,  İstanbul’daki Prens Adaları’na (Kınalıada, Burgaz, Heybeliada, Büyükada, Sedef) benzeyen sakin bir havası da vardı.

 

Havlusunu alan gelmiş kumlara güzelce serilmişti. Buraya geleceğimi hiç planlamadığım için yanıma ne bikini ne de havlu almıştım. Bazıları kendine daha pratik çözümler bulmuştu ama… J

Restaurant konusunda hazırlıklı olmadığım ve oraya varmam öğlen saatlerini bulduğu için yemek yiyecek güzel bir yer bulamadım. Hiç de tercih etmeyeceğim ama mecbur kaldığım için oturduğum turistik bir yer buldum. Ne yemeği ne de hesabı beğenmedim haliyle. İtalya’da, bölge ne kadar kalabalık ne kadar işlek olursa olsun, birkaç yer dışında bütün lokantalar 15.00 – 19.00 arası kapanıyor.

Burada gereğinden fazla zaman kaybettiğim için bütün kasabaları gezmemin imkansız olduğunu farketmem çok uzun sürmedi haliyle. Buradan sonra sadece bir yere daha gidebilecek vaktim kaldığı için, direkt (normalde son durağım olan) Riomaggiore’ye gitmeye karar verdim.

Simge Cinque Terre resimlerini veren yerlerden biri burası. Renkler gerçekten şahane. Yalnız bölge o kadar dik ki inip çıkmak öyle her baba yiğidin de harcı değil.

Burasını biraz bizim Garipçe köyü’ne benzettim. Yakında buranın da tepesinden bir köprü geçer mi ne dersiniz?

Her bir köşede görebileceğiniz ve sıcaklarda imdadınıza yetişen dondurmacılardan favorim olan antep fıstıklı ve vanilyalı dondurmamı aldım ve arkadaki plaja doğru tırmanışa başladım. Başka yer göremeyeceğim için buranın her bir köşesini görmeye kararlıydım.
Arkadaki plajda hepsi belli ki yerli halktan olan insanlar koca koca taşların üzerine havlularını sermiş denizin tadını çıkartıyorlardı. Bu kadar primitif şartlara rağmen etrafta beyaz don giymiş, karpuz kesen, birbirini kesen, portatif teybinden Toto Cutugno dinleyen, deve güreşine tutuşmuş kimseyi göremedim nedense… Alın size bizde göremeyeceğimiz bir manzara daha.

Deniz o kadar güzel ve baştan çıkarıcıydı ki, burada mayomu getirmediğime daha da pişman oldum. Cinque Terre’ye gidecek olanlar, benim düştüğüm hataya siz düşmeyin ve çantanıza mutlaka bir mayo atıverin.

Günbatımını tadını çıkarıp yavaştan yola koyuldum. Geçen sene gittiğim ve çok beğendiğim Pietra Santa’ya gittim yine. Bu küçücük sakin ve huzurlu kasabanın, İtalya’nın modern sanat merkezi olmasına insan gerçekten hayret ediyor. Viareggio yazımda Pietra Santa’yla ilgili biraz daha detay bulabilirsiniz. http://sibelakinn.blogspot.com.tr/2012/10/viareggio.html

La Volpe e L’uva isimli çok güzel bir restaurant’da akşam yemeği yedikten sonra yorgun ama mutlu bir şekilde Floransa’ya döndüm.
http://www.mangiaresenzaglutine.it/ristoranti/la-volpe-e-l-uva-1141

Ertesi gün İtalyanca kursumun ilk günü olduğu için erkenden kalkıp okuluma başladım. Konuşma dersinde, 2 ülke insanını karşılaştırırken, “Türk erkeklerine hiç güvenilmez, başta farklı gözükürler sonra değişirler” dedim di dedim. Pişman mıyım, hayırr!. Onlar da adam olsalardı ya, banane. Özellikle sen Mehmet. Mehmet kim mi? Valla ben de bilmiyorum. Ben gazı aldım kaptırdım, gidiyorum. Bizim çocukluğumuzda bir doğru Ahmet bir de yanlış Mehmet vardı. Bu Mehmet o yanlış Mehmettir belki de… Bütün Mehmetler ayağını denk alsın bundan sonra.

4 saatlik kurs, öğlen bitiyordu ve 12.30’dan sonra bütün Floransa sokakları ve müzeleri benimdi. Floransa’da öyle benimdi filan diye rahat rahat atılıp tutulmuyor işte. Hooop kuyruklar gelip karşınıza dikiliyor. Meşhur Duomo’nun içine girmek ve kulesine çıkmak için ayrı ayrı bilet alıyorsunuz ve metrelerce uzanan bu bilet kuyruğunda beklemek zorunda kalıyorsunuz. İlk gün Doumo’yu görecek olmamın hevesiyle bilet kuyruğuna girip her an birisi kuyruğa kaynak yapabilir endişesi ve dikkatiyle tam 45 dakika bekledim. Kaynak? Kimse yapmadı haliyle.

Önce kuleye çıkmaya karar verdim. Giotto’nun Çan Kulesi anlamına gelen 85 metrelik “Campanile di Giotto”nun 414 adet basamaklı merdivenlerini çıkmak eziyetli olmasına eziyetli ama çıktığınızda eziyetinize değdiğini görüyorsunuz.
Yalnız mutlaka uyarmalıyım; klostrofobisi olanlar çıkmasın. Pek çok yerinde küçük pencereler olsa da bazı yerlerde 2 kişinin zar zor geçeceği kadar dar ve çok yüksek basamaklar insanı zorlayabiliyor.
Fakat dedim ya göreceğiniz nefis manzara her bir basamağa değiyor diye…

 

 

 

 

 

 

Bilet sırası, çıkmak, gezmek derken 2 saat geçti ve çok acıktığım için restaurant’lar kapanmadan yemeğimi yiyeyim ve sonra kilisenin içini gezeyim dedim.
Öğlen yemeği için merkezin biraz dışında olan şahane bir lokantaya gittim. Fuori Porta, adından da anlaşılacağı gibi nehrin karşısında ana kapıların hemen dışında yer alıyordu.  http://www.fuoriporta.it/
Gittğim hemen her yerde tipik Toscana yemeklerinden tatmak istediğim için garsonlardan mutlaka tavsiye alırım. Yine yakışıklı garsonun tavsiyesine uyarak Toscana usülü bruscetta (ekmek üstü küçük atıştırmalıklar) ve ıspanaklı deniz mahsülü yemeği siparişi verdim ve çok beğendim.
Floransa’ya gittiğim ilk günlerde sık sık yağmur yağdı ancak ya trendeyken ya müzede ya da yemek yerken yağdığı için hiç ıslanmadım. Ben, bahçedeki tek şemsiyenin altına oturmuş tatlıma geçmişken millet yağmurdan kaçmaya çalışıyordu.

Dönüşte kilisenin önünde inanılmaz bir kuyruk vardı ve kapanmasına 1,5 saat kalmıştı. Bu kadar zamanda sıra gelmesi mümkün olmadığı için ertesi güne bırakma kararı aldım. Zaten biletler 24 saat geçerli. Ertesi gün kurstan sonra gittiğimde yine uzun kuyruğu görünce paramı yakma pahasına kiliseye girmedim.

Biletlerin en ucuzu 6 euro’dan başlıyor ve alacağınız pakete göre 15 – 20 euroya kadar çıkıyor. 1 hafta geçerli olan ve pek çok müzeye giriş hakkı veren 50 euro’luk müze kartı pahalı diye almadım ama gittiğim müzeler ve hatta gidemediğim kiliselerle 50 euro’yu geçtim sanırım. O yüzden ben parası çok bol olmayanlara öncelikle gidecekleri yerleri söyleyeyim ki boşuna bütün müzelere o kadar para vermesinler.

Floransa’da müzeler ve tarihi yerler daha küçük bir alanın etrafında toplanmış gibi. Harekete altta görülen Piazza Signoria meydanından başlayıp sonra müzeleri dolaşmaya girişebilirsiniz.

Meydanda bazı heykellerin özellikle Ammanati tarafında yapılan Deniz Tanrısı Neptün Heykeli’nin önünde resim çektirmek için neredeyse sıraya girmeniz gerekiyor.

 

Neptün Heykeli’nin hemen yanında, Medici’lerin meşhur “Eski Sarayı”nın kapısının önünde Michelangelo’nun henüz 26 yaşındayken yaptığı meşhur David (Davut) Heykeli’nin replikası bulunuyor.

Orijinalini ben de göremedim ama Accamedia Akademi ve Sanat Müzesi’nde sergileniyormuş.

Museo di Pallazzo Vecchio (Eski Saray)

Medici ailesinin Floransa’daki ilk sarayı ve yönetim merkezi. Burayı bırakıp nehrin diğer tarafındaki yeni ama daha küçük saraya taşındıkları için buraya Eski Saray, yenisine de, Pitti ailesinden satın alındığı için Pitti Sarayı demişler. Pallazzo Vecchio şahane tavan ve duvar süslemeleriyle çok güzel olsa da Floransa’da 1 haftadan daha fazla süre kalmayacaksanız bence görmeniz şart değil.

 

Vaktiniz ve paranız varsa sırf alttaki salonun ihtişamını görmek için gidebilirsiniz ama…

 

 

 

 

Pallazzo Vecchio çok güzel olsa da varaktan ve devasa duvar resimlerinden ne yazık ki bir süre sonra sıkılıyor ve şekilde görüldüğü gibi selfie’ler çekmeye başlıyorsunuz.
Galleria degli Uffizi

Mutlaka ve mutlaka görmeniz gereken bir müze. Her bir oda, her bir galeri ayrı bir sanat harikasıyla dolu. Botticelli’nin meşhur Venüs’ün Doğuşu tablosunun olduğu yer burası.

 

Açılış ve kapanış saatleri değişken olduğu ve ben de kapanış saatine 2 saat kala gittiğim için çok uzun gezemedim ama gidecek olanların en az 3 – 4 saatini ayırmasını tavsiye ediyorum ki ancak gezsinler.

Uffizi Galerisi, Arno nehrinin tam kenarında yer alıyor. Hem karşıdan görünüşü,

hem de teraslarından nehir manzarası gerçekten çok güzel.

 

Şunun tatlılığına bakar mısınız? J

Sarayın çıkışında, Avrupa’nın her müzesinde olduğu gibi çok güzel bir hediyelik eşya dükkanı var. Bizde henüz yeni yeni başlayan müze – hediyelik eşya dükkanları için şahane örnek olacak bir dükkan yapmışlar. Bakın o kadar yeni ki daha “Souvenir Shop”un Türkçesini bile bulamamışız.

Boboli Bahçeleri

Arno nehrinin karşı kıyısındaki Pitti Sarayı’nın bahçesi olan 500 yıllık Boboli Bahçeleri, Boboli Ormanları denebilecek büyüklükte çok güzel yemyeşil koca bir alan üzerine kurulmuş. Tamamını gezmek en az 1 gün alır. Ben son gün, yarım günümü ayırdım. Hem gezdim, hem ağaçların altında keyfimce yatarak çok güzel dinlendim. Özellikle benim gibi doğa severlerin mutlaka gitmesini tavsiye ediyorum.

Boboli Bahçeleri’nden çok daha güzel resimler çekmiştim ama ne yazık ki bilgisayara atarken silindi. Gerçi o kadar uzun yokuşlarını görünce belki de gitmekten vazgeçerdiniz, silindiğini de iyi olmuş yani… J
 

Boboli Bahçelerini gezmek için aldığınız 10 euro’luk bilete Porselen Sarayı, Gümüş Müzesi ve Kostüm Müzesi de dahil. Ben sadece Porselen Müzesi’ni gezebildim. Porselen Müzesi, bahçenin en yukarı kıyısında kalıyor. Bahçenin duvarlarının hemen arkası, aşağıda göreceğiniz gibi yemyeşil ve bakir bir köy gibi. Dünyanın en turistik şehrinin merkezinin hemen dışında hala böyle köy gibi yerleri tutuyorlar ya, bu İtalyanlar’da da hiç kafa yok kuzum.

Opera di Santa Croce

Franciskan Mezhebi’nin en önemli kilisesi olan Santa Croce (Kutsal Haç) Kilisesi ve Manastırı, Santa Croce Meydanı’nda yer alıyor.

Eksik bilgiyle gittiğim için Michelangelo’nun eserlerinin olduğunu sanıyordum ama Michelangelo ve Galileo, Machiavelli gibi pek çok önemli kişinin mezarları varmış, bilmiyordum. Gerçi mezar görmek bana hiçbir zaman anlamlı gelmemiştir. Sanatçıların cansız bedenlerindense yaşayan muhteşem eserlerine bakmak bence daha anlamlı. Gerçi Galileo’nun mezarı da tam bir sanat eseriydi, o da ayrı bir konu.

Kilisenin içi çok güzel evet ama daha önce Avrupa’da kilise gezdiyseniz illa gidin diye tavsiye etmiyorum.
Hem de bir kilise için 6 euro veriyorsunuz ama tuvaletten bile para alıyorlar. Hıh!..

Ponte Vecchio

Floransa’nın simge resimlerindendir Eski Köprüsü. Üzerinde turistlere yönelik pek çok altın, gümüş, antika gibi hediyelik eşya dükkanları var. Pahalı ve çoğunlukla paralı turistlere yönelik olduğunu tahmin ettiğim için hiçbirinin içine girmedim. Zaten o kadar küçükler ki, dışardan dükkanların her yerini görebiliyorsunuz.

Akşamüstü günbatımında
ve gece manzarası ise ayrı bir güzeldi, ben o kadar güzel çekememiş olsam da…

Floransa’ya gelip Arno Nehri’nin üzerindeki bu köprüyü görmeden giden olmuyordur sanıyorum. Gitmediyseniz bile Floransa’nın bu simgesini biliyorsunuzdur, en azından bir resmini görmüşsünüzdür.
Peki acaba ben dahil kaçımız bu köprünün çok benzeri olan Bursa’daki Irgandı Köprüsü’nü biliyordu?

Burda ayıp bizim mi kendi değerlerimizi sunmayı, tanıtmayı bilmeyen ülkemizde mi bilemiyorum.

Il Grande Museo Del Duomo 

Kule sırasında beklediğim için içini göremedim ama şu anda kendimi çok şey kaçırmış hissetmiyorum. Her kilisenin içi birbirine benziyor sonuçta. Ayasofya’yı gezen birinin dünyada başka bir kilise beğenme şansı çok da yok zaten.

 

Müzeleri bitirdiğimize göre tekrar günlük hayatıma dönebiliriz.
Bir gün kurstan sonra öğlen yemegi için tavsiye listemde bulunan ve tren istasyonuna da çok yakın olması sebebiyle Cantinetta Antinori’yi tercih ettim.
http://www.cantinetta-antinori.com/it/firenze/cantinetta-antinori-di-firenze
Başka şehirlerde de şubesi olan Antinori daha kapıdan girer girmez çizgisini belli etmişti. Restaurant ve çalışanları o kadar şıktı ki içinin resmini çekmeye utandım. Ben tek başıma olduğum için kolaylıkla masa buldum ama öğlen yemeğine kolaylıkla yer bulurum diye düşünmeyin, mutlaka rezervasyon yaptırın.

Bu şekilde gümüş takımlarla servis yapılan yerlerde dikkatli olmalısınız. Galantor arkadaşlarım tarafından verilen tavsiyeler için bir kez daha düşünmem gerektiğini menüye bakınca anladım ama serde Türklük var, masadan kalkıp da çıkamadım. Gerçi iyi ki de çıkmamışım.
Hem açlığımı giderecek hem de ucuza gelecek şeylerden sipariş vermeye çalıştım. Gelen aperatif başlangıç tabağı parasını tam anlamıyla haketti diyebilirim. Yediğim, sunumu ve lezzeti en iyi carpaccio’lardan biriydi.

Bu arada carpaccio çiğ servis edilen yemeklere denir. Yani carpaccio funghi diyorsa çiğ mantar gelecek demektir. O yüzden carpaccio görünce, yanında ne yazarsa yazsın çiğ geleceğini unutmayın.

Ardından gelen makarna ise kelimelerle anlatılamayacak kadar lezzetliydi.

Altı üstü bir makarna nasıl bu kadar güzel olabilir demeyin; parmaklarımı, masayı, çatalı yiyecektim ama çatalların gümüş olduğu aklıma geldi vazgeçtim.
Çok sevdigim cheese cake’a o kadar para vermemek için de tatlımı ve kahvemi Montecatini’de almak üzere hesabı ödeyip kalktım. Allahtan baştan menüye bakıp %10 servisin dahil olduğunu gördüm de güzel de olsa pahalı yemeğin üstüne bir de ekstra bahşiş vermek zorunda kalmadım.
Yalnız fiyatlarına rağmen bir daha Floransa’ya gidersem kesinlikle tekrar gideceğim. Size de tavsiyem kıyın paranıza ve mutlaka gidin buraya.

 

 

Yemekten sonra Montecatini’ye giden trene bindim. İtalya’da epeydir trenlerle yolculuk yapıyorum. Çoğunlukla kontrol edilmez ama ben biletimi mutlaka alırım. Kontrol edildiğinde de rezil olmamış olurum böylece. Montecatini treninde uzun zamandır ilk kez kontrolör geldi ve biletimi sordu. Ben de gönül rahatlığıyla gösterdim. Adam mühür nerde diye sordu. Ben de ne mührü dedim haliyle. Bu biletlere binmeden mühür vurdurmanız lazımdı dedi. Aa öyle mi ilk kez duyuyorum, tamamdır bi dahakine öyle yaparım dedim. Adam, yoksa 40 euro ceza ödemek zorunda kalırdınız dedi. Aaa dedim. Yaaa dedi. Sohbet bitti ama amcam hala başımda duruyor. Makina elinde bekliyor. Ee dedim. Ee’si 5 euro ver bu mesele kapansın dedi. Tabi son kısım bu kadar laubali olmadı ama 5 euro istiyor mühür olmadığı için. Bilader ben biletsiz değilim ki 5 euro ceza vereceğim, mühürü de kimse bana söylemedi ki bileyim dedim. Bilet kullanılmış da değil. Bas git adamı hasta etme dedim sağ elimin yukarıda ve parmakları açık olduğu halde. Yok seninki nuh diyor peygamber demiyor. Aslinda 40 euro vermeniz lazim ama sadece 5 euro istiyorum diyor ve yavaştan benim sinirimi tepeme topluyor. Ben vermemekte ısrar edince o da ver yoksa polis çağırırım deyince, çağır dedim ya çağır, alla allaaa. Hatta bi de sütlü kahve söyle rahatlığındayım, o derece! Hızlı trende polis nerden gelecek, bi dahaki istasyona kadar bekler bırakır diyorum en fazla. Adam elindeki telefonun düğmesine bastı ve abartmıyorum en fazla 1 dakika içinde 2 tane izbandut gibi polis yanımızda bitti. Şaşırdığımı belli etmeden direkt sevgilisi tarafindan 50. Kere yalanı yakalanmış mazlum ama gururlu “Pucca” rolünü oynamaya başladım. Kondüktörle İtalyanca başlayan konuşmamız, işin tehlikeye girmesi ve benim haklı çıkma isteğim yüzünden de ingilizce devam etti mecburen. Memur bana kaçak muamelesi yaptı, ben nerden bilebilirdim ki, param yok, vermek de istemiyorum, bu defa uyarın bi dahakine olursa o zaman öderim diyorum. Alıp karakola götürecek olsalar bile o 5 euroyu vermeye niyetim yok. Atara atar gidere gider ama yok arkadaş onlar da sert ceviz çıktı. Nispeten daha çelimsiz olanı kıllık yapıyor, yakışıklı olan da bi yardım etme isteği var ama diğeri yüzünden çekimser kalıyor. Kardeşim demirden korksak, trene binmezdik. Bu metaforun da en yerinde kullanıldığı sözden sonra adamlar kimliğimi istiyor. Uyarmadan ceza mı olur diyorum ya. Futbolda bile öyle değil midir önce sarı kart verirsin sonra kırmızı diyorum ve ta ta ta taa… Burası futbol sahası mı ama diyen polisin yüzünde bir parçacık tebessüm yakalıyorum. Futbol ülkesinde futbol her zaman işler arkadaş. Diğeri o sırada Türkçe kimliğimi almış evirip çevirmekle meşgul. Daha sonra kimliğimle uzaklaşıp aralarında fısıldaşıp geri döndüler. Biraz da lanet olsun duygusuyla kimligimi verip bi daha olmasın deyip gittiler. Ha şöyle ya! Siz kiminle dans ediyorsunuz karrrdeşim. (3 r’li evet.) koskoca Sibel Akın’ın haksız yere değil 40, değil 5, 1 cent verecek gözü var mı?..

Haklı mücadelemi kazandıktan ve 5 euromu kurtardıktan sonra “bunca” parayı Montecatini’de nasıl yerim diye düşündüm keyifle…

Montecatini, İtalyanların cittaslow (sakin yaşam) dedikleri türden oldukça sakin bi şehir. Gerçi Uluslararası cittaslow listesinde değiller ama bence yakında olurlar. Her yer yemyeşil. Ana caddede bile yürürken kuş sesleri duyabiliyorsunuz.
Montecatini’nin en önemli özelliği de termal bölgesi olması.

Ben termal havuza girme havamda olmadığım için hiç uğramadım bile ama sonradan öğrendiğime göre içinde yüzülenden çok içme suyu daha şifalıymış. Ben yapamadım ama giderseniz en azından 1 bardak içmeye çalışın derim.
İnternette yaptığım araştırmalara göre 116 yıllık finüküler yardımıyla çıkılan ve Montecatini Alto diye adlandırılan küçük köye mutlaka gidilmesi gerektiğini öğrendim.

 

Yarım saatlik periyodlarla karşılıklı kalkan ve 8 dakikada yukarı çıkan tramvayda mutlaka dışarda durmanızı öneririm. Kimi yerde 39 Derece açıyla tırmansa da korkulacak bi durum yok.

Fotoğrafta süratli çıkıyormuş gibi gözüktüğüne aldanmayın, çok yavaş bir tempoyla çıkıyor. Yalnız bu kadar yavaş tempoyla, bu kadar kısa da sürede düz bir ovadan nasıl bambaşka bir manzaraya vardığınıza şaşırıyorsunuz.

 

8 dakika sonra, San Gimignano, Montalcino gibi tepeye kurulmuş diğer İtalyan yerleşim merkezleri gibi oldukça küçük bir ortaçağ kasabasına ulaşıyorsunuz.

Soğuk ve kapalı havaya rağmen eski, terkedilmiş yerleri bile ayrı güzel geldi gözüme.

Tüm alanı yavaş gezmeniz bile toplam yarım saat sürecektir ama yine de gitmenizi ve o sakinliği, dinginliği görmenizi öneririm. Ben hafta içi gittiğim için belki de daha şanslı bir güne denk geldim ama yine de etraf öyle huzurlu ki, haftasonu bile keyfinizi herhangi birşeyin bozabileceğini sanmıyorum.

Biz de evimizde manzara var diyoruz. Şu terasın manzarasının muhteşemliğine bakar mısınız?

Sokaklarda epeyce gezindikten sonra meydana dönüp Floransa’da ertelediğim kahvemi içmek için bir cafeye oturmaya karar verdim.

Ben aslında meydana bakan şu küçük, şirin cafede oturmak istemiştim ama bi blogdan aldığım tavsiyeyle Giusto Cafe’ye oturdum. Buranın “meringue”sini, ismini vermek istemediğim blog yazarı o kadar ballandıra ballandıra anlatmıştı ki hayatımın en güzel tatlısını yiyeceğimi sanıyordum.

 

Oysa güleryüzlü servisine rağmen ne kahvesini ne de tatlısını beğendim. Belki de ben artık fazla müşkülpesent oldum ya da blogger’lar pembe dünyalarda yaşıyorlar, kim bilir…
Hep söylemeye çalıştığım gibi bi yer seçerken önceki tecrübelerinize ve iç sesinize güvenin. Beni pek yanıltmıyor. Buradan edindiğim tecrübe, yakın ve güvenilir bir yerden değilse tavsiyeleri fazla dikkate almamak oldu.
Montecatini’den ağzımda güzel bir tatla değilse de içimde ve fotoğraf makinemde hoş hatıralarla ayrılıyorum.
Sonraki günlerde yukarda anlattığım müzeleri gezmeye ve güzel yemekler yemeye devam ettim.
Şimdi size en önemli hizmetlerden birini, Floransa yemek rehberini veriyorum. Şehrin her köşesinden tavsiyeler vereceğim. Harita kullanmanıza bile gerek kalmadan telefonunuzun navigasyonuna girip, restaurant’ın ismini yazıp size en yakın olanına kolayca gidebilirsiniz.

Osteria Antico Noé
http://www.lanticonoe.com/

Kaldığım evin hemen altında, pasajın içindeki bu restaurant dışardan o kadar iyi durmasa da, 2 kere giderek bir gittiğim yere bir daha gitmeme kuralımı yıktığım tek yer oldu. Mantarlı carpaccio’su tek kelimeyle nefisti.  Makarnası da nefisti.

 

Cafeteria Oblate
Duomo’ya çok yakın olan bu küçük cafe, cadde üstünde değil, bulması belki biraz zor ama bir öğlen sakin bir yer bulup kafa dinlemek isteyenler için ideal. Biblioteca delle Oblate yani Oblate Kütüphanesi’nin en üst katında. Teras manzarası gördüğünüz gibi çok güzel. Özellikle erkek okuyucular için, eğer o güzel garson kız hala ordaysa mutlaka gidin derim. J
Le Mossacce
Duomo’ya çıkan caddelerden birinin üzerinde ve çoğunlukla yerli halkın gittiği küçücük bir restaurant. Sıcak ve güleryüzlü servis, lezzetli ve oldukça makul fiyatlı öğle yemeği için ideal.
Zeb
Surların hemen sınırında San Niccolo Meydanı’na çok yakın olan bu restaurant daha çok müdavimlerin gittiği türden çok sıcak bir mekan. Garsona bayıldım. Değişik birşeyler deneyeyim diye farklı yemekler söyledi ama gelen yemekler, bizim patates yemeğine çok benzer çıkınca pek beğenmedim. Yemekler hayalim gibi çıkmadı dediğimde “üzüldüm ama sen yine de hayal etmeyi hiç bırakma” demesi beni fethetti resmen. İtalyan, garson marson deyince hemen siz de hayal kurmaya başlamayın; garsonumuz İtalya’da pek çok yakışıklı erkek gibi tercihini aynı cinsten yana yapmıştı. 🙁
Zeb’i yine de hem diğerlerinin yediklerini gördüğüm hem de genel atmosferi dolayısıyla tavsiye ediyorum.

Buca Mario;
http://www.bucamario.com/

Küçücük bir kapıdan mağaraya girer gibi bodrum katı bir yere giriyorsunuz ve nefis bir restaurant çıkıyor karşınıza. Bi de hem güleryüzlü hem de gayet iyi İngilizce konuşan garsonlar eklenince değmeyin keyfinize… Öğlenleri açık olsa da akşam yemeği için oldukça iyi bir alternatif olduğunu söyleyebilirim.
Başlangıçları hep yaptığım gibi Toscana usulü bruscetta’larla yaptım.

Meşhur Fiorentina etini tatmadan dönmek olmazdı. Resimden de az çok anlaşıldığı üzere nefis bir etti.
 
Yalnız tatlı menüsünün sadece resmini çekebildim. O kadar doymuştum ki bir lokma tatlıya bile yerim kalmamıştı.
Cestello
Deniz mahsulleri ağırlıklı bir menüsü olan Cestello, Arno Nehri kıyısında, Floransa’nın en şık restaurantlarındandı. Oldukça pahalı olduğunu ama gerek dekorasyonu, gerek hizmet kalitesi, gerekse yemekleriyle sonuna kadar hakettiğini söylemeliyim. Bu benim İtalya’nın en sevdiğim yönlerinden biri; eğer bi yer pahalıysa mutlaka parasını hak edecek servis ve yemek sunuyor müşterilerine. Ne yazık ki güzel yurdumda bunun garantisi yok.
Biz yemek işini biraz abartık ama size göstermezsem vallahi çatlarım. Başlangıcı midyeyle yaptık.

Sübye de başlangıç olarak geldi.

Balık ve et tartarla hala başlangıçtayız.

İstridyesiz deniz mahsüllü yemek olur mu?

Karides olmadan asla diyorsanız bendensiniz.

Soğuk karidese doyamadık, sıcak karides tabağıyla devam ediyoruz.

Çok yedik, artık tatlılara geçebiliriz.
Tatlılara geçtik ama durmaya niyetimiz yok.
Ay hala devam ediyoruz. Bayılazaamm…

Mide fesadından ölmeden bu yemeği bitirdik ya çok şükür… J

Fırsat bulup gidemediğim ama güvendiğim arkadaşlarımdan aldığım tavsiyeleri de yazayım da en azından riske girmezsiniz.

La Beppa Fioraia
http://www.labeppafioraia.it/

Burası da şehrin duvarlarının hemen dışında yer alıyor ama burada şehir dışı demek, merkeze yürüyerek en fazla 15 dakika demek. Şehre bu kadar yakın olmasına rağmen böylesine doğal bir ortam bulmak beni çok şaşırttı. Son derece yeşil ve geniş bir alan üzerine kurulmuş Beppa’ı çok beğenmeme rağmen gözüme kalabalık gruplar için daha uygunmuş gibi geldiğinden ben tek başıma girmedim.  3 – 4 kişi gidecek ve rahat bir ortam arayan herkese tavsiye ederim.

Olio & Convivum 
http://www.conviviumfirenze.it/default.aspx

Olduka şık bir yere benziyor. Özellikle şarap konusunda iddialı olduklarını söyleyebilirim. Hatta size kırmızı Şarap da tavsiye edeyim; Sassicai, Tignanello, Ornelai

Trattoria Sostanza
https://plus.google.com/109807943639369484411/photos?gl=tr&hl=tr

Et konusunda iddialı oldukları söylenmişti. Ben gidemedim ama siz gidin de görüşlerinizi bildirin bana.

Fuor D’acqua
http://www.fuordacqua.it/

Çok iyi bir balık lokantası olduğunu söyleyen Fuor D’acqua’nın resimlerine bakınca iddiası haklı gözüküyor ama yine de gidip görmek lazım.

Gece Hayatı

İtalyanların ya da Floransalıların gece hayatı anlayışı içkisini alıp meydanlarda takılmaktan ibaret diyebilirim. Özellikle San Niccolo ve San Spirito Meydanı’nda takılıyorlar. Merak ediyorsanız gidin ama ergen yıllarınızı hatırlatmaktan başka bir işe yaramayacağını garanti ederim.

Off Bar 
http://www.firenzenotte.it/OFF-Bar-Lago-dei-Cigni_2761

Şehrin tam göbeğinde olmadığı için turistlerden daha çok yerli halkın gittiği bir barmış ki benim turistik işletmelerden köşe bucak kaçtığımı az çok anlamışsınızdır.

Flo
http://www.flofirenze.com/

En büyük gece kulübü Flo. Michelangelo Meydanı’nda yer alan Flo için Reina’nın lokal versiyonu diyebilirim. Kapıdaki upuzun kuyruğu beklemek istemediğimizden biz girmedik ama illa çıkmaya niyetliyseniz Flo’nun tavsiye edilen en büyük ve şık kulübü olduğunu söyleyebilirim.

 

Bitmez sandığınız Floransa yazımın sonunda sizi Santa Croce Manastırı’nın bahçesindeki bu meçhul heykelin hüzünlü selamıyla yolcu ediyorum.

ARRIVEDERCI J

You Might Also Like...

176 Comments

 • Reply
  Dubai Day and Night
  Eylül 19, 2014 at 6:50 pm

  Super yazi! En kisa zamanda gidip test etmek gerek 🙂

 • Reply
  Adsız
  Mart 11, 2015 at 1:24 pm

  uzungöl hakkında iyi bilgi verecek olan varmı

 • Reply
  ahmet öztürk
  Ekim 27, 2016 at 5:37 am

  Sibel hn. Merhabalar..
  Yazınıza Montecatini'de restorant tavsiyesi ararken rastladım.
  Malum bütün Türkler orada konaklıyor ama birkaç basit,turist gözüyle yazılmış yazı dışında hiçbirşey bulamadım.
  Sizin yazınız, bu yazılara göre ilaç gibi geldi.
  Herkesin turist olarak gittiği yerlerden ziyade gerçekten farklı yerlere gitmişsiniz.
  Özellikle Floransa'da Cantinetta Antinori'ye bayıldım.Ambians yemekler harika..
  İnternette bir iki gurme dışında orayı bilen türk yok.
  Ben de Kasım 2016'da 7 gün İtalya turunda olacağım.2 Gün Floransa-konaklama Montecatini- 2 gün Roma 2 gün Venedik-Padova civarı olur tahminimce konaklama)
  Tur gruplarını ve ekstra turlarını hiç sevmem.
  Gittiğim yerlerde oranın yerlisi gibi gezmek isterim.
  Size bir kaç sorum olacak affınıza sığınarak(Post eski biliyorum takip etmiyor olabilirsiniz artık yorumları)
  Cantinetta Antinori FLoransa tren istasyonunun neresinde tam?
  Rezervasyon gerekli mi(Eşim ve ben gideceğiz)
  Sizin yediğiniz makarnanın adı ne idi.(Gözüm kaldı:)
  Ne tavsiye edersiniz(Bir gurme en güzel osso buco orada demiş..)
  Girişte Kılık kıyafete bakıyorlar mı?Şık giyinmek gerekli mi?
  Roma'da tavsiye ettiğiniz özellikle bir yer var mı?

 • Reply
  Like
  Eylül 22, 2018 at 3:28 am

  Like!! Really appreciate you sharing this blog post.Really thank you! Keep writing.

 • Reply
  เพิ่มยอดไลค์
  Eylül 23, 2018 at 3:30 am

  Likely I am likely to save your blog post. 🙂

 • Reply
  ปั้มไลค์
  Ekim 14, 2018 at 5:55 pm

  I believe you have mentioned some very interesting points, regards for the post. 🙂

 • Reply
  Football Solutions UEFA Champions League - Slavia Praha - Michael Ngadeu-Ngadjui
  Kasım 4, 2018 at 9:37 pm

  Arsenal are chasing Real Sociedad’s £18million-rated forward Antoine Griezmann – while a return for former skipper Cesc Fabregas is also being considered. Antoine Griezmann chased by Arsenal as Arsene Wenger eyes a return for Cesc Fabregas from Barcelona

 • Reply
  Noemi
  Kasım 14, 2018 at 11:27 pm

  Your style is very unique compared to otherr people I’ve read
  stuff from.I appreciate yyou for posting when you’ve got thhe opportunity, Guess I willl just bookmark this page.

 • Reply
  https://allthingscrypto.tech/introduction-to-litecoin-part-1/feed/
  Kasım 15, 2018 at 8:06 pm

  Hey! Do you use Twitter? I’d like tto follw you if that would be ok.

  I’m definitely enjoying you blog and look forward tto new posts.

 • Reply
  https://allthingscrypto.tech/elysian-ely/feed/
  Kasım 15, 2018 at 8:54 pm

  This web site definitely has all the information I needed about this subject
  aand didn’t know who to ask.

 • Reply
  https://allthingscrypto.tech/blockchain-west/feed/
  Kasım 15, 2018 at 8:55 pm

  Quality content is the secet to invite the users to goo to see the website, that’s wwhat this website is providing.

 • Reply
  futbol.run Mancini playing down City's derby demonstration
  Kasım 20, 2018 at 5:03 pm

  Southampton right back Cedric Soares admits his objective is to win Euro 2016 after Portugal beat the world’s No 1 ranked team Belgium. Portugal’s Southampton duo Cedric Soares and Jose Fonte aiming for Euro 2016 glory

 • Reply
  child escort turkish
  Kasım 21, 2018 at 7:18 am

  Hi there! Would you mijnd if I share your blog with mmy twitter group?
  There’s a lott of folks that I thinmk would
  really enjoy your content. Please let me know. Thanks

 • Reply
  child porn turkish
  Kasım 22, 2018 at 4:51 am

  We’re a gaggle of volunteers and starting a
  new scheme inn our community. Your web site provided us wikth helpfrul info
  to work on. You have done a formidable task and our whole community shall be grateful to
  you.

 • Reply
  xanex
  Kasım 23, 2018 at 8:11 am

  Hi everybody, here every one is sharing these experience, so it’s pleasant
  to read this webpage, and I used to pay a visit this website everyday.

 • Reply
  horny
  Kasım 23, 2018 at 8:35 am

  Hey there! I could have sworn I’ve been to this website befofe but aftrr browsing through some of the post I realized it’s new to me.
  Nonetheless, I’m definitely delighted I found it annd I’ll be bookmarking and checking back frequently!

 • Reply
  escort antalya
  Kasım 24, 2018 at 8:54 am

  Great website you have here but I was curious if youu
  knew of any user discussion forums that cover the same topics discuissed in this article?
  I’d really love to be a part of community where I can geet feedback from other experienced people tha share the same interest.

  If you have any suggestions, please let me know.Thanks a
  lot!

 • Reply
  istanbul escort bayan
  Kasım 24, 2018 at 9:13 am

  This is really attention-grabbing, You are an overly skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look ahead to looking for more of your magnificent post.
  Also, I’ve shared yolur webb site in my social networks

 • Reply
  Escort Antalya
  Kasım 24, 2018 at 9:26 am

  Youu actuallly make it seem so eqsy with your presentation but I find this
  topic to be really something that I think I would never understand.
  It seemss too complpex and extremely broad for me.

  I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 • Reply
  kurtköy escort
  Kasım 24, 2018 at 4:49 pm

  Pretty section of content. I simply stumbled upon your blog and inn accession caapital
  to claim that I get actually enjoyed account your blog posts.
  Anyy way I’ll be subscribing on your feeds orr even I achievement you
  get admission to consistently fast.

 • Reply
  porno
  Kasım 24, 2018 at 6:20 pm

  Hi, Neat post. There iis a problem with your site in web explorer, might check this?
  IE still is the marketplace leader and a big element oof
  other folk wilpl pass over your excellent writing due to this problem.

 • Reply
  Escort Ýstanbul
  Kasım 24, 2018 at 6:41 pm

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your feed
  and look forwad to seeking more off your fantastic
  post. Also, I’ve shared your website in my social networks!

 • Reply
  Atakoy Escort
  Kasım 25, 2018 at 1:59 pm

  Great blog here! Also your web site loads up very fast!
  Whaat web host are yoou using? Can I get your affiliate link to our host?I wish my website
  loaded up ass quickly as yours lol

 • Reply
  check this post
  Kasım 27, 2018 at 1:22 am

  Every weekend i used to pay a quick viksit this site,
  for the reason that i wat enjoyment, as this this website conations truly fastidious funny information too.

 • Reply
  Website
  Kasım 27, 2018 at 5:42 am

  When I originally commented I cliked the “Notify me when new comments are added” checkbox and noww each time a comment is added I get four emails with tthe same comment.
  Is there any waay you can remove me from that service?
  Thank you!

 • Reply
  website
  Kasım 27, 2018 at 6:07 am

  Hello colleagues, nice piece of wriing and fastidious arguments commented att this
  place,I am actually enjoying by these.

 • Reply
  refer to this page
  Kasım 27, 2018 at 6:53 am

  Asking questioons are really fastidious thing
  if you are not undersstanding anything fully,
  but this paragraph provides nce understanding yet.

 • Reply
  Get the facts
  Kasım 28, 2018 at 6:03 am

  I simply want to mention I am all new to blogging and site-building and honestly loved your page. Probably I’m going to bookmark your site . You amazingly have great article content. Thank you for sharing with us your webpage.

 • Reply
  Bathroom Ideas
  Aralık 2, 2018 at 5:48 am

  I like the helpful information you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here frequently. I am quite certain I’ll learn a lot of new stuff right here! Best of luck for the next!

 • Reply
  q fashion south bay galleria
  Aralık 3, 2018 at 3:21 am

  Apple already includes Rhapsody as an app, which is a very good start out, still it is at the moment hampered via the incapability towards keep domestically on your iPod, and includes a dismal 64kbps bit price. If this alterations, then it will to some degree negate this convenience for the Zune, however the 10 tunes for every month will continue to be a huge as well as within Zune Pass’ like.

 • Reply
  House & Home Improvement
  Aralık 3, 2018 at 6:54 am

  My brother recommended I might like this web site. He was totally right. This post actually made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!

 • Reply
  Health & Fitness
  Aralık 3, 2018 at 6:54 am

  Hello there, I discovered your web site by way of Google while searching for a related subject, your web site got here up, it appears to be like great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 • Reply
  Health & Fitness
  Aralık 3, 2018 at 7:35 am

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! However, how could we communicate?

 • Reply
  Health & Fitness
  Aralık 3, 2018 at 8:11 am

  Hello, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to improve my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 • Reply
  News
  Aralık 3, 2018 at 7:10 pm

  I’m also writing to let you know what a terrific encounter our princess had visiting your blog. She discovered several issues, most notably how it is like to possess a very effective coaching mindset to get certain people very easily comprehend various multifaceted issues. You really did more than her expectations. Thank you for delivering such priceless, healthy, informative and in addition cool tips on your topic to Emily.

 • Reply
  Coy
  Aralık 3, 2018 at 9:36 pm

  Hi I am so excited I found your blog, I really found
  you by mistake, while I was searching oon Askjeeve for something else, Regardless I
  am here now and would just like to saay thankk you for a marvelous post and a all
  round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t havee time
  to rad through it all at the minute but I have book-marked it
  and also included your RSS feeds, so whn I hhave time I will be bsck to read much more, Please doo keep
  up the superb job.

 • Reply
  Cassie
  Aralık 3, 2018 at 9:55 pm

  It’s genuinely very difficult in this active life to listen news on Television, therefore
  I just use the web for that purpose, and get the newest information.

 • Reply
  Home Improvement
  Aralık 4, 2018 at 2:35 am

  It’s truly a nice and helpful piece of info. I am happy that you just shared this useful information with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 • Reply
  Jobs & Career
  Aralık 4, 2018 at 6:45 am

  Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 • Reply
  Jobs & Career
  Aralık 4, 2018 at 7:33 am

  Hi there, You have done a great job. I will definitely digg it and personally suggest to my friends. I’m sure they will be benefited from this web site.

 • Reply
  House & Home Improvement
  Aralık 4, 2018 at 8:01 am

  Hi, Neat post. There is an issue with your web site in internet explorer, might test this¡K IE nonetheless is the market leader and a large component of other people will omit your magnificent writing because of this problem.

 • Reply
  News
  Aralık 4, 2018 at 8:14 am

  Real excellent info can be found on weblog . “The greatest mistake is trying to be more agreeable than you can be.” by Walter Bagehot.

 • Reply
  Jobs & Career
  Aralık 4, 2018 at 8:29 am

  Somebody necessarily help to make critically articles I’d state. This is the very first time I frequented your website page and up to now? I surprised with the analysis you made to make this actual publish amazing. Magnificent process!

 • Reply
  make money online 2018 legit
  Aralık 4, 2018 at 4:24 pm

  This is becoming a little bit added subjective, but I considerably want the Zune Market. The interface is colourful, contains more flair, and some awesome attributes including ‘Mixview’ that permit you all of a sudden check out equivalent albums, audio, or other people similar in the direction of what you might be listening to. Clicking on one particular of those people will heart upon that product, and a different mounted of “neighbors” will come into view, allowing for your self to navigate close to studying by comparable artists, audio, or consumers. Conversing of users, the Zune “Social” is furthermore Wonderful exciting, letting on your own uncover other individuals with shared choices and getting good friends with them. You then can hear in the direction of a playlist created based upon an amalgamation of what all your pals are listening to, which is in addition exciting. Those people fearful with privateness will be relieved towards notice on your own can reduce the public in opposition to observing your unique listening practices if by yourself thus acquire.

 • Reply
  Web Design
  Aralık 4, 2018 at 7:33 pm

  You are my inhalation , I have few blogs and occasionally run out from to post .

 • Reply
  News
  Aralık 5, 2018 at 2:31 am

  I want to convey my gratitude for your kind-heartedness giving support to individuals that really need guidance on this particular area. Your personal dedication to getting the message all around appeared to be rather productive and have continually encouraged many people like me to attain their endeavors. Your new invaluable help implies so much to me and a whole lot more to my peers. With thanks; from all of us.

 • Reply
  zona fishing tips
  Aralık 5, 2018 at 6:46 am

  Apple presently consists of Rhapsody as an app, which is a superb start, however it is by now hampered via the incapability to keep domestically on your iPod, and incorporates a dismal 64kbps little bit price tag. If this modifications, then it will considerably negate this advantage for the Zune, nevertheless the 10 new music per month will still be a massive in addition within just Zune Pass’ choose.

 • Reply
  News
  Aralık 5, 2018 at 10:27 am

  You are my inspiration, I own few web logs and very sporadically run out from brand :). “Never mistake motion for action.” by Ernest Hemingway.

 • Reply
  Fitness
  Aralık 5, 2018 at 3:41 pm

  Hey there, You’ve done a great job. I will definitely digg it and personally suggest to my friends. I’m sure they’ll be benefited from this site.

 • Reply
  Fashion
  Aralık 5, 2018 at 4:01 pm

  What i don’t realize is actually how you’re not actually much more smartly-appreciated than you might be now. You’re very intelligent. You realize thus significantly in terms of this topic, made me individually consider it from so many various angles. Its like men and women aren’t involved until it’s something to do with Woman gaga! Your personal stuffs nice. Always maintain it up!

 • Reply
  Science and technology
  Aralık 5, 2018 at 4:14 pm

  My spouse and i ended up being ecstatic that Albert could complete his reports by way of the ideas he got while using the web site. It is now and again perplexing just to continually be giving for free instructions that many some other people may have been making money from. And we discover we have the blog owner to thank for that. The type of illustrations you made, the easy website menu, the friendships you can give support to engender – it is many fantastic, and it is aiding our son and the family reason why this topic is awesome, and that’s tremendously indispensable. Thank you for all!

 • Reply
  Modern technology
  Aralık 5, 2018 at 4:27 pm

  Hiya, I am really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish only about gossips and web and this is actually annoying. A good site with interesting content, that is what I need. Thank you for keeping this website, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can’t find it.

 • Reply
  Mobile Tech News
  Aralık 5, 2018 at 4:49 pm

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how can we communicate?

 • Reply
  Software Online
  Aralık 5, 2018 at 4:58 pm

  I want to show appreciation to this writer for rescuing me from this issue. Right after surfing through the search engines and obtaining ways which were not helpful, I was thinking my life was over. Being alive minus the answers to the issues you’ve fixed through your good post is a crucial case, as well as the kind which may have in a wrong way damaged my career if I had not noticed the blog. Your personal ability and kindness in dealing with all the stuff was important. I’m not sure what I would have done if I hadn’t come upon such a solution like this. It’s possible to at this time look forward to my future. Thanks a lot so much for this specialized and amazing help. I will not be reluctant to refer your blog post to any person who should have care about this topic.

 • Reply
  Home Interior
  Aralık 5, 2018 at 5:18 pm

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 • Reply
  News
  Aralık 6, 2018 at 1:14 am

  Perfectly pent content material, appreciate it for entropy. “The bravest thing you can do when you are not brave is to profess courage and act accordingly.” by Corra Harris.

 • Reply
  Law & Legal
  Aralık 6, 2018 at 6:56 am

  I’m so happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the random misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

 • Reply
  Pets
  Aralık 6, 2018 at 6:56 am

  You are a very capable person!

 • Reply
  Stock Market Report
  Aralık 6, 2018 at 7:46 am

  I like the valuable info you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here frequently. I am quite sure I’ll learn a lot of new stuff right here! Best of luck for the next!

 • Reply
  Music Arts & Entertainments
  Aralık 6, 2018 at 8:05 am

  Thank you for any other great post. Where else could anybody get that type of info in such a perfect manner of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I’m at the search for such info.

 • Reply
  Pets
  Aralık 6, 2018 at 8:05 am

  I do accept as true with all of the concepts you have presented for your post. They’re very convincing and will definitely work. Still, the posts are very short for beginners. Could you please prolong them a bit from subsequent time? Thanks for the post.

 • Reply
  Pets
  Aralık 6, 2018 at 8:12 am

  Keep working ,great job!

 • Reply
  Shopping And Fashion
  Aralık 6, 2018 at 8:33 am

  I like what you guys are up too. Such smart work and reporting! Carry on the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my web site 🙂

 • Reply
  Law & Legal
  Aralık 6, 2018 at 8:33 am

  I¡¦ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts on this kind of house . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website. Reading this information So i am satisfied to exhibit that I’ve an incredibly just right uncanny feeling I came upon just what I needed. I so much without a doubt will make certain to do not overlook this site and give it a glance regularly.

 • Reply
  Web Design
  Aralık 6, 2018 at 8:53 am

  Only wanna input on few general things, The website style is perfect, the content material is real wonderful : D.

 • Reply
  Web Design
  Aralık 6, 2018 at 1:42 pm

  I like this web blog very much, Its a really nice position to read and get information. “You have to lead people gently toward what they already know is right.” by Philip.

 • Reply
  football sports
  Aralık 6, 2018 at 4:00 pm

  I am going to products this analyze in direction of Two versions of people in america: existing Zune home owners who are thinking of an up grade, and human beings seeking towards make your mind up concerning a Zune and an iPod. (There are other gamers well worth contemplating out there, which include the Sony Walkman X, nevertheless I anticipate this presents you more than enough information and facts in the direction of deliver an aware final decision of the Zune vs players other than the iPod line as very well.)

 • Reply
  online shopping 247
  Aralık 6, 2018 at 7:12 pm

  This is turning into a little bit further more subjective, yet I much like the Zune Marketplace. The interface is colourful, consists of added aptitude, and some awesome functions including ‘Mixview’ that permit by yourself all of a sudden see very similar albums, music, or other buyers related in direction of what you are listening in the direction of. Clicking upon a single of those people will center upon that item, and a different established of “neighbors” will appear into impression, allowing oneself toward navigate near investigating through identical artists, songs, or people. Conversing of consumers, the Zune “Social” is as well Terrific pleasurable, allowing for oneself discover many others with shared choices and turning into friends with them. You then can pay attention to a playlist crafted dependent upon an amalgamation of what all your good friends are listening in direction of, which is far too interesting. Those people anxious with privateness will be relieved in direction of notice oneself can protect against the general public towards watching your personal listening behavior if your self hence select.

 • Reply
  Travel
  Aralık 6, 2018 at 8:23 pm

  Very interesting topic, thanks for posting.

 • Reply
  Legal
  Aralık 7, 2018 at 1:44 am

  Just wanna comment on few general things, The website pattern is perfect, the content is really good. “Taxation WITH representation ain’t so hot either.” by Gerald Barzan.

 • Reply
  dmca
  Aralık 7, 2018 at 4:23 am

  I was recommended this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem. You’re incredible! Thanks!

 • Reply
  Web Design
  Aralık 7, 2018 at 9:12 am

  Hi, i think that i saw you visited my web site thus i came to “return the favor”.I’m trying to find things to enhance my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 • Reply
  Computer Gaming
  Aralık 7, 2018 at 10:01 am

  I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one today..

 • Reply
  dmca
  Aralık 7, 2018 at 4:36 pm

  As I web site possessor I believe the content material here is rattling magnificent , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Best of luck.

 • Reply
  Home Improvement
  Aralık 7, 2018 at 8:14 pm

  I conceive you have observed some very interesting details , appreciate it for the post.

 • Reply
  Nail Scottsdale
  Aralık 7, 2018 at 10:16 pm

  One more thing. I do believe that there are several travel insurance websites of reliable companies that permit you to enter your trip details and get you the rates. You can also purchase this international travel insurance policy online by using your credit card. All you should do is always to enter all travel information and you can understand the plans side-by-side. Only find the system that suits your capacity to pay and needs then use your credit card to buy them. Travel insurance on the internet is a good way to take a look for a reputable company for international travel cover. Thanks for expressing your ideas.

 • Reply
  eiendomsmegler
  Aralık 8, 2018 at 1:40 am

  Itss like you read mmy mind! You seem to know a lot about this, like you wote the book in it or something.

  I tthink that you could do with some pics to drive the message home a bit,
  but instead of that, this is wonxerful blog. A great read.
  I will definitely be back.

 • Reply
  Travel
  Aralık 8, 2018 at 3:50 am

  Wonderful site. Lots of helpful info here. I am sending it to several pals ans additionally sharing in delicious. And naturally, thank you for your effort!

 • Reply
  Fashion For Passion
  Aralık 8, 2018 at 10:09 am

  I wanted to compose you a little bit of remark to thank you over again on the breathtaking views you’ve shared above. This has been quite surprisingly open-handed of you to convey openly just what a number of us would’ve advertised as an e-book in order to make some cash for themselves, specifically since you could possibly have tried it if you ever wanted. These guidelines also acted like the easy way to be aware that many people have a similar eagerness the same as my own to figure out a little more on the subject of this matter. Certainly there are lots of more enjoyable periods ahead for people who look over your blog.

 • Reply
  health eye care
  Aralık 8, 2018 at 10:47 am

  The Zune concentrates on being a Transportable Media Player. Not a internet browser. Not a game machine. Probably within the potential it’s going to do even better in those areas, nevertheless for at this time it can be a outstanding way in direction of organize and hear in the direction of your audio and movies, and is without having peer in just that respect. The iPod’s positive aspects are its internet traveling to and purposes. If those people reliable much more compelling, potentially it is your best preference.

 • Reply
  Health
  Aralık 8, 2018 at 11:03 am

  excellent issues altogether, you simply received a brand new reader. What could you suggest about your publish that you just made some days in the past? Any sure?

 • Reply
  casino games
  Aralık 8, 2018 at 3:15 pm

  Great weblog here! Additionally your site loads up very fast! What host are you using? Can I am getting your associate link to your host? I want my web site loaded up as quickly as yours lol

 • Reply
  Health And Fitness
  Aralık 8, 2018 at 4:22 pm

  There is obviously a bundle to identify about this. I believe you made various nice points in features also.

 • Reply
  Web Design
  Aralık 8, 2018 at 5:25 pm

  I went over this web site and I conceive you have a lot of fantastic info, saved to bookmarks (:.

 • Reply
  seo san antonio
  Aralık 8, 2018 at 5:40 pm

  I’m impressed, I must say. Actually not often do I encounter a blog that’s each educative and entertaining, and let me let you know, you’ve got hit the nail on the head. Your thought is outstanding; the difficulty is one thing that not sufficient people are talking intelligently about. I’m very glad that I stumbled throughout this in my seek for one thing relating to this.

 • Reply
  garage door floor coating san antonio
  Aralık 9, 2018 at 4:07 am

  Hello there, I discovered your web site via Google at the same time as looking for a related topic, your site came up, it looks good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 • Reply
  สถานที่จัดงานแต่งงานแถวสุขุมวิท
  Aralık 9, 2018 at 2:52 pm

  Hi my family member! I want to say that this post is awesome, nice written and come with almost all important infos. I’d like to see extra posts like this.

 • Reply
  Fashion
  Aralık 9, 2018 at 6:26 pm

  I believe you have noted some very interesting details , thanks for the post.

 • Reply
  film streaming
  Aralık 9, 2018 at 6:32 pm

  This web page can be a stroll-via for the entire info you needed about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll undoubtedly discover it.

 • Reply
  porn
  Aralık 10, 2018 at 2:08 am

  As I web-site possessor I believe the content matter here is rattling fantastic , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Best of luck.

 • Reply
  toko laptop
  Aralık 10, 2018 at 5:30 am

  It’s the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it!

 • Reply
  Web Design
  Aralık 10, 2018 at 8:18 am

  I like the helpful information you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite sure I’ll learn a lot of new stuff right here! Good luck for the next!

 • Reply
  Technology
  Aralık 10, 2018 at 9:37 am

  Hello. splendid job. I did not imagine this. This is a excellent story. Thanks!

 • Reply
  Technology
  Aralık 10, 2018 at 10:44 am

  I just couldn’t depart your website before suggesting that I actually enjoyed the usual info a person supply for your visitors? Is going to be again steadily to investigate cross-check new posts

 • Reply
  Technology
  Aralık 10, 2018 at 10:45 am

  Wow! This can be one particular of the most helpful blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Fantastic. I am also a specialist in this topic therefore I can understand your effort.

 • Reply
  Travel & Leisure
  Aralık 10, 2018 at 11:02 am

  Normally I do not learn post on blogs, but I would like to say that this write-up very compelled me to check out and do it! Your writing style has been surprised me. Thank you, very great post.

 • Reply
  Technology
  Aralık 10, 2018 at 11:02 am

  I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming also. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own website now. Actually the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a great example of it.

 • Reply
  Technology
  Aralık 10, 2018 at 11:36 am

  Very well written information. It will be valuable to anyone who usess it, including me. Keep doing what you are doing – can’r wait to read more posts.

 • Reply
  health insurance tips
  Aralık 10, 2018 at 11:51 am

  Concerning me and my husband we’ve owned more MP3 gamers earlier mentioned the decades than I can depend, such as Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, and so forth. But, the closing pair several years I’ve fixed down to a person line of gamers. Why? Simply because I was pleased toward come across how well-designed and fun towards employ the underappreciated (and commonly mocked) Zunes are.

 • Reply
  Travel
  Aralık 10, 2018 at 2:19 pm

  Only wanna input that you have a very decent website , I like the pattern it really stands out.

 • Reply
  film gratuit
  Aralık 10, 2018 at 2:58 pm

  I would like to thank you for the efforts you have put in writing this website. I’m hoping the same high-grade site post from you in the upcoming also. Actually your creative writing skills has encouraged me to get my own web site now. Actually the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a good example of it.

 • Reply
  beylikduzu escort bayan
  Aralık 10, 2018 at 2:59 pm

  You really make it seem soo easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I would nevwr understand.
  It seems too complex and extremely broad for me.
  I am looking forwzrd for your next post,
  I will try to get the hang of it!

 • Reply
  sisli escort
  Aralık 10, 2018 at 3:12 pm

  I do accept as true with all of the ideas you’ve resented to your post.
  They’re very convincng and can certainly work. Nonetheless, the postys are very quyick for starters.
  May yoou please prolong them a little from subsequent time?
  Thank you ffor the post.

 • Reply
  bayan escort sisli
  Aralık 10, 2018 at 3:41 pm

  Thank you for sharing your thoughts. I really appreciate
  your efforts and I amm waiting ffor your further post thank you once again.

 • Reply
  toko laptop
  Aralık 10, 2018 at 6:00 pm

  Thank you for the auspicious writeup. It actually was once a enjoyment account it. Look complex to far introduced agreeable from you! By the way, how could we keep up a correspondence?

 • Reply
  lawyers club
  Aralık 10, 2018 at 6:51 pm

  The refreshing Zune browser is amazingly favourable, nonetheless not as positive as the iPod’s. It functions nicely, nevertheless isn’t as instant as Safari, and consists of a clunkier interface. If your self often method upon using the internet browser that’s not an issue, yet if you are planning in direction of examine the web alot in opposition to your PMP then the iPod’s greater display and far better browser may possibly be sizeable.

 • Reply
  News
  Aralık 10, 2018 at 7:35 pm

  Great blog here! Also your site loads up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 • Reply
  escort Istanbul
  Aralık 11, 2018 at 1:25 am

  I do trust all the concepts you’ve offered on youhr post.
  They are really convincing and can certainly work. Still,
  the posts are vedry short for beginners. May just you please extend
  them a bit from subseqwuent time? Thanks for the post.

 • Reply
  House
  Aralık 11, 2018 at 2:17 am

  Hey, you used to write fantastic, but the last few posts have been kinda boring¡K I miss your great writings. Past several posts are just a little bit out of track! come on!

 • Reply
  Home Improvement
  Aralık 11, 2018 at 2:27 am

  Hello, you used to write wonderful, but the last few posts have been kinda boring… I miss your great writings. Past few posts are just a bit out of track! come on!

 • Reply
  Dmca
  Aralık 11, 2018 at 2:30 am

  Nice read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he actually bought me lunch as I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thanks for lunch!

 • Reply
  agen travel terbaik di jakarta
  Aralık 11, 2018 at 6:28 am

  Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your webpage? My blog is in the exact same area of interest as yours and my users would certainly benefit from some of the information you provide here. Please let me know if this okay with you. Appreciate it!

 • Reply
  Dmca
  Aralık 11, 2018 at 7:32 am

  Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I will certainly return.

 • Reply
  Travel
  Aralık 11, 2018 at 8:48 am

  I just couldn’t go away your site before suggesting that I extremely loved the standard info a person provide in your visitors? Is going to be back regularly in order to check up on new posts.

 • Reply
  Gadgets
  Aralık 11, 2018 at 9:40 am

  Very good written story. It will be supportive to anyone who employess it, as well as me. Keep up the good work – i will definitely read more posts.

 • Reply
  Dmca
  Aralık 11, 2018 at 3:23 pm

  I have not checked in here for a while because I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I’ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 • Reply
  Positivesingles
  Aralık 11, 2018 at 5:32 pm

  Hello there! This blog post could noot be written much better!

  Going through this article reminds me of mmy previous roommate!
  He constantly kept preaching about this. I’ll send this article to
  him. Prett sure he’s goijg too have a great read.
  Thank you for sharing!

 • Reply
  Health
  Aralık 11, 2018 at 6:45 pm

  Somebody necessarily help to make significantly posts I might state. This is the very first time I frequented your website page and thus far? I amazed with the research you made to create this particular publish incredible. Great activity!

 • Reply
  film streaming
  Aralık 11, 2018 at 7:05 pm

  Thanks a bunch for sharing this with all folks you actually realize what you are talking approximately! Bookmarked. Please also discuss with my web site =). We could have a link trade agreement between us!

 • Reply
  ilmanvaihtokanavien puhdistus
  Aralık 11, 2018 at 7:15 pm

  You could definitely see your enthusiasm in the paintings you write. The arena hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. At all times go after your heart. “No man should marry until he has studied anatomy and dissected at least one woman.” by Honore’ de Balzac.

 • Reply
  Travel
  Aralık 12, 2018 at 12:58 am

  I was suggested this blog by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem. You are wonderful! Thanks!

 • Reply
  Dmca
  Aralık 12, 2018 at 1:02 am

  I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one nowadays..

 • Reply
  Home Improvement
  Aralık 12, 2018 at 6:09 am

  I dugg some of you post as I thought they were invaluable extremely helpful

 • Reply
  Investments and Securities
  Aralık 12, 2018 at 7:03 am

  I relish, result in I discovered exactly what I was having a look for. You’ve ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 • Reply
  personal injury case
  Aralık 12, 2018 at 8:43 am

  Sorry for the significant research, still I am genuinely loving the fresh new Zune, and anticipate this, as well as the Good evaluations some other humans consist of penned, will help you make your mind up if it is the right determination for on your own.

 • Reply
  Planet Games
  Aralık 12, 2018 at 9:35 am

  Great awesome things here. I¡¦m very satisfied to look your post. Thank you a lot and i’m having a look forward to touch you. Will you kindly drop me a e-mail?

 • Reply
  Law Criminal
  Aralık 12, 2018 at 9:50 am

  Fantastic web site. A lot of helpful info here. I¡¦m sending it to a few pals ans additionally sharing in delicious. And obviously, thank you to your sweat!

 • Reply
  Fashion
  Aralık 12, 2018 at 11:14 am

  Just wanna remark that you have a very nice internet site , I like the layout it actually stands out.

 • Reply
  Film streaming
  Aralık 12, 2018 at 11:31 am

  Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such wonderful information being shared freely out there.

 • Reply
  top film streaming
  Aralık 12, 2018 at 11:36 am

  With everything that seems to be developing throughout this subject matter, many of your viewpoints tend to be very exciting. Nevertheless, I beg your pardon, but I can not give credence to your entire strategy, all be it stimulating none the less. It seems to us that your opinions are not completely validated and in actuality you are generally yourself not completely confident of the argument. In any case I did take pleasure in reading it.

 • Reply
  nutrition for body
  Aralık 12, 2018 at 4:19 pm

  I actually wanted to post a brief word so as to appreciate you for these pleasant advice you are writing at this site. My rather long internet investigation has at the end of the day been paid with good quality points to write about with my two friends. I would suppose that most of us site visitors are very blessed to dwell in a useful site with very many wonderful people with helpful opinions. I feel pretty lucky to have come across your site and look forward to plenty of more thrilling minutes reading here. Thanks once again for everything.

 • Reply
  Modern Music
  Aralık 12, 2018 at 4:29 pm

  I was suggested this blog by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty. You’re wonderful! Thanks!

 • Reply
  Fashion
  Aralık 12, 2018 at 4:38 pm

  My spouse and i have been contented when Raymond could deal with his survey by way of the precious recommendations he grabbed from your blog. It is now and again perplexing to just find yourself releasing instructions which often other folks might have been making money from. We know we have the blog owner to be grateful to for this. The explanations you’ve made, the easy web site navigation, the friendships you help foster – it’s most overwhelming, and it’s aiding our son in addition to the family recognize that this theme is amusing, which is certainly rather vital. Many thanks for the whole thing!

 • Reply
  streaming
  Aralık 12, 2018 at 5:38 pm

  As a Newbie, I am permanently searching online for articles that can help me. Thank you

 • Reply
  fuck
  Aralık 12, 2018 at 8:12 pm

  Its like you learn mmy thoughts! You appear to kknow a lot about this, such ass you wrote
  the e-book in it or something. I believe that you just can do with a few percent to power the messsage holme a bit, but
  instead of that, this iis fantastic blog. A great read.
  I’ll definitely be back.

 • Reply
  masturbating
  Aralık 12, 2018 at 8:34 pm

  What a data of un-ambiguity and preserveness of precious
  experience about unexpected feelings.

 • Reply
  News
  Aralık 13, 2018 at 4:15 am

  Hi there, You’ve done an incredible job. I’ll definitely digg it and personally suggest to my friends. I’m confident they’ll be benefited from this site.

 • Reply
  film complet
  Aralık 13, 2018 at 4:42 am

  As I site possessor I believe the content material here is rattling excellent , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Good Luck.

 • Reply
  Website & Web Design
  Aralık 13, 2018 at 6:52 am

  Thanks so much for giving everyone an exceptionally nice opportunity to discover important secrets from this web site. It’s usually so nice and also stuffed with a good time for me and my office peers to visit the blog at least thrice every week to read through the new tips you will have. And definitely, I’m just always fulfilled considering the superb knowledge served by you. Certain two points in this article are absolutely the most suitable I’ve ever had.

 • Reply
  Woman
  Aralık 13, 2018 at 6:52 am

  Wow! Thank you! I continuously needed to write on my website something like that. Can I take a portion of your post to my website?

 • Reply
  Online Jewelry
  Aralık 13, 2018 at 7:42 am

  hi!,I love your writing very much! share we keep in touch extra approximately your article on AOL? I need an expert on this space to resolve my problem. Maybe that is you! Looking ahead to see you.

 • Reply
  Wedding
  Aralık 13, 2018 at 8:21 am

  Hi, i think that i saw you visited my website thus i came to “return the favor”.I am trying to find things to enhance my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 • Reply
  Travel & Leisure
  Aralık 13, 2018 at 8:31 am

  You can certainly see your expertise within the paintings you write. The world hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. Always go after your heart.

 • Reply
  Website & Web Design
  Aralık 13, 2018 at 8:42 am

  I’ve been surfing online greater than three hours lately, but I by no means found any interesting article like yours. It¡¦s pretty price sufficient for me. Personally, if all website owners and bloggers made excellent content material as you probably did, the internet will probably be a lot more helpful than ever before.

 • Reply
  Website & Web Design
  Aralık 13, 2018 at 8:43 am

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I’m going to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 • Reply
  stream complet
  Aralık 13, 2018 at 10:48 am

  Hello.This post was really fascinating, especially since I was investigating for thoughts on this topic last Monday.

 • Reply
  obermain
  Aralık 13, 2018 at 11:25 am

  Great work! This is the type of info that should be shared around the internet. Shame on Google for not positioning this post higher! Come on over and visit my website . Thanks =)

 • Reply
  e commerce
  Aralık 13, 2018 at 1:16 pm

  Great blog here! Also your web site loads up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 • Reply
  vacation
  Aralık 13, 2018 at 1:27 pm

  I savour, lead to I found exactly what I used to be looking for. You’ve ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 • Reply
  business development
  Aralık 13, 2018 at 1:30 pm

  As I web site possessor I believe the content matter here is rattling magnificent , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Best of luck.

 • Reply
  smartphone
  Aralık 13, 2018 at 1:34 pm

  hi!,I love your writing so so much! proportion we communicate extra approximately your post on AOL? I need an expert in this area to solve my problem. May be that’s you! Looking forward to look you.

 • Reply
  News
  Aralık 13, 2018 at 2:08 pm

  What i don’t realize is in reality how you’re now not actually a lot more well-preferred than you might be right now. You’re very intelligent. You know therefore considerably on the subject of this topic, made me in my opinion consider it from numerous numerous angles. Its like men and women aren’t interested until it is one thing to accomplish with Lady gaga! Your individual stuffs outstanding. All the time handle it up!

 • Reply
  hush puppies
  Aralık 13, 2018 at 4:48 pm

  It is best to participate in a contest for probably the greatest blogs on the web. I will advocate this web site!

 • Reply
  digital marketing
  Aralık 13, 2018 at 7:18 pm

  I like the helpful information you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here frequently. I’m quite sure I will learn plenty of new stuff right here! Good luck for the next!

 • Reply
  streaming vf
  Aralık 13, 2018 at 9:18 pm

  Of course, what a great site and revealing posts, I will bookmark your site.Have an awsome day!

 • Reply
  w88top.com
  Aralık 14, 2018 at 12:59 am

  One important thing is that when you find yourself searching for a education loan you may find that you will need a co-signer. There are many situations where this is true because you should find that you do not employ a past history of credit so the lender will require that you have someone cosign the borrowed funds for you. Interesting post.

 • Reply
  solar energy science
  Aralık 14, 2018 at 2:18 am

  The Zune concentrates upon remaining a Transportable Media Player. Not a web browser. Not a sport machine. Probably in just the upcoming it’ll do even much better in those areas, still for previously it is really a fantastic direction towards prepare and hear to your audio and films, and is with no peer in that regard. The iPod’s pros are its net browsing and purposes. If those people strong excess persuasive, quite possibly it is your easiest conclusion.

 • Reply
  News
  Aralık 14, 2018 at 3:23 am

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I don’t know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 • Reply
  streaming vf
  Aralık 14, 2018 at 4:44 am

  Great info and straight to the point. I don’t know if this is truly the best place to ask but do you guys have any ideea where to get some professional writers? Thanks in advance 🙂

 • Reply
  computer & technology
  Aralık 14, 2018 at 7:37 am

  I simply couldn’t go away your web site prior to suggesting that I really loved the usual info an individual supply for your guests? Is going to be again steadily to inspect new posts

 • Reply
  computer & technology
  Aralık 14, 2018 at 7:37 am

  Good article and straight to the point. I don’t know if this is truly the best place to ask but do you people have any thoughts on where to get some professional writers? Thanks 🙂

 • Reply
  computer & technology
  Aralık 14, 2018 at 7:38 am

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like you aided me.

 • Reply
  computer & technology
  Aralık 14, 2018 at 7:40 am

  I think this is one of the most vital information for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on few general things, The site style is wonderful, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 • Reply
  digital marketing agency
  Aralık 14, 2018 at 8:47 am

  very nice submit, i actually love this website, carry on it

 • Reply
  computer & technology
  Aralık 14, 2018 at 9:06 am

  Thank you a lot for sharing this with all people you really recognise what you’re speaking about! Bookmarked. Please also consult with my web site =). We could have a hyperlink alternate agreement among us!

 • Reply
  computer & technology
  Aralık 14, 2018 at 9:26 am

  I precisely had to appreciate you once again. I do not know the things I could possibly have accomplished without those aspects shown by you concerning this industry. It became a very depressing matter for me personally, but noticing a new specialised avenue you processed the issue forced me to cry for joy. I will be happier for your help and in addition expect you know what a great job your are accomplishing educating the mediocre ones through the use of your site. I’m certain you’ve never encountered all of us.

 • Reply
  computer & technology
  Aralık 14, 2018 at 9:29 am

  I have not checked in here for a while because I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 • Reply
  grosir topi polos
  Aralık 14, 2018 at 10:46 am

  I not to mention my pals ended up checking out the nice hints from your web blog and so all of the sudden came up with a horrible feeling I had not expressed respect to the web site owner for those secrets. My guys had been consequently happy to learn all of them and have in actuality been enjoying these things. Thank you for actually being so accommodating and also for finding such quality subject matter most people are really desirous to be aware of. My very own honest regret for not saying thanks to sooner.

 • Reply
  grosir polo shirt
  Aralık 14, 2018 at 12:35 pm

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our entire community will be thankful to you.

 • Reply
  music
  Aralık 14, 2018 at 12:45 pm

  Excellent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just too fantastic. I actually like what you’ve acquired here, really like what you are saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I can’t wait to read far more from you. This is actually a terrific website.

 • Reply
  education portal
  Aralık 14, 2018 at 1:19 pm

  I was just seeking this information for a while. After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your site. I wonder what’s the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative websites in top of the list. Usually the top sites are full of garbage.

 • Reply
  ground beef recipes
  Aralık 14, 2018 at 1:26 pm

  I was recommended this website by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem. You’re amazing! Thanks!

 • Reply
  w88thai
  Aralık 14, 2018 at 2:56 pm

  Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such great information being shared freely out there.

 • Reply
  Fashion
  Aralık 14, 2018 at 3:33 pm

  Great – I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task.

 • Reply
  business website
  Aralık 14, 2018 at 3:48 pm

  I have not checked in here for some time because I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 • Reply
  jual flashdisk kartu murah
  Aralık 14, 2018 at 7:12 pm

  Greetings! I’ve been reading your site for a long time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Houston Tx! Just wanted to say keep up the excellent work!

Leave a Reply